Povinná ženská cyklistická výbava počas chladných mesiacov

BBB Wintershoot Nideggen Foto: Michiel Rotgans

Chladné počasie mnohým znepríjemňuje zážitok z jazdy na bicykli. Riešenie je pritom dostupné pre všetkých cyklochtivých. Dnes sme sa rozhodli venovať dámam, ktoré obľubujú bicyklovanie a uvažujú, „čo na seba” .

Základom poriadneho cyklistického outfitu, ale aj všeobecne oblečenia každého športovca počas chladných mesiacov, je vrstvenie. Nabaľovanie kúskov oblečenia sťa cibuľa prinesie nielen želané teplo, ale aj ochranu pred mrazivým vetrom.

Pri zostavovaní športového oblečenia do chladných podmienok sa riaďte tým, že by mal pozostávať z troch vrstiev.

Funkčná spodná vrstva

Začína sa, ako inak, od prvej vrstvy, ktorá má saciu funkciu. Odvádza pot od pokožky a udržiava ju v suchu. To, aký typ spodného funkčného prádla preferujete, je len na vás.

Dávame však do pozornosti to, že pre bikerky je už aj špeciálne vyvinutá dámska podprsenka. Oproti športovým podprsenkám ponúka cyklistická podprsenka väčšiu oporu s koncentráciou na vzdušnosť a komfort.

Špeciálne vyvinutá dámska podprsenka pre bikerky Castelli Rosso Corsa.
Špeciálne vyvinutá dámska podprsenka pre bikerky Castelli Rosso Corsa.

Spodnú funkčnú vrstvu však najčastejšie zastupuje funkčné tričko, ktoré si vyberajte podľa vonkajších teplôt – od tričiek s krátkym rukávom, s dlhým až po zateplené funkčné tričká.

Stavte napríklad na dámsky nátelník s dlhým rukávom zo stredne hrubého materiálu, ktorý sa dá využiť aj pod dres s krátkym rukávom, ale aj pod zimnú bundu.

Dámsky nátelník s dlhým rukávom zo stredne hrubého materiálu Castelli Prosecco.
Dámsky nátelník s dlhým rukávom zo stredne hrubého materiálu Castelli Prosecco.

Udržiavanie tepla

Ako ďalšiu vrstvu si zvoľte cyklistický dres, ktorý je materiálovo z teplejšej tkaniny, napríklad má zvnútra flís, a tým pádom môže plniť termoizolačnú funkciu. Takýto zimný dámsky dres udržiava teplotu organizmu a zároveň je vysoko priedušný.

Zimný dámsky dres Castelli Scambio
Zimný dámsky dres Castelli Scambio

Ochrana pred nepriaznivými podmienkami

Vrchná vrstva chráni zahriaty organizmus od vonkajších nepriaznivých podmienok, preto musí byť hlavne vetruvzdorná, ale zároveň priedušná, aby sa vlhkosť vzniknutá z aktívneho pohybu odparovala z tela a studený vzduch sa nedostal k telu.

Okrem týchto vlastností môže byť dámska zimná bunda aj vodu odpudivá aby odolala prípadnej prehánke, či spŕške od kolies.

Dámska zimná cyklistická bunda Castelli Mortirollo
Dámska zimná cyklistická bunda Castelli Mortirollo

Ak sa chystáte doplniť si šatník novou zimnou bundou na bicykel, dajte pozor na jej strih. Správna športová bunda totiž musí sedieť ako uliata hlavne v sedle na biku, aby vám neodstávala a neťahala kde nemá. Preto na kúsky, ktoré vám sedia pred zrkadlom radšej zabudnite a bundu si vyskúšajte na biku.

Väčšina ľudí preferuje vrchnú vrstvu oblečenia obtiahnutú, pretože do voľnejších strihov sa vám potom môže oprieť vietor a pod bundu môže zafukovať, čo môže znepríjemňovať komfortnú jazdu.

Pozor na prechladnutie

Čo sa týka oblečenia od pása nadol, najmä ženy by si mali dávať väčší pozor na citlivé partie. Ostať s prechladnutými močovými cestami po jednej cyklotúre nechce predsa nik.

Pre ešte väčšiu ochranu krížov odporúčame dámske dlhé nohavice s trakmi s flísového materiálu, ktorý zaistí dostatok tepla a dobre odvedie vlhkosť od tela. Tiež disponujú pásom, ktorý sa prispôsobí telu, a zabezpečí vám komfortnú jazdu.

Dámske dlhé nohavice s trakmi Castelli.
Dámske dlhé nohavice s trakmi Castelli.

Zimné športové doplnky

Počas nepriaznivých jesenných a zimných podmienok je dôležité chrániť si pred nápormi vetra či chladného vzduchu krk. Často stačí golier bundy, no pre väčšiu ochranu treba do svojho outfitu zakomponovať aj nákrčník.


Ak si vyrazíte na bicykli len v rámci mesta či obce, chráňte si pred chladom aj hlavu čiapkou či zimnou čelenkou. Ak sa ale vydávate na cyklotrasy mimo miest, nezabudnite na prilbu, prípadne aj na cyklistické okuliare pre lepšiu viditeľnosť.

Nákrčník BBB. Foto: Michiel Rotgans
Nákrčník BBB. Foto: Michiel Rotgans

Jedným z doplnkov, na ktorý sa naozaj neoplatí zabudnúť, sú cyklistické rukavice, ktoré už isto dávno vytiahli všetci zanietení bikeri.

Do chladných podmienok odporúčame rukavice s membránou a vnútornou flísovou vrstvou či vložkou, ktoré ochránia pred vetrom aj dažďom. Takéto rukavice nie sú vôbec mohutné a neforemné, preto sa nemusíte báť, že by vám sťažili zážitok z jazdy.

Suchý variant

Malá rada na záver: Chystáte sa na dlhú cyklotúru, počas ktorej počítate aj s prestávkami na občerstvenie sa, prípadne navštívenie nejakej pamiatky? Odporúčame jednoznačne vziať si na cyklodobrodružstvo batoh, do ktorého si pribaľte suché oblečenie, najmä spodné funkčné tričko, nákrčník, rukavice či čiapku.

Kompaktný batoh na bicykel 6l, kompatibilný s hydrovakom BBB bsb 111 litefuel.
Kompaktný batoh na bicykel 6l, kompatibilný s hydrovakom BBB bsb 111 litefuel.


Foto: Michiel Rotgans

1/1
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu