Poznáte štyri základné cviky bežeckej abecedy?
Na správnej technike by malo záležať bežcom začiatočníkom aj tým, ktorí túžia po zlepšení. Správne pohybové návyky vám totiž pomôžu predísť zraneniam, efektívnejšie využívať energiu a v konečnom dôsledku rýchlo behať.
Najprv si dajme trochu teórie. Bežecká technika predstavuje vykonanie bežeckého pohybu čo najefektívnejšie a čo najsprávnejšie. Tento pohyb pozostáva z viacerých na seba nadväzujúcich fáz, ktoré sa opakujú. Ide o fázu dopadu, fázu odrazu a fázu mimo zeme, po ktorej dochádza k návratu do fázy dopadu.
Zvládnutie každej jednej fázy má vplyv na tú nasledujúcu, preto je dôležité naučiť sa vykonávať ich správne. Na technicky správne zvládnutie každej z týchto fáz má vplyv postavenie celého tela – poloha hlavy a trupu, práca paží, poloha panvy či zapojenie členkového kĺbu.
Letný Running už v predaji
Váš bežecký štýl má kľúčový vplyv na efektivitu využívania svalovej sústavy dolných končatín. To má vplyv na správny postoj pri behu, došľap a na kadenciu behu. Správna bežecká technika vám v konečnom dôsledku umožní behať rýchlejšie pri menšej námahe. Aj preto po tréningu bežeckej techniky siahajú všetci bežci, ktorí cítia, že už sa nevedia klasickým tréningom bežeckej rýchlosti zlepšiť.
Správna bežecká technika je dôležitá aj pri prevencii proti nepríjemným bežeckým zraneniam. Pre zle naučené bežecké stereotypy a návyky dochádza k nadmernej záťaži nesprávnych svalových partií. Predstavte si váš mesačný bežecký objem – sú to desiatky či stovky km, pri ktorých sústavne a kontinuálne nesprávnym pohybom zaťažujete váš pohybový aparát. Je to ako časovaná bomba – je len otázkou času, kedy sa niekde prejaví.
Ako sa dá zlepšiť bežecká technika?
V prvom rade je potrebné povedať, že zlepšovanie bežeckej techniky je behom na dlhé trate. Podobne ako pri iných športoch aj tu sú potrebné hodiny systematického tréningu. Je to aj o vašom odhodlaní, húževnatosti a pevnej vôli.
Typy tréningov na zlepšenie bežeckej techniky:
- drilovanie prvkov bežeckej abecedy
- bežecké cvičenia s pomocou frekvenčního rebríka a prekážok
- výbehy do kopca
- zbehy z kopca
- výbehy do schodov
- strečingové cvičenia
- špecifické posilňovacie cvičenia
Bežecká abeceda je základ
Bežecká abeceda v sebe zahŕňa dynamické cvičenia, ktoré nám pomáhajú budovať správne pohybové vzorce do svalovej pamäte. Po osvojení sa tieto pohyby stanú automatickými a pomôžu vám vylepšiť:
- silu svalov, šliach a kĺbov,
- pohyblivosť,
- koordináciu,
- koncentráciu,
- rytmus,
- jemnú motoriku.
Aj preto je bežecká abeceda dôležitá na naučenie sa správnej bežeckej techniky a taktiež vedie k lepším bežeckým výkonom. Využíva sa na začiatku tréningu po rozohriatí organizmu, pred náročnými tréningami a pretekmi.
Na ďalšej stránke nájdete tipy na konkrétne štyri cviky. >>>