Running radí: Odpovede na otázky bežcov začiatočníkov #3

15. augusta 2023
Dvojica počas behu v parku.

Vy sa pýtate, my odpovedáme. Prinášame odpovede na časté otázky začínajúcich bežcov.

Aké sú prínosy tréningu nalačno?

Tie sa od jedného bežca k druhému mierne líšia. Ako vaše telo zareaguje na cvičenie s prázdnym žalúdkom, závisí od telesného typu, genetiky, veku a stupňa aktivity. Ak máte pocit, že telesnú námahu bez paliva nezvládnete, nebudete mať z takého tréningu ani úžitok.

Majte teda na pamäti, že nasledujúce prínosy platia pre jedných, nie však univerzálne pre všetkých.

ÚBYTOK TUKU. Tréning nalačno je už dlho nástrojom ľudí, ktorí sa usilujú schudnúť. Nie je to však také jednoduché, ako si možno myslíte. Hoci cvičenie nalačno môže úbytok tuku mierne urýchliť, nie je to jediný ani najpríjemnejší spôsob, ako to urobiť. Verí sa, že cvičenie nalačno urýchľuje chudnutie, pretože telo pri ňom musí využívať ako palivo tuk, nie sacharidy.

Je tu však jeden chyták. Nielenže bude takto tréning pocitovo oveľa náročnejší, no nalačno telo tiež rozkladá svaly, aby malo telo energiu potrebnú na podanie výkonu. Navyše, odmena v podobe veľmi mierneho zvýšenia množstva spáleného tuku, je diskutabilná.

Beh nalačno teda isto nie je jediný a dokonalý nástroj, pomocou ktorého sa dostanete k vytúženej postave. Veľmi podstatná je vyvážená strava, dostatok spánku, málo stresu a venovanie sa ďalším formám cvičenia, napríklad silovému tréningu. Beh nalačno by ste mali začať zvažovať, až keď sú všetky ostatné kúsky skladačky na svojom mieste.

EFEKTIVITA. Ráno býva často najhoršie vôbec vstať z postele dostatočne skoro na to, aby ste sa stihli pred behom najesť a jedlo včas stráviť. Beh nalačno vás od tejto starosti odbremení. Len vstanete, vycikáte sa, oblečiete sa a môžete vyraziť. Ušetríte kopec času.

POCIT. Mnohí ľudia majú pocit, že nalačno sú rýchlejší, ľahší a pohyblivejší. S prázdnym žalúdkom vám odporúčame skúšať plyometrické cvičenia a krátke behy.

LEPŠÍ VÝKON. Kým sa pustíme do vysvetľovania toho, ako môže tréning nalačno zvýšiť váš športový výkon, treba poznamenať, že tieto prínosy pociťujú predovšetkým profesionálni vytrvalostní atléti, čo väčšina z nás nie je. Výsledky štúdií ukazujú, že trénovanie s vyčerpanými zásobami svalového glykogénu dokáže zvýšiť výkon na pretekoch.

Je to preto, že aktívne svalové vlákna sa tak musia viac spoliehať na pomoc tuku a menej na sacharidy ako zdroj paliva. Vytrvalostní atléti si tak dokážu zachovávať zásoby glykogénu na neskoršiu fázu pretekov, čo im dáva výhodu oproti súperom, oproti ktorým dokážu bežať rýchlejšie a dlhšie.

Mnohí ľudia majú pocit, že nalačno sú rýchlejší, ľahší a pohyblivejší. Foto: Shutterstock.

Majú zanietení bežci zákonite zdravé srdce?

Srdce je sval, ktorého varovania zvyknú bežci ignorovať. V každom prípade sa nevyplatí ojedinelé či čudné správanie srdca podceňovať. Mnohé športové disciplíny s prevažne technickými, silovými a krátkodobými výkonmi nevedú k predpokladanej dobrej adaptácii srdca na záťaž.

Mnoho klinických nálezov u trénovaných športovcov pripomína zistenia typické pre organické ochorenie, môže byť teda nebezpečné označovať ich za fyziologické zväčšenie srdca či jeho adaptáciu. Treba mať na pamäti aj to, že môže ísť o vážne, prípadne až životu nebezpečné ochorenie. Ak máte o zdraví vášho srdca pochybnosti, absolvujte lekársku prehliadku.

Užitočná je však aj kontrola záťaže za pomoci športtestera pri behu a domáca kontrola, teda meranie krvného tlaku a sledovanie rytmu srdca.

2/3
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu