10 tipov, ako si užiť zimný beh
Patríte aj vy k bežcom, ktorí sa nechajú odradiť počasím? Pravdupovediac, niet sa vám čo čudovať. Vstať často ešte potme a vybehnúť von, keď vieme, že nás tam čaká mráz či čľapkanica, nie je vôbec jednoduché. My vám však poradíme, ako sa v zime prekonať, obuť tenisky a vyraziť do ulíc.
5. Udržiavajte sa v teple
Hlava a krk: V zime nezabúdajte na čiapku alebo čelenku. Krk si chráňte tunelom, nákrčníkom alebo lyžiarskou kuklou. Tá v mraze ochráni hlavu, uši, krk aj tvár. Cez zátylok a hlavu uniká až 40 percent telesného tepla. Ak ich ochranu v mraze podceníte, hrozí vám, že si zablokujete chrbticu. Následkom chladu sa vaše svaly totiž zmrštia a ohnú vás.
Spomeňte si, čo podvedome robíte, keď vám je zima. Schúlite sa do klbka, aby ste sa zohriali. A presne tak zareagujú na chlad vaše svaly.
Trup: Ak priveľmi mrzne, oblečte si na hornú časť tela viac vrstiev. Vrstvenie je výborné v tom, že sa medzi každou časťou oblečenia vytvorí vzduchová bublina, ktorá zvyšuje tepelné a izolačné účinky oblečenia. Dobrou voľbou je funkčná bielizeň s termoregulačnými vlastnosťami (najlepšie s dlhým rukávom), na ňu si oblečte funkčnú mikinu a bežeckú vetrovku, ktorá vás uchráni pred vetrom.
Ruky: Ruky si nezabudnite chrániť rukavicami. Ak vám aj napriek tomu poriadne zmrznú prsty, nedávajte ich po návrate domov pod horúcu vodu ani na radiátor. Naopak, vložte ich buď do snehu, alebo pod prúd studenej vody.
Ďalšie tipy na to, ako si vychutnať zimný beh, nájdete v tomto článku.
Dolná polovica tela: V prípade, že poriadne mrzne, spodnú časť tela oblečte do dvoch vrstiev. Dajte si funkčnú spodnú bielizeň a podkolienky a navrch bežecké legíny. Ak ste šťastným majiteľom zateplených bežeckých nohavíc, môžete spodnú vrstvu vynechať. Ideálne sú také, ktoré majú navrchu vrstvu chrániacu pred vetrom alebo premoknutím.
Nohy v teple: V chlade siahnite po funkčných bežeckých ponožkách a aj v prípade, že pobežíte po suchých cestách, siahnite radšej po crossových teniskách s hrubšou podrážkou. Oproti cestnej obuvi majú lepší kontakt s povrchom. V mraze sú výbornou voľbou napríklad tenisky adidas Boost, ktorých podrážka si udržiava pružnosť až do mínus dvadsiatich stupňov.
6. Prekabáťte vietor
Ak je vonku veterno, na začiatku tréningu prekonajte odpor a bežte oproti vetru. Tak sa budete môcť tešiť na druhú polovicu, ktorú absolvujete po vetre. To však nie je všetko – ak by ste bežali proti vetru spotení, riskovali by ste, že poriadne prechladnete.
Druhou možnosťou je, že pobežíte desať minút proti vetru, otočíte sa, pobežíte päť minút po vetre a tak ďalej.