Cukrovka a pohyb. Musia sa ľudia s cukrovkou vzdať športu?

19. augusta 2015
Cukrovka. Foto: Shutterstock

Pohybové aktivity majú nesmierny liečebný a preventívny význam pri cukrovke 1. typu a u diabetikov 2. typu pôsobí správny pohyb pri liečbe ešte intenzívnejšie.

MUDr. Malovič radí:

Diagnostikovanie diabetu môže mať pre postihnutého vážny dopad na psychiku. Mnohí nie sú ochotní prijať tento takmer nezvratný fakt, popierajú ho, odmietajú adekvátnu liečbu a búria sa. Duševné, ale aj fyzické následky ochorenia môžu mať vážny dopad nielen na jedincov s „čerstvým“ diabetom, ale aj na ich okolie, prostredie. Je veľmi dôležité, aby postihnutí všetkých vekových kategórií pochopili, že cukrovka nemusí byť absolútny hendikep, ktorý ich degraduje na „občanov druhej kategórie“.

Glukóza je druh cukru, ktorý cirkuluje v krvi a pre každého človeka predstavuje životne dôležitý zdroj energie. Ale aby telo mohlo správne výkonnostne a pritom zdravo fungovať, je potrebné, aby sa jej hladina pohybovala v určitom, organizmom regulovanom rozmedzí. Ak sa tak nestane, nadbytok cukru v krvi – hyperglykémia, stále pretrváva a jeho hladina sa postupne až „nepríčetne“ zvyšuje.

Po vylúčení iných možností akými sú diétne chyby, alkoholické excesy, nesprávna konzumácia potravinových doplnkov, či užívanie rozličných podporných prostriedkov, tento stav zvyčajne signalizuje, že prišlo k poruche vylučovania alebo účinku regulátora „sladkosti“ krvi – hormónu inzulínu, produkovaného pankreasom. Takáto situácia môže znamenať, že dotyčný trpí na ochorenie látkovej premeny – cukrovku.

Sprievodnými znakmi problematického stavu sú výrazné pocity smädu, časté močenie, úbytok hmotnosti, črty chronickej únavy, opakované a horšie zvládnuteľné infekcie, zle sa hojace rany, „acetónový“ zápach z úst a neskôr problémy so zrakom aj obličkami a v ťažších prípadoch kolapsové stavy.

Dve formy cukrovky

Diabetes mellitus, akási „epidémia 21.storočia z dostatku“, ktorou trpí jeden z pätnástich Slovákov a jej výskyt neustále narastá, je klasifikovaná do dvoch hlavných foriem.

Cukrovka 1.typu je geneticky podmieneným ochorením, ktoré sa zvyčajne vyskytuje u detí a mladých ľudí. Pri tomto druhu pankreas produkuje len veľmi malé množstvo inzulínu alebo neprodukuje žiaden. Telo ho musí dostávať injekčnou formou, často niekoľkokrát denne.

Cukrovka 2.typu sa najčastejšie vyskytuje u ľudí nad 40 rokov a pri osemdesiatich percentách z nich sú to jedinci s nadváhou. Príčinou je stav, keď pankreas produkuje často dostatočné, niekedy aj zvýšené množstvo inzulínu, ale ten je nedostatočne účinný, lebo cieľové receptory – miesta v bunkách organizmu, na ktoré má pôsobiť, reagujú veľmi slabo alebo vôbec. Je to tzv. inzulínová rezistencia. Postihnutým väčšinou stačí liečba diétou, pohybom a tabletami, len nízke percento z nich vyžaduje injekčnú terapiu inzulínom.

Koniec športu, alebo nie

Najčastejšou otázkou od aktívneho človeka pri zistení tejto nepríjemnej záležitosti je: To už mám len „odpočívať v pokoji“? Už žiadna aktivita, žiaden pohyb a športovanie? Budem vládať pracovať? Som invalid?

Pohybu sa pri cukrovke nemusíte vzdať. Foto: Shutterstock
Pohybu sa pri cukrovke nemusíte vzdať. Foto: Shutterstock

Diabetes neznamená koniec pohybovej záťaže, pracovného nasadenia alebo športovania na žiadnej odbornej alebo výkonnostnej úrovni. Ale aby mohli ľudia s cukrovkou žiť plnohodnotný život, musia dodržiavať špecifické pravidlá životného štýlu, spojené s pohybovou aktivitou, ktoré síce nie sú práve najjednoduchšie, no dajú sa zvládnuť a v konečnom dôsledku prospievajú celkovému zdraviu.

Pre tých, ktorí sú ich schopní dodržiavať, je samozrejmosťou ísť si kvalitne zašportovať. Disciplína a dobrá liečba kontrolovaná špecialistom diabetológom, je predpokladom toho, že k žiadnej zdravotnej a výkonovej diskriminácii nemusí dôjsť.

Pohybové aktivity majú nesmierny liečebný a preventívny význam pri cukrovke 1. typu a u diabetikov 2. typu pôsobí správny pohyb pri liečbe ešte intenzívnejšie.

Ktorý šport zvoliť

Pre diabetika sú nevhodné športy s vysokým rizikom úrazu, pohyb v príliš vysokých nadmorských výškach (vysokohorské horolezectvo) a technické športy na vozidlách a lietajúcich aparátoch (pilotovanie lietadla, paraglajding, rogalo). Problémy môžu nastať aj pri dlhodobých zraneniach aj ochoreniach, alebo po ukončení odporúčaného športovania – pre výrazné hmotnostné prírastky z náhleho vysadenia alebo zníženia náročnosti tréningu.

So správne dávkovanou pohybovou aktivitou nie je vhodné prestať nikdy, ale je potrebné venovať pozornosť jej intenzite. V prípade vytrvalostných disciplín ako beh, chôdza, golf, nordic walking, bicyklovanie, by minútová hodnota srdcovej frekvencie nemala presiahnuť úroveň 180 mínus vek.

Preferovať treba súvislé formy pohybovej aktivity. Pri intervalovom zaťažení môže byť totiž priemerná intenzita prijateľná, ale jeho aktuálne fázy bývajú príliš intenzívne so všetkými potenciálne negatívnymi vplyvmi na hladinu cukru v krvi a možnosťou kolapsu.

Napríklad spinning predstavuje zaťaženie, ktorého intenzita je pre diabetika príliš vysoká. Oveľa vhodnejšie je použitie bicyklového ergometra na súvislé 30 až 40 minútové zaťaženie s intenzitou, pri ktorej bude pulz na hladine 120 až 130 úderov za minútu.

Pri silových cvičeniach sa treba radšej vyhnúť veľmi intenzívnym formám akým je napríklad kruhový tréning. Medzi sériami s váhou, s ktorou cvičiaci diabetik dokáže vykonať 10 až 12 opakovaní, je vhodná minimálne trojminútová prestávka na odpočinok.

Napriek tomu, že vám diagnostikovali cukrovku, nemusíte sa vzdať sladkého. Vyskúšajte tieto dve prírodné sladidlá.


Text: MUDr. Pavel Malovič, PhD., MPH
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie