Nakopnite svoju imunitu! Pomôže vám týchto osem pomocníkov

28. novembra 2022

Premenlivé sychravé počasie, skoré vstávanie, stres alebo aj suchý vzduch, to všetko sú ideálne podmienky na oslabenie nášho imunitného systému – ohromne zložitého „orchestra“ orgánov, buniek a biochemických reakcií, ktorý nás chráni pred vírusmi a baktériami.

Pokiaľ to so športom preháňame, môže to mať na náš imunitný systém presne opačný efekt. Ako zistíte, že by ste mali zvoľniť? Tak, že odpoviete „áno“ na nasledujúce otázky:

  • Ste unavení už len pri pomyslení na to, že by ste si mali ísť zabehať?
  • Mávate svalovicu viac ako 72 hodín?
  • Prestali ste sa zaujímať o svoje výsledky?
  • Už po zahriatí sa cítite unavení namiesto toho, aby ste pocítili príval energie?

Niekedy je menej viac a inokedy nášmu imunitnému systému môžeme pomôcť. Napríklad týmito ôsmimi pomocníkmi:

1. Vytrvalostné športy

Kedysi sa predpokladalo, že cvičenie znižuje imunitu, až neskoršie výskumy dokázali, že je to práve naopak. Vytrvalostné športy dokážu desaťnásobne zvýšiť počet imunitných buniek v krvnom obehu. Po cvičení sa ich množstvo síce podstatne zníži, ale predpokladá sa, že sa presúvajú do rôznych miest v tele, ktoré sú náchylné na infekciu alebo ochorenie. Do niekoľkých hodín po cvičení sa počet imunitných buniek opäť vráti do normálu.

2. Probiotiká

V našom čreve sa nachádza okolo sedemdesiat percent imunitného systému. Preto platí, že zdravý tráviaci trakt rovná sa zdravý imunitný systém. Výskum je ešte len na začiatku, aby odhalil úlohu mikrobiómu v našom tele, ale už teraz je jasné, že určité baktérie podporujú produkciu protilátok a stimulujú aktivitu imunitných buniek, ktoré pomáhajú regulovať imunitnú odpoveď.

3. Zinok

Tento minerál potrebujeme na boj proti stresu a súčasne zohráva úlohu pri produkcii bielych krviniek. Podľa jednej štúdie denné dávky zinku nad 75 mg podávané do 24 hodín od začiatku symptómov pomáhajú zmierniť závažnosť a skrátiť dĺžku prechladnutia takmer o dvadsať percent. S výnimkou mäsa sa nachádza najmä v strukovinách, celozrnných obilninách, orechoch a semienkach.

TIP: Pre lepšiu využiteľnosť je dôležité kombinovať rastlinné potraviny bohaté na zinok s vitamínom C.

4. Betaglukán

Takmer tisícročná tradícia, liečba výťažkami z húb, k nám prišla z Ázie. Obľúbenou hubou v našich končinách je hliva ustricová, ale naše telo z nej dokáže využiť betaglukán len v malom množstve. To je dôvod, prečo sa extrahuje vo forme výživových doplnkov. Betaglukán má čisto prírodný pôvod, dokáže aktivovať náš imunitný systém a optimalizovať jeho funkcie, napríklad pri precitlivenosti na alergény.

1/2
Zavrieť reklamu