Naštartujte svoj imunitný systém

9. novembra 2019
U predškolákov veľmi ovplyvňuje imunitu myslenie a stres dieťaťa. Foto: Shutterstock

Jeseň prináša chladnejšie a daždivejšie dni, počas ktorých je naša obranyschopnosť vystavená nadmernej záťaži. Ako naše telo pripraviť na sychravé počasie a prečo je dôležité doplniť zásoby vitamínov a minerálov?

Tatiana Kocúrková, odborníčka z lekárne Dr.Max, vysvetľuje prečo je dôležité v tomto období posilňovať imunitný systém a poradí vám ako na to.

„Základnou funkciou imunitného systému je obrana proti cudzorodým látkam a infekcii. Schopnosť odolávať najmä vonkajším faktorom sa vyjadruje mierou imunity, ktorú človek môže zdediť. Vtedy je reč o prirodzenej (vrodenej) imunite, za ktorú vďačíme našej genetike. Na druhej strane hovoríme o imunite získanej (adaptívnej), je to schopnosť organizmu učiť sa a adaptovať sa novým podmienkam. Imunitný systém sa vekom vyvíja a je úzko spätý s nervovým systémom,“ vysvetľuje farmaceutická laborantka z lekárne Dr.Max.

Novorodenci a dojčatá majú ešte nezrelý imunitný systém a nemajú vybudovanú tzv. špecifickú pamäť. Prvý polrok dieťa chránia hlavne protilátky, ktoré získalo od matky. Druhý polrok postupne dozrievajú zložky imunity a budujú sa až do puberty. Nezastupiteľnú úlohu vo vývoji imunitného systému má dojčenie. Materské mlieko obsahuje celý rad zložiek potrebných pre vývoj dieťaťa a budovanie imunity.

U predškolákov veľmi ovplyvňuje imunitu myslenie a stres dieťaťa. Foto: Shutterstock
U predškolákov veľmi ovplyvňuje imunitu myslenie a stres dieťaťa. Foto: Shutterstock

Predškoláci a školáci majú imunitný systém dokonalejší. V tomto veku je úzko prepojený s nervovým systémom. Veľmi ho ovplyvňuje myslenie a stres dieťaťa, preto je veľmi dôležité, aby bolo dieťa pripravené na zmenu prostredia, či už sa jedná o škôlku alebo školu.

V puberte imunitný systém dosahuje vrchol, je plne vyvinutý. Vekom jeho účinnosť klesá a u starších ľudí sa môže javiť ako „opotrebovaný“. Preto má veľký význam starať sa o svoje zdravie a budovať imunitný systém už od malička po celý život.

„Na imunitný systém vplýva mnoho faktorov, ktoré ho narúšajú. Medzi hlavné faktory patrí stres, znečistené životné prostredie, jednotvárna strava, nedostatok spánku, časté užívanie antibiotík, fajčenie či alkohol. Oslabený organizmus sa môže prejaviť celkovým pocitom únavy, zníženou obranyschopnosťou, častými vírusovými, bakteriálnymi a plesňovými infekciami a zhoršeným hojením rán,“ pokračuje odborníčka z lekárne.

Prirodzené posilnenie imunity je jednoduché

Mnoho odborníkov tvrdí, že dôležitá je prevencia! A je to tak. V súčasnosti trpí oslabenou imunitou každý tretí človek. Na posilnenie imunity pozitívne vplýva napríklad otužovanie, ideálne je začať už od malička, sprchovaním vlažnou vodou a častejšími prechádzkami v zimných mesiacoch.

„Asi 60 – 80% imunitných buniek sa nachádza v črevách, preto je dôležitá vyvážená a zdravá strava,“ tvrdí Kocúrková. Črevná mikroflóra spolu s črevnými povlakmi vytvára tzv. prvú imunitnú bariéru,  preto by strava mala byť vyvážená s vysokým podielom ovocia, zeleniny, celozrnných produktov a bielkovín. Dôležitý je aj pitný režim, vyhýbajte sa sladeným nápojom a radšej siahnite po čistej vode, ovocných, zeleninových šťavách a bylinných čajov a to hlavne zo šípok, bazy, rakytníka, zázvoru, echinacei.

Ďalej je to spánok, ktorého si treba dopriať čo možno najviac. „Bez kvalitného spánku nie je možné zabezpečiť dostatočnú regeneráciu celého organizmu vrátane imunity,“ radí odborníčka z lekárne a jedným dychom dodáva ďalšie dôležité faktory. Menej stresu a pohyb. „Dlhodobý stres a negatívne emócie prispievajú k oslabeniu imunity. Skúste spomaliť, meditujte, hrajte sa s deťmi a viac sa smejte. A v neposlednom rade je to aktívny pohyb. Stačí denne 30 minút aktívneho pohybu najlepšie na čerstvom vzduchu. Pohyb a cvičenie zvyšujú počet prirodzených protilátok u detí a aj dospelých,“ uzatvára farmaceutická laborantka z lekárne Dr.Max.

Rada z lekárne: Keď potrebuje imunita pomôcť

Hliva ustricová, presnejšie jej výťažok betaglukán, je to látka, ktorá zvyšuje odolnosť proti baktériám a vírusom. Pomáha telu bojovať proti chrípke a nachladnutiu, regeneruje tkanivá a celkovo posilňuje organizmus. Je vhodný pre deti od troch rokov a pre dospelých. Vhodný je aj na dlhodobé užívanie hlavne v jesenných a zimných mesiacoch.

Hliva ustricová. Foto: Shutterstock
Hliva ustricová. Foto: Shutterstock

Probiotiká majú veľký význam pre správne fungovanie imunitného systému a stav nášho tráviaceho traktu. Prvoradý krok spočíva v náprave mikrobiálneho prostredia a práve na to slúžia probiotiká. Obsahujú tzv. laktogénne baktérie, ktoré kolonizujú tráviaci trakt a pôsobia na zlepšenie imunity, správne fungovanie trávenia, pri zápchach a hnačkách. Môžu sa podávať deťom od narodenia aj na dlhodobé užívanie.

Probio Sticks Extra Strong 7
Probio Sticks Extra Strong 7

Echinacea, presnejšie extrakt z tejto rastliny. Hlavným účinkom je podpora produkcie buniek imunitného systému. Posilňuje obranyschopnosť, pôsobí preventívne, ale možno ju použiť aj pri chrípke a nachladnutí. Je vhodná pre deti od jedného roka.

Rakytník, rakytníkový olej prispieva k prirodzenej obranyschopnosti organizmu, podporuje metabolizmus, znižuje únavu. Je vhodný pre deti od troch rokov.

Rakytník je plný vitamínu C. Foto: Shutterstock
Rakytník je plný vitamínu C. Foto: Shutterstock

Kolostrum alebo mledzivo je tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy cicavcov krátko pred pôrodom a počas prvých dní po pôrode. Najčastejšie sa používa kravské kolostrum, ktoré je bohaté na imunoglobulíny, vitamíny, minerály a aminokyseliny. Najdôležitejšou zložkou sú práve imunoglobulíny, ktoré sú zodpovedné za rýchlu obrannú reakciu organizmu proti vírusom a baktériám a na posilnenie imunitného systému. V lekárňach sú dostupné vo forme kapsúl a pre malé deti vo forme sirupu. Vhodné pre deti od šiesteho mesiaca.

Vitamín C je dôležitý vitamín a antioxidant na posilnenie organizmu a pre správne fungovanie imunitného systému. Podporuje odolnosť organizmu proti infekciám a slúži ako prevencia pred chrípkou a nachladnutím. Vyššie dávky sa užívajú hlavne v jesenných a zimných mesiacov, keď je chrípkové obdobie. Céčko je bohato zastúpené v citrusových plodov, šípkach, petržlene, slivkách, čiernych ríbezliach, paprike.

DrMax Vitamín C
DrMax Vitamín C

Vitamín D3 je nielen potrebný na správne vstrebávanie vápnika a fosforu a k zachovaniu zdravých kostí a zubov, ale aj pozitívne ovplyvňuje imunitný systém a zohráva dôležitú úlohu v delení buniek. Posilňuje organizmus a znižuje únavu a vyčerpanosť. Je vhodný pre deti od narodenia. Tvorí sa pôsobením slnečného žiarenia na pokožku, ale v jesenných a zimných mesiacoch je vhodné jeho dopĺňanie. Najviac je obsiahnutý v tučných rybách ako losos a makrela.

Selén a zinok chránia telo pred škodlivými vplyvmi, bojujú proti infekciám, posilňujú imunitu a obnovujú tkanivá v tele. Bohatým zdrojom selénu sú orechy, ryby a vnútornosti. Zinok nájdeme v tekvicových semiačkach, strukovinách, červenom mäse, mlieku a mliečnych výrobkoch.

Vitamíny skupiny B všeobecne pomáhajú udržiavať predovšetkým správne fungovanie metabolizmu, teda proces látkovej premeny v tele. Nachádzajú sa v kvasniciach, obilninách, strukovinách.

Vitamín A je silný antioxidant, ktorý lieči zápaly v tele, podporuje funkcie imunitného systému a obnovuje tkanivá. Nachádza sa v mrkve, vajíčkach, rybách, pečeni.

DrMax Lactobacilli
DrMax Lactobacilli

Nie nadarmo sa hovorí, že lepšia je prevencia než liečba, preto pripravte svoje telo na náročnejšie chladné obdobie a vychutnajte si každý deň v zdraví a plný energie. V každej lekárni vám odborný personál rád poradí a vyberie pre vás ten najvhodnejší prípravok.


Autor: Tatiana Kocúrková, farmaceutická laborantka z lekárne Dr.Max.

Vaše reakcie