Ako nám moderný spôsob života škodí. Dlhé sedenie v práci.

9. decembra 2019
Celodenné sedenie nenahradí pol hodina športu. Foto: Shutterstock

Za posledných 50 rokov nastal v čase sedenia dramatický a zrejme permanentný nárast, ľudia začali využívať spôsoby dopravy, ktoré nevyžadujú aktivitu, narástol počet zamestnaní, pri ktorých sa vyžaduje práca na počítači, a začalo sa oddychovať pri televízii. Tomu sa hovorí deštruktívny komfort.

Sedíme teda na ceste do práce, počas práce a aj pri pozeraní televízie, keď prídeme domov.

Viac sedenia však neznamená menej pohybu, ale skôr to, že sedenie je pre zdravie nebezpečné.

Ak denne presedíte veľa hodín, je oveľa pravdepodobnejšie, že budete mať nadváhu a trpieť bolesťami pohybového aparátu.

U ľudí, ktorí sedia 5 a viac hodín denne, je významne vyššie riziko rozvoja degeneratívnych ochorení bez ohľadu na množstvo času, ktoré venujú cvičeniu. To znamená, že osoba, ktorá sa prechádza alebo trávi viac času v telocvični, tým nemusí nutne napraviť čas strávený sedením za pracovným stolom.

Prejsť desaťtisíc krokov predtým, ako sedíte alebo stojíte v práci, nie je také produktívne, ako keď si tých desaťtisíc krokov rovnomerne rozdelíte počas dňa.

A nie je to ani tak, že tí, ktorí sedávajú viac ako 5 hodín denne, majú nesprávny spôsob stravovania, škodlivé návyky a zlý životný štýl.

Pravdepodobnosť chronického ochorenia zostáva vysoká nezávisle na BMI. Pri sedavom zamestnaní netrpí len chrbtica, ale aj žily dolných končatín, lakte, zápästia, krčná chrbtica a oči.

Ako to napraviť:

Ergonómia pracovného miesta.

Celodenné státie nie je omnoho lepšie ako sedenie. V každom prípade treba dávať pozor na správnu polohu tela, inak môžete skončiť s veľkými bolesťami, napríklad z dôvodu prehýbania chrbtice, spájania kolien alebo navažovania sa na jeden bok.

Nielen stolička a obuv, ale aj správne nastavená výška monitora počítača, ergonomická myš a sklon či typ klávesnice sú pre zmiernenie následkov práce v sedavej či statickej polohe dôležité.

Ak máte takéto zamestnanie, ponorte sa počas dlhých zimných večerov do štúdia problematiky ergonómie pracovného miesta a zistite, ako si môžete svoje pracovné miesto upraviť špecificky podľa vás.

Dajte si prestávku každú hodinu.

Naozajstné zlepšenie metabolizmu prichádza s pravidelnými prestávkami na aktivitu.

Ak si počas dňa rovnomerne rozložíte veľa krátkych prechádzok (do 2 minút), zlepší sa vám hladi na glukózy a klesne hladina inzulínu.

Je to dokonca účinnejšie, ako keď tento čas všetok venujete nárazovému cvičeniu. Ideálne bude, ak si každú hodinu dáte 5- až 10- minútovú aktívnu prestávku. Ak sa dá, nastavte si na kaž dú hodinu alarm, ktorý vám pripomenie, že si máte ísť si po pohár vody alebo sa prejsť v budove pár poschodí hore a dole.

Ak chcete vedieť, ako nám moderný spôsob života škodí, prečítajte si aj článok Prečo pred spánkom treba vypnúť mobil a telku.

Text: Martina S.
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Najnovšie vydanie

RELAX 4/2020

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu sportmedia sportmedia
sportmedia sportmedia