10 tipov, ako si užiť zimný beh

12. novembra 2020
Ako si užiť zimný beh. Foto: Shutterstock

Patríte aj vy k bežcom, ktorí sa nechajú odradiť počasím? Pravdupovediac, niet sa vám čo čudovať. Vstať často ešte potme a vybehnúť von, keď vieme, že nás tam čaká mráz či čľapkanica, nie je vôbec jednoduché. My vám však poradíme, ako sa v zime prekonať, obuť tenisky a vyraziť do ulíc.

1 Motivujte sa k pohybu

Nespoliehajte sa na seba a svoju pevnú vôľu. Dohodnite si ranné stretnutie so sparring partnerom. Tak vám nebude ostávať nič iné, len vstať a ísť.

Ak sa predsa len musíte spoľahnúť sami na seba, prosto si sľúbte, že ak to bude veľmi na nevydržanie, po piatich minútach sa otočíte a vrátite sa nazad do postele. Ručíme vám za to, že sa tak nakoniec nestane.

2 Pred behom sa rozohrejte

Predtým, ako vybehnete z vchodových dverí, poriadne sa vo vnútri rozhýbte. Pamätajte, že sa však nemáte spotiť, len si potrebujete rozprúdiť krv.

Behajte hore-dole po schodoch, skáčte cez švihadlo, no výborná je aj joga a niekoľko pozdravov slnku. Keď ste rozohriati, chlad vás až tak neodzbrojí.

3 Vybabrite s dažďom

Naša rada je jednoduchá. Keď prší, natiahnite si na ponožky igelitové vrecká, až potom bežecké tenisky. Môže vám to pripadať vtipné, no premočené nohy v zime už také vtipné nie sú.

Ak potrebujete, aby vám vaše zimné bežecké tenisky po behu do druhého dňa uschli, vytiahnite z nich vložky a obuv vysteľte novinami. Tie nasajú vlhkosť. Prípadne použiťe elektrické sušiče na lyžiarky.

4 Vezmite si so sebou termosku

Ak sa chystáte na dlhší ako hodinový beh, vezmite si so sebou športovú termosku alebo termofľašu s čajom. Počas behu zabudnite na studené nápoje – mohli by ste prechladnúť a dokonca si zablokovať chrbticu.

5 Udržiavajte sa v teple

Hlava a krk: V zime nezabúdajte na čiapku alebo čelenku. Krk si chráňte tunelom, nákrčníkom alebo lyžiarskou kuklou. Tá v mraze ochráni hlavu, uši, krk aj tvár. Cez zátylok a hlavu uniká až 40 percent telesného tepla. Ak ich ochranu v mraze podceníte, hrozí vám, že si zablokujete chrbticu. Následkom chladu sa vaše svaly totiž zmrštia a ohnú vás.

Spomeňte si, čo podvedome robíte, keď vám je zima. Schúlite sa do klbka, aby ste sa zohriali. A presne tak zareagujú na chlad vaše svaly.

Ako si užiť zimný beh. Foto: Shutterstock
Ako si užiť zimný beh. Foto: Shutterstock

Trup: Ak priveľmi mrzne, oblečte si na hornú časť tela viac vrstiev. Vrstvenie je výborné v tom, že sa medzi každou časťou oblečenia vytvorí vzduchová bublina, ktorá zvyšuje tepelné a izolačné účinky oblečenia. Dobrou voľbou je funkčná bielizeň s termoregulačnými vlastnosťami (najlepšie s dlhým rukávom), na ňu si oblečte funkčnú mikinu a bežeckú vetrovku, ktorá vás uchráni pred vetrom.

Ruky: Ruky si nezabudnite chrániť rukavicami. Ak vám aj napriek tomu poriadne zmrznú prsty, nedávajte ich po návrate domov pod horúcu vodu ani na radiátor. Naopak, vložte ich buď do snehu, alebo pod prúd studenej vody.

Dolná polovica tela: V prípade, že poriadne mrzne, spodnú časť tela oblečte do dvoch vrstiev. Dajte si funkčnú spodnú bielizeň a podkolienky a navrch bežecké legíny. Ak ste šťastným majiteľom zateplených bežeckých nohavíc, môžete spodnú vrstvu vynechať. Ideálne sú také, ktoré majú navrchu vrstvu chrániacu pred vetrom alebo premoknutím.

Nohy v teple: V chlade siahnite po funkčných bežeckých ponožkách a aj v prípade, že pobežíte po suchých cestách, siahnite radšej po crossových teniskách s hrubšou podrážkou. Oproti cestnej obuvi majú lepší kontakt s povrchom. V mraze sú výbornou voľbou napríklad tenisky adidas Boost, ktorých podrážka si udržiava pružnosť až do mínus dvadsiatich stupňov.

6 Prekabáťte vietor

Ak je vonku veterno, na začiatku tréningu prekonajte odpor a bežte oproti vetru. Tak sa budete môcť tešiť na druhú polovicu, ktorú absolvujete po vetre. To však nie je všetko – ak by ste bežali proti vetru spotení, riskovali by ste, že poriadne prechladnete.

Druhou možnosťou je, že pobežíte desať minút proti vetru, otočíte sa, pobežíte päť minút po vetre a tak ďalej.

7 Nech vás je vidno

Dni sa skracujú, preto vám reálne hrozí, že bez ohľadu na to, či preferujete ranný alebo večerný beh, pobežíte potme. Nezabúdajte preto na oblečenie s reflexnými prvkami, prípadne si vezmite aj čelovku. S ňou presne uvidíte, kam došľapujete, a nevyvrtnete si tak zbytočne členok.

Pri behaní v meste nie je na škodu malá červená blikačka pripevnená vzadu na oblečení alebo na ľavej ruke.

8 Rovnomerné tempo, uvoľnené telo

Udržiavajte si rovnomerné tempo a buďte uvoľnení. Znížite tak riziko, že sa pošmyknete a spadnete. Ak ste celí stuhnutí, horšie koordinujete pohyby a hrozí vám pád.

Dýchaj nosom. Foto: Shutterstock
Dýchaj nosom. Foto: Shutterstock

9 Kašlite na rýchlosť

Behanie v zime je skôr o objemoch ako o rýchlosti. Ak je príliš chladno, obzrite sa po miestach s inverziou, prípadne skúste vybehnúť cez obednú prestávku. Ak nemôžete behať uprostred dňa, keď sú teploty najvyššie, behajte dvakrát denne – jeden kratší tréning ráno a druhý večer zvládnete v mraze ľahšie ako dlhý beh.

10 Po behu sa rýchlo prezlečte

Teplota vášho tela klesne hneď po tom, ako dobeháte. Prezlečte sa preto od hlavy po päty, len čo to bude možné (ženy by určite nemali podceňovať výmenu prepotenej športovej podprsenky). Na mokré vlasy si nasaďte čiapku a dajte si horúci čaj.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

Vaše reakcie
Zavrieť reklamu