Bežci, dochádza vám dych?

29. augusta 2023
Pauza počas behu.

Ak s behom ešte len začínate, netreba hneď robiť paniku.

Dajte svojmu telu čas, beh predsa nie je žiadna sranda. So zlepšujúcou sa kondíciou sa problémy s dýchaním s najväčšou pravdepodobnosťou vytratia.

BEHAJTE VO VHODNOM POČASÍ. Vyhýbajte sa behu v horúčavách aj v priveľkom mraze. Počasie môže k problémom s dýchaním významne prispievať. V chlade sa vzduch presúva z úst veľmi rýchlo do pľúc, nedostáva sa mu teda dosť času na to, aby sa zohrial. Pri behu v horúčavách sa zase krv presúva zo svalov do ciev pod pokožkou, čím sa telo ochladzuje. To znamená, že do pracujúcich svalov sa dostáva menej kyslíka. V extrémnom počasí teda vyskúšajte radšej tréning na bežeckom páse.

SPOMAĽTE. Ak vyštartujete prirýchlo, váš aeróbny systém vám nemá šancu poskytnúť včas adekvátnu energiu. Usilujte sa dýchať naozaj zhlboka aj pri behu, aj počas dňa. Občas sa na chvíľu posaďte a sústreďte sa na vlastné dýchanie.

Pauza na vydýchanie počas behu.
Dajte svojmu telu čas, beh predsa nie je žiadna sranda. Foto: Shutterstock.

SÚSTREĎTE SA NA DRŽANIE TELA. Pri behu držte hlavu vysoko, bradu nahor, plecia ťahajte dozadu a dole. Pľúca tak budú mať viac miesta.

UISTITE SA, ŽE PRIJÍMATE DOSTATOK ŽELEZA. Práve nedostatok železa v tele totiž môže spôsobovať, že vám dochádza dych.

TESNE PRED BEHOM NEJEDZTE. Po jedení sa krv presúva do tráviaceho ústrojenstva, čím sa zhoršuje schopnosť tela dodávať pracujúcim svalom energiu a kyslík. Ak máte nadváhu, zbavte sa jej.

V prípade, že aj napriek tomu, že ste sa držali predchádzajúcich bodov problémy s dýchaním počas behu stále pretrvávajú, nechajte sa skontrolovať u lekára. Je veľmi dôležité vylúčiť všetky možné zdravotné problémy.


Text: Running
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu