Čo by malo byť súčasťou vášho šalátu, aby bol naozaj vyvážený?
Nielen zelenina je nevyhnutnou súčasťou každého dobrého šalátu!
Na pare si môžete pripraviť brokolicu, špargľu, kel alebo zelenú fazuľku. Ak máte chuť na výdatnejší základ, zakomponujte do neho pečenú zeleninu, napríklad červenú repu, tekvicu, zemiaky a mrkvu.
Odvážni môžu vyskúšať pečený zeler alebo paštrnák. Alebo si orestujte paradajky, cuketu, huby či cibuľu – podľa toho, na čo máte chuť.
Chcete stravou predísť vzniku srdcových ochorení? Mali by ste do jedálnička zaradiť aj tieto potraviny
SACHARIDY v šaláte môžu a nemusia byť. Vyberte si také, ktoré sú šetrné k črevám a bez lepku, ako sú zemiaky, sladké zemiaky, pohánka alebo quinoa. Ryžové rezance alebo mungo fazuľové rezance stačí len na niekoľko minút namočiť do horúcej vody. Do šalátov môžete pridať aj bielu ryžu.
BIELKOVINY by mali tvoriť približne len 20 percent celej porcie. Vegáni môžu vyskúšať grilovaný tempeh alebo tofu, vegetariáni pridať vajcia uvarené na tvrdo alebo omeletu. Mäsožravci sa môžu pustiť do kúskov grilovaných kuracích pŕs či hovädzieho alebo jahňacieho mäsa.
Ak máte chuť na morské plody, skúste sardinky, menšie makrely alebo krevety.
Ako dodať teplému šalátu trochu šmrncu?
Na výber máte zdravé tuky, ako sú kokosový alebo olivový olej, balzamikový ocot, horčica a malé množstvo orechov alebo semienok – opražené tekvicové semienka, sezamové semienka, plátky mandlí alebo drvené arašidy. Bylinky sú vynikajúcim zdrojom antioxidantov, sú ako výživoví nindžovia, ktorí bojujú proti voľným radikálom poškodzujúcim telesné bunky.
Podobné články o zdravej strave nájdete nielen na našom webe v sekcii Výživa, ale aj v časopise RELAX. Predplatiť si ho môžete na tomto linku.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock