Kvíz: Ako dobre ovládate zásady zimného behu?
Zimný beh by nemal byť žiadnym strašiakom. Veď len pridáte nejakú tú vrstvu navyše a získate akýsi lepší pocit sami zo seba. Poznáte ale zásady, vďaka ktorým sa vám bude lepšie behať aj pri mínusových teplotách? Otestujte sa v našom kvíze.
Ako sa obliecť, keď štartujete beh v zime?
Obliekajte sa, akoby bolo vonku teplejšie. Chcete predsa, aby vám počas behu bolo príjemne teplo, nie aby ste sa potili. Kým sa rozbehnete, malo by vám byť mierne chladno.
Ktorú vrstvu oblečenia by mala tvoriť bavlna?
V ideálnom prípade sa úplne vyhnite bavlne, ktorá zadržiava vlhkosť. Zvoľte funkčné materiály, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť.
Ako sa zahriať pred zimným behom?
Pred behom sa vždy rozohrejte. Ešte doma venujte päť minút dynamickému strečingu, ktorým si v tele rozprúdite krv bez toho, aby ste sa začali potiť. Niekoľkokrát vybehnite po schodoch, skáčte chvíľu cez švihadlo alebo urobte pár pozdravov slnku.
A čo keď pofukuje studený vietor? Aký smer behu zvoliť?
Chladný vietor dokáže byť veľmi nepríjemný. Tréning teda začínajte proti vetru a druhú polovicu absolvujte po vetre, aby vás neprefúklo, keď ste už spotení. Alebo bežte proti vetru desať minút, obráťte sa a bežte po vetre päť minút. Opakujte.
Po akom snehu sa v zime najlepšie behá?
Najlepšie sa behá po čerstvo napadanom snehu – trakcia je na ňom vyššia a došľapujete na rovnomernejší podklad.
Ktoré doplnky by mali byť počas mrazivého behu súčasťou vašej výbavy? (Dve možnosti sú správne.)
Please select 2 correct answers
V zime by ste nemali zabúdať na čiapku a rukavice. To či ruky a hlavu v teple máte alebo nemáte, dokáže predstavovať skutočný rozdiel medzi tým, či je beh v chlade príjemnou skúsenosťou alebo utrpením. Hlava predstavuje zhruba deväť percent plochy tela a prietok krvi cez ňu je vysoký. Ak je vám teda horúco, po zložení čiapky z hlavy sa z tela dostane slušné množstvo tepla. To isté platí aj o rukách – strata tepla môže byť významná práve pre rozsiahlu sieť ciev v nich.
V akých teniskách behať?
Čo sa bežeckej obuvi týka, v zime by ste mali siahať po teniskách odolných voči vetru a odolných voči premoknutiu, do ktorých by ste mali nosiť buď vlnené, alebo syntetické ponožky. V prípade ponožiek tiež radšej bavlnu oželejte.
Aké kroky by ste mali robiť počas zimného bežeckého tréningu?
Robte kratšie kroky a na šmykľavých úsekoch sa usilujte o menšiu vertikálnu osciláciu ako obyčajne. K vašej zvyčajnej bežeckej technike sa vráťte až vo chvíli, keď opäť nadobudnete istotu a stabilitu. Aj preto vám radíme, aby ste rýchlosť trénovali na známej trase, na ktorej sa môžete uvoľniť a viac sa sústrediť na prácu na vašej rýchlosti než na udržaní sa na nohách.
Ktoré z týchto pravidiel by ste mali dodržať počas behu po tme? (Tri možnosti sú správne.)
Please select 3 correct answers
Tri odpovede sú úplným opakom toho, čo by ste mali robiť počas nočného behu.
Čo keď je vonku vyslovene odporné počasie? (Dve možnosti sú správne.)
Please select 2 correct answers
Keď je vonku skutočne príšerne, veci nehroťte a nechcite si silou-mocou dokázať, že na to máte. Namiesto toho sa radšej vyberte do fitka a zabehajte si na páse. Robia to dokonca aj elitní bežci, preto nie je žiadny dôvod, prečo by ste nemali vy. Je vždy lepšie kvalitne si zabehať na trenažéri, ako riskovať zranenie vo fujavici.
Keď sa vyberáte na dlhší beh, zoberte si so sebou určite aj pitie. Akej teploty?
Napite sa hlavne 20 minút pred behom aj po ňom, aby ste sa vyhli dehydratácii. Keď si beriete pitie so sebou, naplňte si ideálne termofľašu niečím teplým, no nie horúcim. Čaj vám padne lepšie ako studená voda a niekde na polceste vám nezamrzne.
Treba sa počas zimných behov starať aj o tvár?
V skutočných mrazoch potrebujete ochrániť aj tvár.
Ako sa o ňu postarať?
Pred tréningom tvár poriadne natrite mastným krémom. Vôbec sa nehanbite použiť klasickú indulonu, nesolenú bravčovú masť alebo kokosový olej a nezabúdajte hlavne na pery.
Text: EF podľa Running
Foto: Shutterstock