Viete vyvrátiť najznámejšie mýty o behu? Vyskúšajte sa v tomto bežeckom kvíze!
Spolu s magazínom Running sme sa detailne pozreli na niekoľko právd a mýtov, ktoré sprevádzajú beh už dlhé roky. Trúfnete si na tento kvíz?
Je pravda, že ak chcete spaľovať tuk, mali by ste behať na prázdny žalúdok?
Ak chceme tuk spaľovať pohybom, efektívne je cvičenie v nižšej intenzite. Telo využíva ako zdroj energie tuk a s nárastom intenzity pohybu začína spaľovať sacharidy, až sa napokon tie stanú primárnym zdrojom paliva. Takže platí, že ak chcete spaľovať tuky, bežte pomaly. Problém však spočíva v tom, že cvičenie v nízkej intenzite spotrebúva málo energie. To znamená, že budete potrebovať veľa času na to, aby ste v nízkej intenzite spálili badateľné množstvo tuku.
Je pravda, že behanie naboso znižuje riziko úrazov?
Behanie naboso alebo v minimalistických topánkach vychádza z predpokladu, že ľudia pôvodne chodili bez obuvi a od behu záviselo ich prežitie. Ak však začnete behať naboso po rokoch chôdze a behania v topánkach, bude to znamenať, že vaše chodidlá a nohy nebudú až tak dobre chránené pred silami, ktoré na ne pôsobia. Jednoducho nebudete mať dostatočnú prípravu potrebnú na behanie naboso bez zranenia (tá sa získava rokmi chodenia bez topánok). Ak uvažujete nad tým, že by ste beh naboso vyskúšali, najlepší spôsob, ako s tým začať, je postupný prechod. Na svojej ceste od podpornej obuvi k minimalistickej si doprajte čas a s behaním naboso začínajte v krátkych, oddelených intervaloch.
Je pravda, že cviky zamerané na telesné jadro zlepšujú ekonomiku behu?
Silnejšie telesné jadro prispieva k lepšej stabilite, v dôsledku čoho dokážete efektívnejšie narábať so svalmi.
Je pravda, že silový tréning ničí bežcov?
Silový tréning je dôležitou súčasťou bežeckej prípravy. Určite posilňujte hlavné svalové skupiny, horné a dolné končatiny a tiež telesné jadro.
Je pravda, že dopadové športy vám zničia kolená?
Síce je vyššia pravdepodobnosť, že si pri dopadových športoch zničíte kolená, no ľudia sú prirodzene prispôsobení na aktívny život. Čo naozaj dokáže zničiť kolená, je nedostatočná príprava, biomechanika, náhle zmeny v tréningovej záťaži či úrazy.
Je pravda, že kyselina mliečna je kamarát?
Pri tréningu určite! Pri pretekoch až tak nie. Kyselina mliečna sa produkuje pri cvičení vo vyššej intenzite. To je pri tréningu dobré, pretože to znamená, že tvrdo makáte.
Je pravda, že človek je alebo nie je "stavaný" na beh?
Každý by mal byť schopný bežať. Často býva najväčšou prekážkou nie stavba tela jednotlivca, ale jeho pripravenosť a kondícia.
Je pravda, že u všetkých bežcov sa skôr či neskôr dostavia problémy s kĺbmi?
Problémy s kĺbmi nevznikajú automaticky u všetkých bežcov, ale existuje súhrnný zoznam dôvodov, pre ktoré by ste mohli byť na tento problém náchylní. Môže to byť napríklad zlá biomechanika, nadváha, náhle a výrazné zmeny tréningového zaťaženia.
Je pravda, že predzásobenie sa sacharidmi je kľúčom k úspechu?
Vhodné sacharidy sú potrebné pri vytrvalostnom cvičení a pri regenerácii. Predzásobiť sa nimi večer pred pretekmi či dokonca niekoľko dní vopred nemusí byť zlá voľba.
Je pravda, že kríze sa nedá vyhnúť?
Zdá sa, že vo väčšine prípadov je hlavnou príčinou krízy u bežca únava a nedostatočné dopĺňanie paliva – ak sa vám v tele minú sacharidy, musíte sa spoliehať na zásoby tukov, ktoré vám teraz musia dodať potrebnú energiu. Riešenie: zvýšte počas pretekov prísun sacharidov.
Je pravda, že dlhý a dôkladný strečing je nevyhnutný?
Vhodné je jemné zahriatie pár minútami dynamického strečingu a ľahkým džogingom a postupné zvyšovanie rýchlosti.
Je pravda, že soľ lieči svalové kŕče?
Je to pravda, no nezabúdajte tiež dopĺňať tekutiny. Ideálne je použiť roztok, ktorý už soli obsahuje. Soľ je naozaj potrebná iba pri pretekoch, ktoré trvajú dlhšie ako hodinu.
Je pravda, že priveľa behania škodí vášmu srdcu?
Srdce je sval, a preto ho treba precvičovať. Riziku sa vystavujete len v extrémnych situáciách, akými sú napríklad prehnané teplo, ultravytrvalostné preteky či tréningová záťaž počas choroby.
A keďže sa blíži zima, bežci z bezeckepotreby.sk pre vás pripravili tipy Ako behať v zime a neochorieť.
Dokážete spoznať týchto 10 miest na strednom Slovensku?
Bavia vás bežecké témy? Prečítajte si viac rôznych článkov na túto tému na našom webe v sekcii Behanie alebo si predplaťte časopis Running, ktorý pre vás štyrikrát ročne prináša ďalšie pútavé témy.
Text: Running
Foto: Shutterstock