Nakopnite sa k výkonu! Výživový poradca Jakub Podaný o strave a mineráloch pre bežcov.

Každé ráno vstávate za úsvitu, obujete si tenisky a absolvujete vašu dávku kilometrov. Beháte intervaly, kopce, úseky aj dlhé behy, no na pretekoch to aj tak nevidno. Správna strava, pitný režim a dopĺňanie vitamínov a minerálov vás môže nakopnúť a posunúť o kus ďalej nielen pri behu. Výživový poradca Jakub Podaný prináša hneď niekoľko tipov.

Ako bežcom pomôže pravidelný príjem vitamínov a minerálov?

Ak trénujete s konkrétnym cieľom napríklad päťkrát týždenne, kladiete na telo vyššie nároky, ako dokáže samo zvládnuť. Preto je treba sledovať príjem minerálov a vitamínov, ktoré pomáhajú spracovávať potravu a vytvárať energiu. Telo potom môže podať vyšší výkon.

Každý športovec by mal dbať na prísun minerálov a vitamínov. Foto: Shutterstock

Keby sme sa chceli o výžive a príjme vitamínov a minerálov dozvedieť viac, kde nájdeme potrebné informácie?

Je ideálne poradiť sa s človekom, ktorý sa tejto problematike venuje a pohybuje sa v športe, ktorému sa chcete venovať. Takí ľudia dôverne poznajú, čo je pre telo dobré, a tak vám dokážu poradiť. Existujú aj odborné časopisy, ktoré môžu prinášať kvalitné informácie, pretože tie na internete si často protirečia. Alebo môžete sami na sebe vyskúšať, čo vám sedí najlepšie.

Dá sa nejako zovšeobecniť, bez čoho sa bežci nezaobídu?

Určite dá. Absolútnym základom je hydratácia. Bez vody to jednoducho nejde a riziká pri nedostatočnej hydratácii sú obrovské. Veľa bežcov pozná z nedostatku tekutín vyplývajúce kŕče, malátnosť či neschopnosť dýchať. Na druhej strane zase netreba piť priveľa. Príjem tekutín sa dá plánovať podľa telesnej hmotnosti a farby moču.

Ďalej je dôležitá regenerácia, na tú mnohí zabúdajú. Po každom behu sa treba natiahnuť, strečingu možno venovať pokojne aj štvrtinu času, ktorý ste strávili behom. S jeho pomocou sa môžete rýchlo vrátiť k trénovaniu.

S regeneráciou súvisí aj spánok. Ak chodíte spávať po jedenástej večer, svalová hmota sa vám už neregeneruje. Pokojne vstávajte o šiestej ráno, ale ponocovanie je zlé.

Najdôležitejšie minerály sú vápnik, zinok, selén a meď a horčík. Foto: Shutterstock

Aké minerály sú pre bežcov dôležité?

Bežci si veľmi namáhajú kosti a kĺby, potrebujú, aby im dobre fungovali svaly, a s tým všetkým sa spája vápnik. V poslednej dobe ho ľudia strácajú, pretože mliečne výrobky nie sú také kvalitné. V menšom množstve potrebujeme zinok, selén a meď, aby sa ostatné minerály mohli dobre vstrebávať. A, samozrejme, treba nám horčík.

Na čo je dobrý ten?

Vyrovnáva energetickú využiteľnosť. Na to, aby správne spolupracovali svaly a nervy, potrebujeme minerálne látky, tzv. elektrolyty. Potíme sa, ich hladina kolíše a keď nastane vyčerpanie, prichádzajú napríklad kŕče. Horčík tiež pomáha regenerovať svaly.

V súčasnosti padne vhod posilniť si imunitu. Čo funguje na tú?

Pitný režim, pravidelný pohyb, ktorý človek nepreháňa, kvalitný spánok a kvalitná strava. Nemali by sme jesť vyprážané jedlá a údeniny či piť sýtené vody. Čo sa týka vitamínov, základné sú C, A, E. Béčka sú akýmisi podpaľačmi, B12 zmierňuje únavu a vyčerpanie, B6 má zase priamy vplyv na fungovanie imunitného systému.

1/1
Zavrieť reklamu