Naučte pleť starnúť pomaly

17. júna 2023
Pleť. Foto: Shutterstock

Ani mladistvý duch vás neuchráni pred prvými príznakmi starnutia pleti, ktoré sa môžu objaviť už po tridsiatke. Strata pružnosti a prvé vrásky – hlavne to so sebou nevzdávajte!

Zapnite neaktívne gény

Odvrátiť proces starnutia sa snaží aj epigenetika, a to tak, že reaktivuje neaktívne gény. Ako to funguje?

Ešte donedávna vo vede platilo, že naše gény sú počas celého nášho života úplne stabilné štruktúry, ktoré nemôžeme ovplyvniť. Nie je to tak celkom pravda.

Každá bunka využíva vždy len tie gény, ktoré práve potrebuje pre momentálnu aktivitu. Vtedy ich zapne – takmer doslova ako zapínač svetla – a keď ich už nepotrebuje, tak ich vypne a odstaví z prevádzky.

Vonkajšie environmentálne vplyvy, stres a moderný životný štýl intenzívne
vplývajú na našu genetickú stopu a menia individuálny genetický kód, preto majú zmysel nielen špeciálne kozmetické výrobky, ale aj pravidelná starostlivosť o pleť.

Bez aktívnych látok to nepôjde

Ale aby to všetko fungovalo, potrebujete ešte kokteil aktívnych látok proti starnutiu. Môže to byť vysokokoncentrovaný vitamín C, AHA kyseliny alebo kyselina hyalurónová a peptidy, ale aj čisto rastlinné látky ako čaj matcha alebo kmeňové bunky.

Matcha čaj môžete aplikovať na pleť aj zvonka. Foto: Shutterstock
Matcha čaj môžete aplikovať na pleť aj zvonka. Foto: Shutterstock

Molekuly aktívnych zložiek podporujú syntézu buniek, ktorá sa s vekom spomaľuje. Prípravky by sa mali nanášať dvakrát denne, ráno aj večer, pretože počas noci pleť aktívne látky lepšie vstrebáva. A čo všetko sa nachádza v anti-ageingových sérach a krémoch?

Peptidy

Stimulujú bunkový metabolizmus, určujú, ktoré látky by telo malo vyrábať a ktorých produkciu znižovať. Niektoré uvoľňujú tvárové svaly na princípe botoxu a vďaka tomu vyhladzujú vrásky, iné bránia prirodzenej strate kolagénu a elastínu alebo majú protizápalové účinky.

Kyselina hyalurónová

Je prirodzenou súčasťou kožných buniek, dokáže vyplniť vrásky a vyhladiť pokožku. Robí ju pružnejšou, pretože dokáže správne umiestniť reťazce kolagénu a elastínu a tiež ju veľmi dobre hydratuje.

Antioxidanty

Sú ako Avengers – najlepšie bojujú, keď sú spolu. Dokážu odolávať vonkajším faktorom nášho prostredia, ako je napríklad UV žiarenie. Presnejšie – chránia pleť pred voľnými radikálmi. Asi najznámejší je koenzým Q10.

Kolagén

Produkcia základnej stavebnej hmoty (aj) pokožky s vekom klesá. Preto ho neskôr potrebujeme dopĺňať. Kolagén pomáha znížiť viditeľnosť vrások a vypína pleť.

Rastlinné kmeňové bunky

Aj tie sú veľmi obľúbenou substanciou v kozmetickom priemysle. Dokážu naštartovať produkciu telu vlastných kmeňových buniek. Ich zvýšená produkcia znamená rýchlejšiu regeneráciu pleti, zvýšenú tvorbu kolagénu, elastínu a hyalurónu.

Medzi účinné látky patrí kyselina hyalurónová. Foto: Shutterstock
Medzi účinné látky patrí kyselina hyalurónová. Foto: Shutterstock.

Aplikujte ich na noc

Do skupiny antioxidantov patria aj vitamíny: retinol = vitamín A, tokoferol = vitamín E účinkujú najlepšie spolu. Najsilnejší antioxidant je vitamín C, ktorý je v prípravkoch vo forme palmitátu. Mali by ste však vedieť, že retinol môže spôsobiť väčšiu citlivosť pleti na slnko, preto musíte používať slnečnú ochranu minimálne SPF 15.

Produkty s vitamínom C sa neodporúčajú používať počas dňa, pretože vitamín C pod vplyvom ultrafialového žiarenia prispieva k vzniku voľných radikálov.

Je to na vás

Vedci skúmajú, ako špeciálnymi prípravkami preniknúť pod pokožku, dodať jej výživu alebo ju preprogramovať zvonka.

Rovnako dôležité ako správna starostlivosť o pleť je však aj životný štýl. Nakoniec sme to my, kto si môže „pridať alebo ubrať roky“. To, čo ocení nielen pokožka, ale celé vaše telo, sú antioxidanty v strave, dostatok pohybu, čerstvého vzduchu a psychická pohoda.

Ako tvrdí prezident švajčiarskej kozmetickej firmy Karl J. Troll v rozhovore: Krása je rovnováhou vnútra a vonkajšieho vzhľadu.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

2/2
Zavrieť reklamu