Ostrý zrak v každom veku? Ide to aj bez okuliarov

4. apríla 2022
Ostrý zrak v každom veku? Ide to aj bez okuliarov. Foto: Shutterstock

Začínate si kvôli veku pomaly zvykať na tú klasickú vetičku: „Bude to už len horšie“ ? Je prirodzené, že naše telo starne, pomalšie sa liečia zranenia, rýchlejšie sa vyčerpáme a jednotlivé orgány strácajú niektoré zo svojich dôležitých vlastností. Výnimkou nie sú ani oči.

Na rozdiel od niektorých iných orgánov ich hlavnú funkciu, ktorou je kvalitný zrak, si však dokážete zabezpečiť v každom veku.

Pravdepodobne vám ako prvé napadá, že hovoríme o korekčných pomôckach, akými sú napríklad okuliare či kontaktné šošovky. Áno, tie dokážu zabezpečiť potrebné dioptrie či cylindre, aby ste videli opäť ostro, oči však nevyliečia.

V dnešnom článku vám prezradíme, ako je možné si zabezpečiť bezproblémové videnie bez nutnosti používania korekčných pomôcok v každom veku. Predstavíme vám najmodernejšie metódy súčasnosti, ktoré sa používajú na korekciu zraku a pripravíme vás na to, ktoré očné chyby či ochorenia vás môžu, možno už čoskoro, prekvapiť.

Pálenie rohovky pri korekcii krátkozrakosti je minulosťou

Ak by sme mali skupiny najčastejších očných problémov rozdeliť podľa veku, mohli by sme hovoriť o chybách a ochoreniach do približne 40. roku života a potom približne po štyridsiatke. A tomu sú tiež prispôsobené operačné postupy.

V detskom veku, počas dospievania, ale tiež v skorších štádiách produktívneho veku nám neostré videnie najčastejšie spôsobujú refrakčné chyby – ďalekozrakosť, krátkozrakosť a astigmatizmus. Vo všetkých troch prípadoch sú najčastejšou príčinou genetické predispozície, avšak vo vyspelých digitalizovaných krajinách sa stále viac prejavuje takzvaná získaná krátkozrakosť. Tú spôsobuje najmä náš životný štýl – dlhé hodiny pri počítači či mobile, minimum pohybu, zlá životospráva a podobne.

Na operáciu očí sa používajú veľmi moderné laserové technológie. Foto: Shutterstock
Na operáciu očí sa používajú veľmi moderné laserové technológie. Foto: Shutterstock

Za posledné dve desaťročia sa operačné metódy používané v oftalmológii posunuli míľovými krokmi. Najväčším rozdielom medzi staršími a najmodernejšími metódami je, že zatiaľ čo v minulosti korekcia prebiehala na rohovke, v súčasnosti sa zákrok realizuje v jej vnútri. Vďaka tomu ostáva povrch rohovky bez poškodenia. Zároveň sa namiesto excimerového lasera používa femtosekundový. Ten je presnejší, jemnejší a k oku šetrnejší. Operácia je tak rýchla, bezbolestná a s minimálnym rizikom pooperačných komplikácií.

Najdokonalejšími operačnými metódami súčasnosti sú tie femtolaserové, akými je napríklad aj metóda s názvom ReLEx SMILE 3D a CLEAR – svetová novinka, ktorá bola ako prvá aplikovaná na Slovensku, konkrétne v najväčšej a najkomplexnejšej slovenskej očnej klinike iClinic. Tieto metódy sú vhodné na korekciu astigmatizmu a krátkozrakosti a pacient sa spravidla k bežným činnostiam vracia už na ďalší deň po operácii. Pre pacientov s ďalekozrakosťou môžeme odporučiť metódu Z-Lasik, ktorá kombinuje použitie femtosekundového aj excimerového lasera.

Jedným zákrokom sa zbavíte neostrého videnia na všetky vzdialenosti

Ako sme spomínali vyššie, 40. rok života je z hľadiska zraku možné považovať za dôležitý medzník. Práve po štyridsiatke sa u každého človeka začína prejavovať presbyopia. Je to očná chyba spôsobujúca stratu schopnosti zaostriť na veľmi blízke predmety. Celkom výstižne ju opisuje aj ľudový názov syndróm krátkych rúk. V snahe o prečítanie si správy na mobilnom telefóne či o rozoznanie tváre na fotografii si ich dávame čo najďalej od tela. Aj presbyopia sa rieši korekčnými pomôckami, presbyotickými kontaktnými šošovkami alebo okuliarmi na čítanie. Ak ste doteraz mali dioptrické okuliare do diaľky či na blízko, pribudnú vám ďalšie, čo ešte podčiarkne, aké sú obmedzujúce. A to nielen pri športe, ale aj pri bežných každodenných činnostiach.

Presbyopia - strata schopnosti zaostriť na blízke predmety - sa objavuje vo vyššom veku. Foto: Shutterstock
Presbyopia – strata schopnosti zaostriť na blízke predmety – sa objavuje vo vyššom veku. Foto: Shutterstock

Prinavrátiť si opäť kvalitný zrak je možné operáciou a to metódou Prelex. Je založená na výmene vašej opotrebovanej šošovky, ktorá prirodzeným starnutím stratila schopnosť akomodácie, za novú, umelú. Jedná sa o rýchlu a bezbolestnú metódu, ktorá sa využíva aj vo vyššom veku. Ak sa rozhodnete pre výmenu šošovky kvôli presbyopii, predídete tak aj vzniku šedého zákalu, pretože ten na umelej šošovke vzniknúť nemôže.  

Modernejšou verziou metódy Prelex je Femto Z-Prelex. Ako už sám názov napovedá, ide o femtosekundovú laserovú operáciu. Femtolaser nahrádza ostré operačné nástroje, takže skalpel už nie je potrebný. Zákrok je bezpečný a umožňuje rýchly návrat k bežnému životu. Pre pacienta je však zásadné, že vďaka špičkovej trifokálnej šošovke sa pacient vylieči z refrakčných chýb a zbaví sa dioptrických okuliarov na blízko, do diaľky, aj okuliarov na čítanie.

Investícia do zdravia sa vráti mnohonásobne

Investícia do zraku sa pacientovi vráti mnohonásobne. Nebude musieť kupovať nové okuliare, meniť sklíčka z dôvodu zhoršenia dioptrií, ani míňať stovky eur ročne na kontaktné šošovky a roztoky.

Po operácii už žiadne šošovky a okuliare. Foto: Shutterstock
Po operácii už žiadne šošovky a okuliare. Foto: Shutterstock

Čo je však najdôležitejšie, výborný zrak výrazne zmení kvalitu vášho života. Ostré videnie bez potreby korekčných pomôcok vám dá skutočnú voľnosť a umožní prežívať každú jednu aktivitu od športovania až po zábavu v nočnom klube skutočne naplno.

Navyše, ak sa rozhodnete pre očnú kliniku iClinic, v rámci špeciálnej akcie viete absolvovať vybrané operačné metódy iba za polovicu cenníkovej ceny, a ak podstúpite zákrok do 30. apríla 2022, dostanete k tomu ešte naviac zľavu vo výške 100 €. Podrobnosti k tejto časovo limitovanej akcii nájdete tu: www.iclinic.sk/operacie-iba-za-polovicu.

Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu