TOP 5 problémov s rozmazaným videním pri športe

19. apríla 2022

To, akým darom je výborný zrak bez potreby nosenia okuliarov či kontaktných šošoviek si naplno uvedomujeme, až keď oň prídeme. Rozmazané videnie spôsobuje problémy a obmedzenia v práci, na dovolenke, pri majstrovaní v dielni aj na diskotéke. Doslova nebezpečným môže byť pri niektorých športoch.

V dnešnom článku sa povenujeme práve problémom, s ktorými sa stretáva každý športovec, ktorý nemá to šťastie a je odkázaný na okuliare či šošovky. A to bez ohľadu na to, či sa jedná o profesionála alebo rekreačného športovca. Zároveň sa dozviete, čo môže byť príčinou rozmazaného videnia aj či je možné navždy sa zbaviť korekčných pomôcok.

1. Keď nemáte náhradu za okuliare či šošovky…

Ak sa bavíme o obmedzeniach pri športovaní, nemôžeme začať ničím iným, ako všeobecným problémom týkajúcich sa korekčných pomôcok. A tým je, že o ne môžeme prísť práve v najnevhodnejšej chvíli. Kontaktná šošovka nám môže napríklad vypadnúť, keď si oko mimovoľne pošúchame. Ak máme pri sebe náhradnú, problém dokážeme relatívne rýchlo vyriešiť. Ak sa nám však podarí si niekde zabudnúť okuliare, prípadne ich poškodiť, môže nám vzniknúť problém, ktorý nedokážeme vyriešiť „na počkanie.“ Množstvo našich aktivít tak bude ohrozených, prípadne znemožnených.

Ak si niekde zabudneme okuliare, prípadne ich poškodíme, máme problém, ktorý nedokážeme vyriešiť „na počkanie.“. Foto: Shutterstock

2. Nebezpečenstvo očného poranenia pri kontaktných športoch

Na druhé miesto medzi TOP problémy, ktoré spôsobuje rozmazané videnie pri športe, sme zaradili nebezpečenstvo, ktoré predstavujú dioptrické okuliare. Pri kontaktných individuálnych aj kolektívnych športoch, akými sú napríklad džudo, karate, futbal, hokej, hádzaná a podobne je použitie bežných dioptrických okuliarov nemožné. Kým napríklad pri futbale či basketbale môžete použiť špeciálne okuliare s nerozbitnými sklami a odolnými rámami, pri karate či džude sa musíte spoľahnúť na kontaktné šošovky. Ani tie však nie sú ideálne. Ak sa vám počas zápasu posunú či vypadnú, pravdepodobne ste skončili.

3. Plávanie či bláznenie vo vode sa neodporúča ani pre kontaktné šošovky

Faktom je, že ak používate kvalitné plavecké okuliare, kontaktné šošovky by mali byť chránené a tak by ste ich mohli používať. Akonáhle sa vám však dostane do okuliarov voda, prípadne, ak si šošovku nechtiac pokrčíte tesne pred vstupom do bazéna, sotva ju dokážete rýchlo nahradiť novou. Veď, kto by si k bazénu bral aj náhradné šošovky, všakže? Orientácia vo vode bude bez korekčnej pomôcky výrazne horšia. S bazénom či morom je spojené aj to klasické bláznenie sa s deťmi. So zlým zrakom si to vy ani vaše deti naplno neužijete.

4. Na lyžovačke nie je vždy ideálne počasie

Zlý zrak dokáže výrazne znepríjemniť aj lyžovačku. To platí najmä pre tých, ktorí nepoužívajú kontaktné šošovky. Dioptrické okuliare nie je možné zmestiť pod každé lyžiarske okuliare. Problémy nastávajú najmä pri zlom počasí a zhoršenej viditeľnosti. Orientácia pri snežení či v hmle je s rozmazaným videním skutočne problematická.

5. Pri behu prichádzate o možnosť „kochať sa“

Behanie má množstvo pozitívnych účinkov. Nielen na kondíciu a fyzické zdravie, ale aj to psychické. Pobyt v prírode všeobecne je skvelým relaxom. Ak však beháte so zlým zrakom, nedokážete si vychutnať napríklad výhľady na okolitú krajinu. Škoda, nemyslíte?

Rozmazané videnie môže byť prejavom množstva očných ochorení

Neostrý zrak je jedným z najčastejších prejavov väčšiny očných chýb a chorôb. V prípade, že nedokážete zaostriť do diaľky hovoríme o krátkozrakosti, ak do blízka o ďalekozrakosti a ak si nedokážete bez okuliarov na čítanie prečítať správu v mobile, noviny a problém predstavuje napríklad aj rozoznávanie tvárí na fotografiách, trpíte s najväčšou pravdepodobnosťou presbyopiou. Tá postihne každého človeka približne medzi 40. až 45. rokom života. Dôvodom je prirodzené starnutie očnej šošovky a strata jej schopnosti sa prispôsobovať.

Rozmazané videnie môže spôsobovať tiež astigmatizmus. Táto refrakčná chyba vzniká následkom nepravidelného tvaru rohovky. Spravidla v seniorskom veku spôsobuje rozmazané a zahmlené videnie tiež katarakta – šedý zákal. Ďalším očným ochorením, na ktorého vznik pôsobí najmä vek a prejavuje sa rozmazaným videním, je vekom podmienená degenerácia makuly.

Laserová operácia vám vráti kvalitný zrak

Z uvedeného je asi každému jasné, že rozmazané videnie nás môže sprevádzať a obmedzovať v každej životnej etape. Dobrou správou však je, že v drvivej väčšine prípadov sa dá odstrániť. Rýchlo, bezpečne a bezbolestne niektorou z moderných metód laserovej operácie.

Do štyridsiatky sa štandardne pristupuje ku korekcii zraku operáciou rohovky. Medzi najmodernejšie metódy súčasnosti patria CLEARReLEx SMILE 3D, ktoré umožňujú návrat do práce či k bežným denným aktivitám spravidla už na ďalší deň po operácii. Obidve metódy využívajú špičkový femtosekundový laser, ktorý je presný, jemný a k očiam maximálne citlivý. Operácie sú bezbolestné a dokážu odstrániť astigmatizmus aj krátkozrakosť. Na ďalekozrakosť sa používa napríklad metóda Z-Lasik s kombináciou femtolasera a excimerového lasera.

Po štyridsiatke je pravdepodobné, že vám lekár odporučí výmenu šošovky. Je to z dôvodu vyššie spomínanej presbyopie a straty schopnosti šošovky akomodovať. Ak sa rozhodnete napríklad pre špičkovú metódu FEMTO Z-Prelex, do očí vám budú voperované trifokálne šošovky, ktoré upravia vaše videnie do všetkých vzdialeností. Okuliare na čítanie, do diaľky aj do blízka už nebudete potrebovať. Ibaže by ste si chceli  ponechať okuliarové rámy kvôli imidžu. Príjemným bonusom výmeny šošovky je, že na umelej šošovke nemôže vzniknúť šedý zákal. Práve takáto operácia je tak jedinou zaručenou prevenciou pred vznikom katarakty.


Text: Očná klinika iClinic
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu