Pohyb je liekom na všetko
Športovaním sa dokážeme vyrovnať s celým radom fyzických aj psychických problémov. Ale to už asi viete. Poďme si to teraz rozmeniť na drobné.
7. Menej tuku
Cvičenie spaľuje kalórie a to nevyhnutne vedie k úbytku hmotnosti.
Beh potláča produkciu tzv. hormónu hladu. K najzjavnejším výhodám, ktoré nám cvičenie poskytuje, patria redukcia kilogramov a udržiavanie zdravej hmotnosti. Celý zástup výskumov vyzdvihuje kombináciu aeróbneho cvičenia a silového tréningu, ktorá má pozitívny vplyv na množstvo tuku a obvod pásu ľudí s nadváhou.
Silový tréning prispieva k vzniku svalovej hmoty, mení stavbu tela a redukuje tuk. Ale aj pohyb s miernou intenzitou, ako je napríklad chôdza, môže významne prispieť k strate nadváhy. Vedci len nedávno zistili, že pravidelnou rýchlou chôdzou dokážeme zhodiť rovnako, ako pri pravidelnom tréningu vo fitku.
Prekvapivo sa zistilo, že pacienti s nadváhou, ktorí sa pravidelne venovali rýchlej chôdzi, mali nižší BMI (index telesnej hmotnosti) ako tí, ktorí spaľovali vysoko intenzívnym tréningom. Hoci výsledky nie sú, a ani nemôžu byť úplne presné, ukázalo sa, že pravidelné cvičenie v spojení s vyváženou stravou je tá najbezpečnejšia a najefektívnejšia cesta, ako sa zbaviť prebytočného tuku.
Telo na cvičenie potrebuje energiu, ktorú čerpá z cukrov a telesného tuku. Ak chceme zredukovať svoju hmotnosť, musíme vytvoriť deficit kalórií a spáliť viac, ako prijmeme. Na zbavenie sa jedného kilogramu tuku je potrebné spáliť 8- až 9-tisíc kalórií. Ak by sme chceli spáliť len tretinu z toho, museli by sme zabehnúť maratón!
Stav telesného tuku však môžeme výrazne ovplyvniť vytvorením denného deficitu na úrovni 500 kalórií pomocou kardiocvičení kontroly príjmu kalórií. Austrálski vedci prišli na to, že pravidelný beh prispieva ku kontrole hmotnosti pomocou regulácie chuti do jedla, a to najmä vtedy, ak ide o vyjedanie medzi hlavnými jedlami. Pravidelný režim, ktorý súvisel s pravidelnými bežeckými tréningami, totiž dokázal obmedziť produkciu grelínu, tzv. hormón hladu.
Stav telesného tuku môžeme výrazne ovplyvniť vytvorením denného deficitu na úrovni 500 kalórií.
Kvíz: Spoznáte európske mestá podľa jednej fotky?
8. Mentálna sviežosť
Cvičenie nás udržiava aj mentálne fit.
Aeróbne cvičenie alebo kombinácia aeróbnych a posilňujúceho cvičenia 3- až 5-krát týždenne v rozsahu 30 až 60 minút napomáhajú učeniu a udržiavaniu bystrého úsudku. Prirodzenou reakciou mozgu na cvičenie je aj to, že nás chráni pred zábudlivosťou a zlepšuje schopnosť riešenia problémov.
Nedávny výskum naznačuje, že ak cvičíme počas celého života, môže to zohrať významnú úlohu v boji proti chorobám súvisiacim s vekom, ako je napríklad demencia. Niekoľko štúdií (vrátane jednej z Japonska) potvrdilo, že aeróbne cvičenia a niektoré typy silových cvičení dokázali zlepšiť pamäť súvisiacu s oblasťou hipokampu a spomaliť kognitívny pokles.
Ak cvičíte v posilňovni s činkami, aby ste nabrali svaly, nevedome posilňujete aj svoj mozog. Štúdia naznačuje, že zvýšené hladiny rastového faktora 1 (IGF-1) spôsobené silovým cvičením napomáhajú rastu neurónov (mozgových buniek) a dlhovekosti.
Text: RELAX
Foto: Shutterstock