Septembrový reštart: Zmeňte zásadné drobnosti teraz!
Na to, aby ste vo vašom živote niečo zmenili, nemusíte čakať na koniec roka. Prinášame vám niekoľko skvelých tipov, ktoré váš život posunú ešte o jeden level vyššie.
Ak ide o ženské telo a šport, buďte detailistka
Zahoďte gumičku
Vyčesávate si vlasy na vrch hlavy a viažete do uzla alebo nosíte čelenku, aby ste sa pod nimi nepotili pri cvičení alebo behaní? Je to síce pohodlné, ale ak je to váš štýl aj doma a tento (zlo)zvyk si pestujete sedem dní v týždni, môžete si oslabiť vlasové kutikuly.
Takže raz a navždy a my dúfame, že vám to píšeme posledný raz: gumičky vyhoďte do koša!
Šesť jednoduchých cvikov, ktoré pomôžu s bolesťou chrbta
Myslite po tréningu na pleť
Cestou z práce zabehnete do posilňovne alebo celodenný stres vypotíte na skupinovom cvičení, či vybeháte v teréne? Určite sa pri tom uvoľníte, ale odniesť by si to nemala ani vaša pokožka. Ak vás trápi problematická pleť, určite pre ňu neprestaňte športovať.
Pohyb vám môže pomôcť zlepšiť jej kvalitu. Fyzická aktivita redukuje hladinu kortizolu, ktorý sa spája s nadmernou tvorbou mazu. Nikdy si po tréningu nezabudnite zmyť pot z pokožky a nakrémujte ju ľahším hydratačným telovým krémom, ktorý sa rýchlo vstrebe.
Nepodceňujte intímnu záležitosť
Na posilňovanie organizmu je dobré myslieť nielen počas športovania, ale aj po ňom, najmä čo sa hygieny týka. Niektoré športy sú z pohľadu celkovej hygieny – vrátane tej intímnej – náročnejšie. Ide o disciplíny, ktoré sú spojené s vodným prostredím.
Na intímnu hygienu však treba myslieť bezprostredne po akomkoľvek športe. Z prepoteného športového oblečenia sa treba čím skôr vyzliecť a umyť. Kvasinkovým infekciám sa totiž najlepšie darí v teple a vlhku. Rovnako ako iné časti tela aj intímne partie majú svoju prirodzenú rovnováhu. Presnejšie hodnotu pH, pri ktorej sa „dobrým“ baktériám darí a „zlé“ baktérie sú pod dohľadom.
U zdravých žien je táto hodnota okolo 4 až 5, teda o niečo menej (kyslejšia), ako je pH zdravej pokožky, ktoré sa pohybuje okolo 5,5. Pri narušení prirodzenej rovnováhy vznikajú problémy: podráždenie, svrbenie, bolesti, nepríjemný pach, neobvyklé výtoky a infekcie. V lekárni nájdete ochranné gély, napríklad s čajovníkovým olejom, ktoré dokážu obnoviť a chrániť kyslé prostredie.
Citlivá pleť potrebuje hydratáciu
Začervenenia, podráždenie, ale aj vyrážky môžu byť dôsledkom cvičenia. Za väčšinou ťažkostí sa skrýva pot. So začervenaním musia najčastejšie bojovať majiteľky citlivej pleti.
PRED ŠPORTOVANÍM. V tomto prípade je nutná poriadna dávka hydratácie ešte pred športovaním. Prípravky by mali obsahovať najmä termálnu vodu, aloe vera, sladké drievko, ale i zinok. Tak lepšie ochránite pleť pred vonkajšími vplyvmi.
PO ŠPORTOVANÍ. Umyte si tvár čistiacim gélom, ktorý je určený práve na citlivú pleť. Na záver si tvár opláchnite studenou vodou.
Hľadáte univerzálny zimný šport? Je ním skitouring!
Mastnú pleť neduste
Mastná pleť má väčší sklon k tvorbe vyrážok. Potenie pri športovaní jej príliš nepomôže a ak pleti nevenujete dostatočnú pozornosť, môže sa po pravidelnom tréningu kvalita pokožky zhoršiť.
PRED ŠPORTOVANÍM. Ak je to možné, pred cvičením si pleť odlíčte. Použite len ľahký gél krém. Príliš mastné prípravky vytvoria na problematickej nepriestrelnú bariéru. Ak sa bez mejkapu necítite vo svojej koži, použite len ľahšie tónovacie prípravky, prípadne BB krémy.
PO ŠPORTOVANÍ. Aj v tomto prípade platí, že po docvičení si treba pleť vyčistiť. Používajte špeciálne prípravky na váš typ pleti.