Septembrový reštart: Zmeňte zásadné drobnosti teraz!

6. septembra 2023
Digitálna nomádka za počítačom.

Na to, aby ste vo vašom živote niečo zmenili, nemusíte čakať na koniec roka. Prinášame vám niekoľko skvelých tipov, ktoré váš život posunú ešte o jeden level vyššie.

Vybabrite so stresom

Odbúrajte stres v objatí

Či už ste mali náročný deň v práci alebo máte stres z toho, koľko toho ešte musíte urobiť, objatie vám poskytne okamžitú úľavu. Obzvlášť, ak objímete milovanú osobu. Keď niekoho objímate, uvoľní sa oxytocín, ktorý uvoľňuje nahromadený stres.

Nebojte sa preto požiadať o trochu nežnosti, najmä ak to potrebujete. Urobí to dobre obom a je to jedna z najdostupnejších foriem na zmiernenie stresu.

Objatie dvoch žien.
Keď niekoho objímate, uvoľní sa oxytocín, ktorý uvoľňuje nahromadený stres. Foto: Shutterstock.

Kofeínový tip

Siahate po kávičke ako po prvej veci hneď po zobudení? Aby mala káva na vaše telo priaznivý účinok, treba chvíľu počkať a dopriať si ju až po raňajkách. Naše telo a jeho fungovanie do veľkej miery ovplyvňujú hormóny. Tie sa počas dňa vylučujú v rôznych etapách, čo spôsobuje, že v istom bode dňa sme viac unavení, inokedy plní energie.

Jedným z týchto hormónov je kortizol. Stresový hormón ovplyvňuje náš metabolizmus, imunitnú reakciu a v neposlednom rade pozornosť. Pitie kávy krátko po zobudení nás skôr utlmí, ako povzbudí. Telo vtedy začína vylučovať kortizol, namiesto toho sa ale spoľahne na kofeín, ktorý kompenzuje jeho účinky.

Aby mala káva povzbudzujúci účinok a vyhli ste sa nechcenej závislosti, mali by ste ju piť v čase, keď hladina kortizolu klesá: ráno približne od 9:30 do 11:30 a poobede medzi 14:00 a 17:00.

Spoznajte rytmus svojho tela

02:00Najhlbší spánok
04:30Najnižšia telesná teplota
06:45Prudký nárast krvného tlaku
07:30Zastavenie vylučovania melatonínu
09:00Najvyššia hladina testosterónu
10:00Najlepšia pozornosť
14:30Najlepšia koordinácia
15:00Najrýchlejšie reakcie
17:00Najväčšia sila svalov
18:30Najvyšší krvný tlak
19:00Najvyššia telesná teplota
21:00Vylučovanie melatonínu
2/4
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu