Top 10 závislostí v modernej spoločnosti
Cesta k závislosti je u každého iná. Taktiež závislosti sú rôzne, všetky ich však spája schopnosť zvýšiť úroveň chemickej látky dopamín v mozgu. Prečítajte si o desiatich najrozšírenejších.
Čo je vlastne závislosť? Osoba so závislosťou používa látku, alebo sa zapája do správania, ktorého odmeňujúce účinky poskytujú presvedčivú motiváciu opakovať danú činnosť, a to aj napriek škodlivým následkom. Závislosť môže zahŕňať užívanie látok ako alkohol, drogy, nikotín, alebo správanie ako hranie hazardných hier, sledovanie mobilu či patologické nakupovanie.
Toto je desať závislostí, ktoré v súčasnosti najviac rezonujú svetom.
1. Káva
Áno, aj káva je návyková látka. Napriek všeobecnej prijateľnosti výskumy dokazujú, že nadmerný príjem kofeínu môže spôsobiť nepokoj, úzkosť, svalové chvenie, nespavosť a podráždenosť. Odporúča sa vypiť najviac 5 šálok denne.
2. Tabak a nikotín
Napriek zvyšujúcemu sa povedomiu o nebezpečenstvách fajčenia je tabak stále hlavným prispievateľom k poškodzovaniu zdravia na celom svete.
3. Alkohol
Hovorí sa, že ak by bol alkohol vynájdený v súčasnosti, určite by bol nezákonný.
4. Sexuálna závislosť
Nové médiá a internet rozvinuli nárast sexuálnej závislosti. Narastá počet ľudí závislých od sexu a pornografie. Pre mnohých sa sex stáva skôr nutkavým správaním ako prejavom lásky.
5. Nelegálne lieky a lieky na predpis
O nebezpečných nelegálnych drogách ako kokaín, heroín, metamfetamín vieme všetci. Návykové však môžu byť aj lieky na predpis. Závislosť od legálnych opiátov stúpa, v USA sa hovorí už o alarmujúcom stave závislosti na liekoch proti bolesti.
11 sprievodných symptómov depresie
6. Hazardné hry
Vzrušenie z ďalšej výhry skresľuje ich realitu a mieru rizika, ktoré hráči podstupujú so svojimi peniazmi a majetkom. A hoci je percento závislých na hrách malé, stále ide o významný podiel populácie.
7. Internet a moderné technológie
Novým fenoménom je takzvaná nomofóbia, čo znamená „fóbia byť bez mobilného telefónu“ a opisuje psychologickú pripútanosť niektorých ľudí k svojim moderným zariadeniam. Podľa výskumov postihuje najmä mladých ľudí a k príznakom patria pocity zúfalstva a úzkosti, keď sú oddelení od svojich telefónov.
8. Videohry
Online hry a virtuálne svety spôsobujú obrovský nárast závislosti od hrania.
9. Jedlo
Jedlo ovplyvňuje chémiu mozgu rovnakým spôsobom ako drogy. Približne 2 % populácie majú problémy s jedlom, poruchy príjmu potravy alebo závislosť od jedla. Väčšina porúch príjmu potravy pramení v emocionálnych a psychologických problémoch, keď jedlo poskytuje únik a uspokojenie nutkania alebo túžby.
10. Práca
Zatiaľ čo tvrdá práca je pre väčšinu ľudí vnímaná ako cnosť, prepracovanosť alebo workoholizmus môžu byť vážnym problémom.
Text: Jana Vrbová
Foto: Shutterstock