Anorexia a bulímia nie sú vzdorom ani rozmarom

Poruchy príjmu potravy - ilustračný záber

Poruchy príjmu potravy sa objavujú už u školákov na prvom stupni základných škôl. Psychiatrička Martina Paulinyová sa stará o týchto pacientov na špecializovanom pracovisku ťažko liečiteľných porúch príjmu potravy v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave.

V podcaste Všeobecne o zdraví Všeobecnej zdravotnej poisťovne sa s ňou rozprávala Eva Peterová.

Hovoríme o psychosomatických ochorenia, na ktorých následky zomrie vo svete každých 62 minút jeden človek. Koľko ľudí má tieto ťažkosti u nás na Slovensku?  

Presné číslo vám nepoviem, ale svetové štatistiky hovoria, že mentálna anorexia postihuje asi 1 až 4 percentá populácie, pri mentálnej bulímii je toto číslo vyššie – až okolo 8 percent populácie. 

Ako tieto ochorenia ovplyvnila pandémia? 

Podľa našich pozorovaní je nárast nových pacientov približne na úrovni 30 percent.  

Čo to spôsobilo?  

Spúšťačom mohla byť samotná pandémia, ale mohli to byť aj všetky okolnosti, ktoré s ňou súviseli – dlhodobá izolácia detí, následný návrat do školy a obavy z toho, čo bude. Deti sa v priebehu dlhého obdobia zmenili, niektoré pribrali, iné schudli. Tie menej smelé stratili schopnosť komunikovať, odvykli si fungovať v kolektíve. To všetko je spojené s obavami a všetko, čo deti zneisťuje, môže spôsobiť, že sa za určitých okolností spustí duševné ochorenie.  

Existujú aj ďalšie poruchy príjmu potravy, ako sú napríklad syndróm nočného prejedania alebo telesná dismorfia, ortorexia. Mohli by ste ich priblížiť?  

Tieto poruchy sa často prelínajú. Mentálna anorexia ide ruka v ruke s ortorexiou – snahou zdravo sa stravovať, veľmi prísne vyberať potraviny. Syndrómom nočného prejedania často trpia mladí ľudia, ale môže sa to, samozrejme, stať aj dospelým, ktorí sú odhodlaní schudnúť. Každé ráno vstávajú s tým, že nebudú jesť a naozaj to počas dňa aj dlho vydržia, ale večer ich dobehne hlad, alebo ich zobudí v noci.

Ak sa to opakuje, môže sa vytvoriť návyk, ktorý vedie až k sebapoškodzujúcemu správaniu a ťažko sa ho zbaviť. Purgatívna anorexia patrí do oblasti mentálnej anorexie, ktorá môže byť buď reštriktívna, to znamená úplné obmedzovanie jedla, dievčatá vtedy jedia naozaj minimálne množstvo a boja sa každého sústa, alebo sa môže rozvinúť to, že po každom najedení majú potrebu sa jedla zbaviť.  

Poruchy príjmu potravy - ilustračný záber

O čo ide pri telesnej dismorfii?  

Opäť ide v podstate o príznaky, ktoré sú súčasťou mentálnej anorexie, aj mentálnej bulímie, keď nedokážete objektívne vnímať vzhľad svojho tela a nejakú časť podrobíte veľmi ostrej kritike, vnímate ju neprimerane a naozaj neadekvátne. Dievčatá sa neraz zameriavajú na oblasť brucha, stehien. Často mi hovoria: Som spokojná, ale tie stehná mám hrozné, s tým musím niečo urobiť. Nevnímajú sa ako celok.  

Každý má nejakú časť tela, s ktorou nie je spokojný, ale kedy už ide o chorobu?  

Ak tieto príznaky zmenia správanie dieťaťa a narušia jeho bežné fungovanie, potom je to patologické a treba s tým niečo robiť. Môžu viesť k neadekvátnemu prímu potravy, dieťa nadmerne zamestnávajú, narušia to, ako funguje vo vzťahovej oblasti, jeho akademický výkon alebo záujmy. Môžu viesť aj k sociálnemu stiahnutiu sa.  

1/4
Zavrieť reklamu