Zdvihnite si náladu: Riešenia konkrétnych situácií

2. februára 2024
žena s dobrou náladou

Zoznámte sa s vedecky podloženými spôsobmi, ako si zlepšiť náladu vtedy, keď to najviac potrebujete.

Situácia: Neustále premýšľate nad tým istým problémom, až ste z toho celkom podráždení.

Znie to ako dobrý nápad – dôkladne popremýšľať nad nejakým naozaj vážnym problémom. Často však vtedy problém skutočne neriešime, len sa doňho stále viac zamotávame – neustále nad ním dumáme, alebo sa k nemu obsesívne vraciame, až kým nám ho hlava neprehráva ako pokazenú platňu.

Tento jav sa volá ruminácia a je veľmi ťažké mu odolať. Myslíte si, že získavate nadhľad, a pritom sa len točíte v začarovanom kruhu, čo zhoršuje negatívne myšlienky a oslabuje motiváciu. Varovným signálom, že ide o rumináciu, je, keď pri premýšľaní pociťujete negatívnu emóciu, alebo ak sa neustále vraciate k tej istej myšlienke namiesto toho, aby ste sa posunuli v premýšľaní ďalej.

Nájdite svoj stratený stred

Rozptýľte sa čítaním alebo pozeraním na niečo, čo pohltí vašu pozornosť, počúvajte hudbu, choďte na rezkú prechádzku. Počas dňa si vyhraďte 15 až 20 minút (ale nie tesne pred spaním) a dostaňte zo seba svoje myšlienky hoc aj písaním, alebo sa o probléme porozprávajte s dôverným priateľom.

Potom skúste prejsť od ruminácie k riešeniu problému. Keď sa takto odbremeníte, možno zistíte, že vaše problémy nie sú až také hrozné, ako ste si mysleli.

Situácia: Ste neustále v strese.

Stres je často reakciou na negatívne emócie. Napríklad cítime frustráciu z nedodržania deadlinu, alebo nás podrazil priateľ. Takéto situácie môžu spôsobiť stres, primárnym problémom však sú frustrácia alebo pocit ublíženia.

A to je dôležité vedieť, pretože emócie nám dávajú informácie o našich životoch a o tom, na čom nám záleží. Ak vieme rozpoznať svoje emócie, pomôže nám to presne určiť, čo sa s nami deje.

Nájdite svoj stratený stred

Identifikujte emóciu, ktorá sa za stresom ukrýva. Spýtajte sa seba samého, čo spôsobuje, že sa takto cítite. Často napríklad zvykneme reagovať prehnane, keď sa spochybňujú alebo podrývajú naše hodnoty. Možno sa v práci cítite frustrovaní preto, lebo ste nedocenení a to spôsobuje, že máte zo seba zlý pocit.

Keď prídete na koreň svojej emocionálnej lability, zvážte, čo môžete spraviť. Môžete napríklad zlepšiť vzťahy v práci, rozvíjať nové zručnosti, alebo sa porozprávať s nadriadeným o tom, že sa pustíte do nejakého nového pracovného projektu.

A aj keď so situáciou nebudete vedieť spraviť nič, intenzita vašich pocitov sa o niečo zníži, pretože ich budete vedieť presne pomenovať.

Ako zvládať stres v práci? Foto: Shutterstock

Situácia: Máte pocit viny, pretože sa necítite šťastnejší.

Dajte si pauzu. Metaemócie (vyššie emócie) či pocity týkajúce sa určitých emócií (cítime sa trápne kvôli tomu, že sme plačliví, alebo máme úzkosti) sú celkom bežná vec. Prirodzene súdime naše pocity, alebo ich vnímame tak, že o nás niečo vypovedajú.

Pravdou ale je, že emócie prichádzajú a odchádzajú, a teda nie sú ukazovateľom nášho charakteru či našich hodnôt.

Nájdite svoj stratený stred

Meditačné aplikácie vám pomôžu pozorovať to, ako sa cítite. Ak to nemá zmysel, nebuďte na seba príliš tvrdí. Vedieť rozpoznať, ako sa cítite, bez toho, aby ste súdili, je zručnosť, ktorej zvládnutie si vyžaduje čas. Zamyslite sa nad tým, čo by ste povedali priateľovi, ktorý by za vami prišiel nabitý takými emóciami.

Pravdepodobne by ste ich s ním zdieľali, potvrdili ich, prejavili záujem o jeho trápenie a potom by ste sa ho pokúsili utešiť. Pripomínajte si, že je v poriadku cítiť sa tak, ako sa práve cítite, pomôže vám to prestať sa cítiť zle kvôli tomu, že sa cítite zle. Hádam je to jasné.

2/3
Zavrieť reklamu