Zdvihnite si náladu: Riešenia konkrétnych situácií

2. februára 2024
žena s dobrou náladou

Zoznámte sa s vedecky podloženými spôsobmi, ako si zlepšiť náladu vtedy, keď to najviac potrebujete.

Všetci sme to už asi zažili: Veci idú dobre, no zrazu naša nálada aj tak klesne pod bod mrazu. Čo sa to deje?! Nuž, nálada je tvorená myšlienkami, vplyvom prostredia (kde ste a s kým ste), životnými udalosťami (stresujúce stretnutie či hádka s priateľom) aj fyzickou kondíciou (je vám zima, ste hladní, alebo si len potrebujete zdriemnuť).

Stáva sa, že keď sa zmení niečo v rámci týchto faktorov, neplánovane sa ocitneme v nepríjemnom víre emócií, ktorý rozčerí našu myseľ a tá ostane nepokojná. Keď sa vám to stane najbližšie, vyskúšajte tieto malé triky na zlepšenie nálady. Určite to zaberie.

Prečítajte si naše riešenia na tieto modelové situácie na ďalších stránkach:

  • Priateľ sa na vás vyventiloval a úplne vám pokazil náladu.
  • Neustále premýšľate nad tým istým problémom, až ste z toho celkom podráždení.
  • Ste neustále v strese.
  • Máte pocit viny, pretože sa necítite šťastnejší.
  • V náročných časoch si vždy premietate najhoršie možné scenáre.
  • V určitých obdobiach vám klesá nálada.
  • Bez príčiny sa cítite podráždení alebo nahnevaní.

Situácia: Priateľ sa na vás vyventiloval a úplne vám pokazil náladu.

V tomto prípade ide o emocionálnu nákazu, veľmi bežný jednoduchý fenomén. Bez toho, aby sme si to uvedomovali, máme počas konverzácie tendenciu napodobňovať svojich spoločníkov – výrazmi tváre, postojom, rečou tela aj rytmom reči.

Pohyby svalov (zvraštíte obočie alebo sa zamračíte, keď to spravil aj váš priateľ) v mozgu dokážu vyvolať skutočný pocit, pretože sa pri napodobňovaní začnú zapájať tie isté neuróny ako pri prežívaní vlastnej emócie sprevádzanej týmito pohybmi.

Emočná nákaza má svoj význam – umožňuje nám vcítiť sa do druhého a to nás zbližuje – absorbovať emócie priateľov, ale nepomôže ani im, ani vám.

Nájdite svoj stratený stred

Stopnite konverzáciu. Získate odstup a čas na to, aby ste si trochu prečistili hlavu a uvedomili si, že sú to priateľove emócie, nie vaše. Ak vám na ňom záleží a chcete mu pomôcť, to najlepšie, čo pre neho môžete urobiť, je, že ho budete počúvať bez toho, aby ste sa mu snažili radiť.

Nahnevaný šofér počas jazdy autom.
1/3
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu