Zostaňte pri behu v bezpečí – počas dňa, aj v noci

28. januára 2024
Pri nočnom behu treba brať ohľad na bezpečnosť

Nebojte sa tmy a buďte v bezpečí s našimi jednoduchými radami.

Bezpečie možno nie je na zozname vašich priorít, keď makáte na zlomení svojho osobného rekordu. Pre bežca je však nevyhnutné, a to predovšetkým počas jesenných a zimných mesiacov, počas ktorých nie je vôbec ľahké ísť si zabehať za svetla.

V tmavé večery a zahmlené rána musíte byť pripravení na všetko, predovšetkým v prípade, že sa naozaj vzdialite od domova. Hoci je dôležité uvedomovať si riziká, ktoré predstavujú iní ľudia, na pamäti treba mať aj to, že tou najväčšou hrozbou pre vás je vaše vlastné telo.

Zdravotný stav, hydratácia, výdrž, skúsenosti a kondícia spôsobujú problémy oveľa častejšie ako nejaký kriminálnik, ktorý sa krčí za kríkmi. Netreba sa však obávať. Jestvuje totiž veľa predbežných opatrení, ktoré môžete urobiť pre to, aby bol váš bežecký tréning čo najbezpečnejší. Riaďte sa našimi ôsmimi tipmi, vďaka ktorým minimalizujete riziko, že sa vám počas behu niečo prihodí.

1. Hlavne v teple

Keď prší, vezmite si so sebou jedno funkčné tričko s dlhým rukávom navyše, keby ste si náhodou vytkli členok a museli absolvovať dlhú a bolestivú prechádzku domov. Vždy sa oplatí mať pri sebe kúsok oblečenia, ktorý vás v prípade núdze zohreje. Nikdy predsa neviete, kedy spadnete alebo sa zraníte.

2. Buďte odvážni

Na trhu je množstvo pestrého bežeckého oblečenia, prečo sa teda zahaľovať do čiernej farby? Ak si musíte ísť zabehať potme, používajte výbavu s reflexnými prvkami a nehanbite sa vziať si čelovku alebo baterku. Keď budete dobre osvetlení, uvidia vás ďalší účastníci premávky a ľahko vás nájdu, keď sa nejakou nešťastnou náhodou stratíte alebo zraníte.

3. Pribaľte si priateľa

Ak sa chystáte bežať v nehostinných podmienkach alebo v noci, skúste si so sebou vziať priateľa alebo sa pridajte k skupine bežcov. Čím viac vás bude, tým lepšie a bezpečnejšie. Ak sa jednému z vás niečo stane, ten druhý bude môcť privolať pomoc.

4. Po známych cestách

Potme alebo v lejaku si vyberte bežeckú trasu, ktorá je dobre osvetlená, hemží sa ľuďmi a dobre ju poznáte. Objavovanie nových bežeckých chodníčkov v daždi môže viesť akurát tak k pohrome. Ak sa bojíte, že si tým skrátite plánovaný tréning, urobte radšej viac koliesok po tej istej trase, najlepšie okolo domova. Bežeckú trasu si plánujte okolo miest, z ktorých sa dokážete rýchlo dostať do bezpečia, či už domov, do obchodu či dobre osvetlenej garáže.

5. Zanechajte odkaz

Napíšte svoje bezprostredné bežecké plány na papierik alebo pošlite SMS prv, ako sa vyberiete behať, aby vždy niekto vedel, kam idete a kedy sa plánujete vrátiť. Dohodnite sa s blízkym na tom, že ho kontaktujete, len čo sa vrátite domov, a ak budete meškať viac ako pätnásť minút, nech vám zavolá.

6. Vyhýbajte sa asfaltkám

Ak môžete, nebehajte po cestách, po ktorých jazdia autá. Nie je to veľmi bezpečné ani za bieleho dňa, nieto ešte potme a v daždi, keď je zlá viditeľnosť. Ak sa ceste nemôžete vyhnúť, behajte po ľavej strane, aby ste boli čelom k premávke – nikdy k nej nebuďte otočení chrbtom.

7. Vezmite si mobil

Možno radi beháte bez mobilu, aby ste si aspoň na tú hodinu denne oddýchli od okolitého sveta, no ak sa chystáte na tréning niekam, kde to nepoznáte, pre istotu si ho so sebou vezmite – a nech je plne nabitý. Strčte ho do zapínacieho vrecka a zvážte aj to, že si pribalíte píšťalku.

8. Pochváľte sa svojou trasou

Mnohé apky dnes ponúkajú GPS sledovanie, vďaka ktorému môžu vaši priatelia alebo rodina z pohodlia domova vidieť, kde sa v tú-ktorú chvíľu nachádzate. Poproste ich, aby na vás dozreli, keď sa vydáte v ústrety noci. Budete sa cítiť bezpečnejšie a bežecký tréning si budete môcť lepšie užiť.

Nočný beh
Beh po tme. Foto: Shutterstock.

Ako čeliť obťažovaniu počas behu

Mnohým z nás sa už prihodilo, niektorým zatiaľ nie, no v každom prípade je dobré si pripomenúť, čo robiť, ak máte počas behu pocit ohrozenia.

Zrýchlite

Okamžite sa usilujte od hrozby vzdialiť. Zvýšte tempo a pamätajte – s veľkou pravdepodobnosťou ste v lepšej kondícii ako útočník.

Robte hluk

Namierte priamo na prvé možné bezpečné miesto, napríklad do obchodu, a narobte toľko hluku, koľko vládzete.

Privolajte pomoc

Zavolajte linku 112 a neskladajte. Nikto sa na vás nebude hnevať, aj keď sa (chvalabohu) napokon ukáže, že išlo o planý poplach.

Podobné články si môžete prečítať v sekcii Behanie alebo v časopise Running. Predplatiť si ho môžete na tomto linku.


Text: Miroslava Belešová
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu