10 pravidiel etikety: Toto v posilňovni radšej nerobte 

29. septembra 2023
Ženský workout - drepy s činkami

Posilňovňa nie je štátna opera a cvičenie nie je audiencia u kráľovnej, je teda skutočne nevyhnutné, aby sme si aj v takom neformálnom prostredí dávali pozor na pravidlá správania? Samozrejme áno! 

4. Upratujte po sebe 

Po docvičení odložte vždy všetky činky a iné pomôcky a náradie, ktoré ste použili, späť na miesto, aby ich mohli použiť aj ostatní, a to bez zdĺhavého hľadania. Nikoho nebaví prechádzať sa po celom fitku a hrať sa s desaťkilovým medicinbalom na schovávačku len preto, že ste ho nedali na stojan, kam patrí.

Rovnako nie je nikoho povinnosťou skladať kotúče z tyče, s ktorou ste cvičili a potom ju nechali položenú na zemi. O činky a kettlebelly porozhadzované po zemi môže niekto zakopnúť, preto aj počas cvičenia dbajte na to, aby neboli položené v strede tej najužšej uličky.  

5. Privatizovanie náradia 

Väčšinou vo fitku nie je predpísané, koľko najviac času môžete stráviť na konkrétnom stroji. Ale nebuďte sebeckí, všímajte si ostatných. Ak sa okolo vás začne tvoriť poradovník, mali by ste pochopiť správu a uvoľniť stroj. Berte na vedomie, že v posilňovni je obmedzené množstvo vybavenia a iní ľudia ho tiež chcú používať.

Ak si na nejaký stroj prehodíte uterák, tak na ňom cvičte a udržiavajte prestávky medzi sériami čo najkratšie, inak ho odstráňte, aby ste stroj neblokovali iným. Naopak platí, že ak chcete začať cvičiť, ale na stroji je prehodený uterák, nie je hanba spýtať sa okolostojacich, či sa môžete prestriedať a spraviť si svojich desať opakovaní. Nezabúdajte, že ak vám to dotyčný dovolí, tak mu po cvičení vráťte nastavenú záťaž na rovnakú hodnotu. Ale ak dotyčný ešte neskončil, použite stroj, ktorý je práve voľný.  

Foto: Pexels.com.

6. Nerobte hluk 

Hlasná hudba, fučanie, krik, hlasné rozprávanie alebo hádzanie činiek na zem môžu byť pre ostatných cvičiacich nielen rušivé, ale najmä otravné a nepríjemné. Je to podobné, ako keď si s kamoškou v kaviarni plánujete posedieť a v pokoji sa porozprávať, ale pri vedľajšom stole má malé dieťa nahlas pustenú hru v tablete a celé okolie ruší jej otravnými zvukmi.

Ak teda cvičíte podľa inštruktážnych videí v mobile, tak ich nikdy nemajte nahlas, ale používajte slúchadlá. Zvukovú signalizáciu časovača si tiež nastavte na rozumnú úroveň a ak už musíte telefonovať, tak choďte aspoň do šatne. Celkovo si dávajte pozor a snažte sa udržiavať hlasitosť svojej prítomnosti na prijateľnej úrovni.  

7. Nevyrušujte ostatných 

Rešpektujte osobné hranice ostatných a na cvičenie si vyberte miesto, ktoré nie je pol metra od inej cvičiacej osoby. Ak vidíte, že je niekto zaneprázdnený, alebo uprostred cvičebnej série, neobťažujte ho, nepýtajte si radu, ani mu nedávajte otázky. Počkajte, kým docvičí a potom, samozrejme ak bude chcieť, vám môže ukázať, ako sa zapína stepper, alebo povedať, či niekde nevidel lano na cvičenie tricepsov na kladke, ktoré niekto neodložil na miesto.   

2/3
Zavrieť reklamu