10 pravidiel etikety: Toto v posilňovni radšej nerobte 

29. septembra 2023
Ženský workout - drepy s činkami

Posilňovňa nie je štátna opera a cvičenie nie je audiencia u kráľovnej, je teda skutočne nevyhnutné, aby sme si aj v takom neformálnom prostredí dávali pozor na pravidlá správania? Samozrejme áno! 

Dávať si pozor na to, ako sa v posilňovni správate, je dôležité nielen pre váš osobný komfort, ale aj kvôli bezpečnosti a pohode ostatných cvičiacich. V posilňovni nie ste sami a treba si uvedomiť, že to, čo robíte, alebo naopak, čo nerobíte, môže mať vplyv na ostatných. Preto sme pre vás zhrnuli niektoré základné zásady správania v posilňovni. 

1. Rozložiť sa v šatni  

Hneď po príchode do fitka, teda pri vstupe do šatne, máte možnosť ukázať znalosť základov slušného správania a pozdraviť sa ostatným. Zväčša platí, že prvý sa zdraví ten, kto práve vošiel. Pozdrav je milé gesto, ale tiež ním dávate najavo, že vám treba uvoľniť miesto. Niekto je totiž z domu zvyknutý si pri prezliekaní rozložiť veci po celej miestnosti.

Ak aj vy patríte k týmto osobám, tak v posilke to nerobte. Aj ostatní sa chcú posadiť, otvoriť dvierka svojej skrinky a pohodlne sa prezliecť, nie zakopávať o tenisky a posúvať veci rozložené na polovičke lavičky. Zaberte preto len adekvátnu časť priestoru a nerobte neporiadok.  

2. Príliš veľa parfumu  

Zostaňme ešte na chvíľu v šatni. Mnohí na seba aplikujú dezodorant tesne pred cvičením, čo je, samozrejme, v poriadku, ale treba to robiť decentne a s ohľadom na ostatných. Postaviť sa len v podprsenke čelom k skrinke a dopriať hornej polovici tela takú štedrú dávku spreja, že ňou zamoríte ovzdušie v celej šatni, je sebecké. Navyše pri tom môžete zasiahnuť aj osobu, ktorá sa prezlieka za vami, a nastriekať jej sprej do tváre.

Dezodorant v spreji preto aplikujte radšej pod tričkom, ktoré ho trochu odfiltruje, a ak cvičíte len v elastickom tope, tak choďte aspoň na toalety alebo do spŕch, aby ostatní nemuseli dýchať ťažký oblak vašej vône. A to je druhá vec! Povedzme si pravdu, nielenže nikto nechce byť v blízkosti osoby, ktorá kontaminuje prostredie na kilometre zapoteným smradom, ale ani odorom sladkých a ťažkých vôní.    

3. Používajte uterák 

Každá posilňovňa má svoje vlastné pravidlá, no jedno býva zväčša vo všetkých rovnaké a na prvom mieste – používanie uteráka na lavičkách a strojoch. Aj vám sa určite cvičí príjemnejšie na suchom a čistom náčiní, pretože dotýkať sa niečoho mokrého a prepoteného je nielenže vrcholne nepríjemné, ale aj nehygienické. Takže pravidlá a najmä slušnosť kážu dať si pod seba pred cvičením uterák.

Ak to z nejakého dôvodu odmietate, tak väčšina fitiek má k dispozícii dezinfekciu v rozprašovači a papierové utierky, ktoré slúžia na očistenie prepotených lavičiek, podložiek, rukovätí a lôpt od potu, ktorý ste na nich zanechali. A áno, aj pekné dievčatá v luxusných štýlových outfitoch sa potia, na to nezabúdajte.  

Foto: Pexels.com.

Nevnucujte sa ostatným 
Nie každý má chuť sa pri cvičení rozprávať a nadväzovať kontakty, preto si dávajte pozor najmä na tieto dve veci: 
Neraďte všetkým naokolo, ako majú cvičiť, robiť veci lepšie, ak vás o to sami nepožiadajú. Nebuďte ako samozvaný majster pretekov, ktorý sa počas prestávok prechádza a rozdáva rady ako Daj si nohy širšie, Viac sa predkloň a podobné. A už vôbec sa ľudí nedotýkajte, aby ste usmernili ich pohyby. Je to vrcholne nevhodné.  
Nerobte si z fitka zoznamku. Zdvíhať obočie na každého pekného chlapa a vnucovať sa tým, že ho budete prenasledovať, cvičiť na strojoch vedľa neho a rozprávať mu piate cez deviate je otravné a akurát ho tým znechutíte. Jasné, aj vo fitku sa dá zoznámiť sa s niekým, kto sa vám páči, ale robte to decentne a s rešpektom. 

1/3
Zavrieť reklamu