11 spôsobov, ako sa počas krátkych dní dobiť endorfínmi

26. septembra 2023
Dve šťastné ženy, ktoré sa smejú.

Obdobie, ktoré prežívame, si vyžaduje, aby sme sa o seba mimoriadne starali, napríklad tak, že si zlepšíme náladu. Prinášame vám 11 jednoduchých spôsobov, ako sa dobiť endorfínmi.

1. Ranné svetlo

Napriek tomu, že vylihovanie v posteli môže byť lákavé, pobyt vonku patrí k tomu najlepšiemu, čo môžeme urobiť hneď ráno, aby sme prirodzene zvýšili energetickú hladinu v tele.

Už do tridsiatich minút po prebudení by sme sa mali vystaviť prirodzenému svetlu, ktoré reguluje naše vnútorné hodiny. Tie nám pomáhajú riadiť telo, aby vedelo, kedy má spať a kedy má byť bdelé. Myslite na to aj počas dňa a vyberte sa na krátku prechádzku napríklad počas obedňajšej prestávky.

2. Rande s jogamatkou

Endorfíny sú látky, ktoré naše telo produkuje proti bolesti. Ostatné zvládne joga.

Toto označenie je zložené z dvoch slov: endo (zvnútra) a morfín (odvodené od pomenovania Morfea, gréckeho boha snov). Technicky ide o skupinu neuropeptidov a hormónov, ktoré naše telo vylučuje, keď chce prerušiť vysielané signály bolesti. Joga stimuluje produkciu endorfínov a zároveň aj parasympatický nervový systém, ktorý dáva telu signál, aby sa uvoľnilo.

Joga stimuluje produkciu endorfínov. Foto: Shutterstock.

3. Zvýšená srdcová frekvencia

Uvoľnením endorfínov reaguje naše telo na stres a bolesť, ale aj na cvičenie, jedlo alebo sex.

Cvičenie má mnoho pozitívnych účinkov, ktoré nesúvisia len so zlepšením sily, s držaním tela, celkovým zdravím a kondíciou. Znižuje stres, zlepšuje sebavedomie, náladu, dobíja nás energiou a zlepšuje napríklad aj spánok. A vzhľadom na to, že najvyššou prioritou väčšiny z nás je cítiť sa šťastne a zdravo po fyzickej i psychickej stránke, je dobré vedieť, že cvičenie dokáže oboje.

4. Zmena teploty

Vydržíte radšej horúčavu sto stupňov Celzia, alebo ľadových mínus stodvadsať?

Zdravý stres si môžeme spôsobiť tridsiatimi minútami v saune, i troma v kryokomore. Mráz spúšťa neurohormonálnu reakciu organizmu. Cez kožné receptory si naše telo uvedomí, že bolo vystavené extrémnemu chladu a musí sa chrániť. Aby ho chlad nepoškodil, mozog zavelí žľazám, nech produkujú hormóny, ktoré eliminujú jeho účinok.

Endorfíny navodia pocit eufórie a dobrej nálady, aby sme chlad znášali lepšie. Postupne sa vylučujú aj kortikoidy, ktoré pôsobia protizápalovo a likvidujú všetky zápalové ložiská v ľudskom tele. To, čo pocítime po použití kryokomory, môže byť číry nával eufórie – pocit bdelosti, prebudenia, sviežosti, jednoducho budete pripravení na celý deň!

Žena v saune.
Zdravý stres si môžeme spôsobiť tridsiatimi minútami v saune, i troma v kryokomore. Foto: Shutterstock.

5. Terapia studenou vodou

Obľúbte si ranné plávanie.

Najmä teraz, keď je chladno a skoro ráno pomaly svitá. Čo na tom, že vonku prší! Keď vyjdete zo studenej vody, len tak vám ten hrejivý samoľúby úsmev niečo nevymaže z tváre! Budete sa cítiť úžasne.

1/2
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu