Beháte správne? Ako zvoliť vhodný tréning, obuv a predísť bolesti.

Beháte správne? Foto: Shutterstock

Beh patrí medzi športy, ktoré nám ukrajujú z nadbytočných kilogramov. Aký tréning treba zvoliť, aby sme spálili čo najviac tuku?

Jednoznačne dlhšie trvajúci tréning s ľahkou intenzitou. Mal by trvať minimálne 45 minút. Pri behu do 40 minút telo väčšinou spaľuje cukor a od 40 minút tuky. S rozbehaním, rozcvičením, s prechádzaním by hodinka mala stačiť, aby to malo pri chudnutí význam.

Samozrejme, aj 30 minút ľahkého tréningu je lepšie ako sedieť pri telke a jesť Nutellu. Pokiaľ je to možné, dá sa orientovať aj podľa frekvencie tepu. Jej maximálna hodnota sa dá zistiť rýchlym behom, na bicykli alebo profesionálne, na báze laktátových testov.

Tréning zameraný na spaľovanie tukov by mal prebiehať do 70 – 75 percent maximálnej frekvencie tepu. Jednoduché je tiež pravidlo „walk and talk“. Ak sa dokážete pri behu rozprávať, tak spaľujete tuky.

Na ktoré zásadné veci by sme nemali pri behu zabúdať? Sú pri behaní na zníženie hmotnosti dôležité aj faktory ako držanie tela, povrch trate či výber obuvi?

Začal by som výberom obuvi. Prvý a každý ďalší dotyk so zemou je cez nohy. Hneď ako sa tu niečo pokazí, ide všetko preč: členok, kolená, kríže. Nechajte si preto poradiť špecialistom s výberom tenisiek.

U nás v Runshope robíme diagnostiku chodidla, analýzu behu a snažíme sa vybrať to najvhodnejšie pre každého klienta individuálne. Zohľadňujeme aj ďalšie parametre ako povrch trate, váhu bežca, typ behu a klenbu chodidla.

Výber trate je tiež podstatný faktor.

Vyhýbajte sa betónu, ideálna je spevnená hlina povedľa hrádze alebo chodníka.

Dávajte jednu nohu pred druhú, rukami hýbte len v ramenách, vystrite chrbát a plecia, tým sa vám roztiahne hrudný kôš a jednoduchšie sa dýcha.

Pichanie v boku, lapanie po dychu, svalovica – ako im predchádzať?

Pichanie v boku môže byť spôsobené prakticky čímkoľvek. Nesprávne dýchanie, nedostatok tekutín, vetry, zlý spánok pred tréningom. Dýchať by ste pri behu mali v pravidelných dobách ideálne na tri kroky. Nie je to však jednoduché. Skúste zo začiatku dodržiavať počas celého behu pravidelný nádych nosom na dve doby a výdych ústami takisto na dve doby. Všetkým nežiaducim účinkom môžete predísť veľmi jednoducho – pravidelným tréningom…

Tomáš Kamrla

Beháte správne? Foto: Archív Tomáš Kamrla
Beháte správne? Foto: Archív Tomáš Kamrla

Sympatický mladý športovec, majiteľ predajne Runshop. Má za sebou mnoho úspechov, hlavne v bežeckých disciplínach, u nás aj vo svete. Nestratí sa ani v súťažiach, kde sa kombinujú s behom plávanie, cyklistika a kajak.

Text: Redakcia
Foto: Shutterstock, Archív Tomáš Kamrla

1/1
Zavrieť reklamu