17 dôvodov, prečo milovať beh

18. januára 2023
Kamarátky na bežeckých pretekoch.

Ľudia sa púšťajú do behania najčastejšie preto, že chcú schudnúť a cítiť sa lepšie vo svojom tele. Beh však tých benefitov prináša oveľa viac. V tomto článku ich nájdete dokopy až sedemnásť! Ktoré to sú?

5. Zažehnáte rakovinu  

Podľa britského Ústavu na výskum rakoviny môžete behaním znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka, hrubého čreva a maternice. Štúdie ukazujú, že pravidelná fyzická aktivita znižuje riziko vzniku rakoviny prsníka až o 40 percent a riziko vzniku rakoviny hrubého čreva o 25 percent.

Behom sa zrýchľuje dych a srdcový pulz, čo pomáha stimulovať kontrakcie svalov čriev a zabraňuje pocitom nafúknutia. A to pomáha chrániť pred rakovinou hrubého čreva.  

6. Vybeháte si zdravé kosti 

Do tridsiatky sa nové bunky v kostiach tvoria rýchlejšie, ako zanikajú tie staré, potom sa však situácia obráti. Z toho vyplýva riziko vzniku osteoporózy, ktorá trápi vyše dvesto miliónov ľudí na celom svete. Behanie je výborný spôsob, ako tento prirodzený efekt starnutia spomaliť.

Pýtate sa, ako beh pomáha zabraňovať rednutiu kostí? Odpoveď je jednoduchá. Behanie je intenzívna aktivita, pri ktorej sa presúva vlastná telesná hmotnosť, čím je celé telo vystavené stresu. To sa so záťažou vyrovnáva tým, že zvyšuje hustotu kostí.  

7. Naštartujete si mozog 

Výsledky výskumu Illinoiskej univerzity ukazujú, že pravidelné behanie môže zlepšiť vaše rozumové schopnosti tým, že urýchľuje tvorbu nových mozgových buniek majúcich na starosti učenie a pamäť. Už 30 až 60 minút aeróbnej aktivity trikrát do týždňa pomáha spomaliť starnutie mozgu.  

8. Budete žiť dlhšie 

Podľa dánskych výskumníkov vám jedna hodina behu týždenne predĺži život o vyše šesť rokov. Štúdia Copenhagen City Heart Study zistila, že u bežcov nad 35 rokov je až o 44 percent nižšie riziko úmrtia ako u ľudí, ktorí nebehajú.  

Dokážete ísť behať ráno alebo si radšej dlhšie pospíte? Foto: Shutterstock
Už 30 až 60 minút aeróbnej aktivity trikrát do týždňa pomáha spomaliť starnutie mozgu. Foto: Shutterstock.
2/4
Zavrieť reklamu