17 dôvodov, prečo milovať beh

18. januára 2023
Kamarátky na bežeckých pretekoch.

Ľudia sa púšťajú do behania najčastejšie preto, že chcú schudnúť a cítiť sa lepšie vo svojom tele. Beh však tých benefitov prináša oveľa viac. V tomto článku ich nájdete dokopy až sedemnásť! Ktoré to sú?

1. Behať môže každý a všade 

Behanie je azda najjednoduchšou a najviac prirodzenou športovou aktivitou. Stačí vám naň len pár dobrých tenisiek a pohodlné funkčné oblečenie. Žiadny iný drahý výstroj na behanie nie je potrebný. Behať, navyše, dokáže v podstate každý. Jasné, nie všetci sa rozbehnú s ľahkosťou Keňanov, ale isto sa zhodneme na tom, že ak máte dve zdravé nohy, dokážete klásť jednu pred druhú.

Na behu je výborné to, že sa mu môžete venovať skutočne kdekoľvek – postačí vám chodník či lesná cesta. Nech sa teda nachádzate na akomkoľvek mieste a v ktoromkoľvek ročnom období a počasí, nič vám nebráni ísť sa prebehnúť.  

2. Dáte zbohom tuku 

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Journal of Applied Physiology sú tie aktivity, počas ktorých sa potíte, najlepšími na zbavovanie sa tuku a prebytočných kilogramov. Medzi také patrí cyklistika, tenis, ale aj beh. Vedci z univerzity v Dubline zistili, že zo spomínaných troch aktivít najviac kalórií za minútu spaľujete práve počas behu.

V reči čísel, dospelý človek vážiaci 64 kilogramov spáli za 30 minút behu 391 kalórií. Na bicykli stratí za rovnaký čas „len“ 277 kalórií a pri tenise 272 kalórií.  

3. Budete šťastní 

Behanie neovplyvňuje pozitívne len vašu fyzickú kondíciu. Podľa organizácie Mental Health Foundation, ktorá sa zaoberá duševným zdravím, má 30-minútová športová aktivita v priemernej intenzite päťkrát týždenne pozitívny vplyv na ľudskú psychiku. Fyzická aktivita v miernej až strednej intenzite vyplavuje do tela endorfíny – hormóny šťastia, ktoré pomáhajú bojovať so stresom a robia vás šťastnými.

Výbornou správou je, že beh nemá len krátkodobý efekt – vašu psychickú pohodu zlepšuje aj dlhodobo. Ide tiež o skvelý spôsob, ako stretnúť podobne naladených ľudí, beh pomáha zvyšovať sebavedomie, dáva človeku pocit naplnenia, vďaka čomu ste pozitívnejšie naladení, silnejší a viac odhodlaní čeliť každodenným problémom. 

4. Porazíte chrípku a nachladnutie 

Zdravie by malo byť jednou z vašich priorít a beh je skvelý spôsob, ako si udržať choroby od tela. Vďaka športu sú vaše imunitné bunky aktívnejšie, a tým aj lepšie pripravené na boj s ochoreniami. Ukazuje sa, že ľudia, ktorí sa pravidelne venujú športu, trávia na PN-kách o 27 percent menej času ako ich neaktívni kolegovia.  

Dvojica počas behu v parku.
Beh je skvelým spôsobom, ako stretnúť podobne naladených ľudí, pomáha zvyšovať sebavedomie a dáva človeku pocit naplnenia. Foto: Shutterstock.
1/4
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu