Šesť skvelých tipov ako sa zdravo zahriať v zime jedlom

23. februára 2022
Čaj na zahriatie. Foto: Shutterstock

Najmä ak patríte k tým jedincom, ktorým býva stále chladno, ale obľubujete zimné športy a sneh, doprajte svojmu telu správnu stravu, ktorá vás zahreje.

3. Exotické alebo lokálne potraviny

Slovenská úroda nám cez zimu poskytuje najmä jablká, mrkvu, cviklu, zeler, tekvicu a zemiaky. Ak ste zástancom konzumácie lokálnych potravín, v zime si doprajte najmä varenú stravu. Podľa čínskej medicíny dodávajú teplo aj potraviny ako cibuľa, chren, sladké zemiaky a gaštany.

Ak však milujete čerstvosť, musíte nazrieť do ponuky exotickejších krajín a využiť to, že v zahraničí je sezóna pomarančov, pomela, granátových jabĺk, hurmikaki a sezóna manga sa začína už po novom roku. Nezaložte však na nich celý jedálniček, skôr si ich dajte na olovrant.

Ešte ste neskúšali čerstvé datle? Dajú sa jesť samy alebo si z nich môžete vyrábať fantastické, prirodzene sladké dezerty. Ak ste milovníkom smoothies a čerstvých štiav, nemusíte sa ich vzdať, len si do nich pridajte v zime zázvor. Energiu pri športovaní vonku doplňte sušenými slivkami, ananásom a marhuľami. Lokálne a exotické potraviny sa dajú skĺbiť, len to netreba preháňať.

Exotické ovocie. Foto: Shutterstock
Exotické ovocie. Foto: Shutterstock

TIP:
Sušené ovocie si vyberajte bez konzervačných látok – nesírené. Síce je tmavšie a drahšie, ale omnoho zdravšie a chutí lepšie. Napríklad nesírený ananás sa suší z úplne dozretých ananásov väčšinou hneď v krajine, odkiaľ pochádza, a preto vynikajúco vonia a je omnoho chutnejší ako sírený, presladený variant.

4. Zdravé tuky hrejú tiež

Tuky sú spomedzi makroživín najbohatšie na energiu a tú v zime potrebujeme, aby ju mohlo telo meniť na teplo. Aj samotné trávenie rôznych makroživín si vyžaduje rozdielnu energiu. Na strávenie bielkovín sa jej minie najviac a čisté tuky jej potrebujú najmenej.

Preto je cez zimu vhodné zaradiť viac zdravých tukov, aby nás zahriali. Môžu nimi byť napríklad vlašské orechy, lieskovce, kešu, ľan, sezam alebo mak. Skúste aj exotické avokádo alebo kokos. Veľa „tepla“ vám dodá sezamová pasta tahini, ktorá sa hodí takmer do všetkého slaného aj sladkého. Alebo si začnite vyrábať lahodné rastlinné mlieka z maku, orieškov alebo iných semienok. Príprava je jednoduchá a chutia výborne.

Zdravé tuky. Foto: Shutterstock
Zdravé tuky. Foto: Shutterstock

TIP:
Vyrobte si makové mlieko plné zdravých tukov a vápnika. Potrebujete naň 50 gramov maku, ktorý na noc namočíte do 4 dl vody. Ráno to rozmixujte, preceďte cez sitko a do – slaďte medom alebo ešte rozmixujte s datľami. Aby ste znásobili zahrievací účinok, môžete pridať kvalitné kakao alebo škoricu, mierne ho ohriať a vypiť.

2/3
Zavrieť reklamu