Osem najčastejších chýb po cvičení

6. januára 2023
Po tréningu. Foto: Shutterstock

Aj keď je vaším cieľom „len“ udržať sa vo forme, neničte svoju drinu hlúpymi chybami. Prinášame vám prehľad tých najčastejších, aby vaša námaha skutočne prinášala ovocie.

6. Ponocujete

Spánok a fyzická záťaž idú ruka v ruke. Cvičenie napomáha dobrému spánku, ak športujete aspoň dve a pol hodiny týždenne.

Platí však aj druhá strana mince. Nedostatok spánku má na športový životný štýl negatívny dopad, pretože oslabuje schopnosť regenerácie. Mali by ste teda pamätať na to, aby ste sa po tréningu dostali do postele čo najskôr.

Nedostatok spánku rozhadzuje hormóny, zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu a znižuje syntézu svalových bielkovín. Taktiež zapríčiňuje pokles produkcie rastového hormónu, ktorý podporuje odbúravanie tukových zásob.

7. Neviete odolať sladkostiam

Máte problém obmedziť sladkosti? Možno ste práve spálili 300 kalórii na 45-minútovej spinningovej lekcii, ale ak sa potom „odmeníte“ sladkou nádielkou, vaša snaha na tréningu bola vlastne zbytočná.

Čo keby ste sa namiesto jedla odmeňovali radšej nejakými peknými vecami? Čo tak nové cool tričko do fitka? Ak si však svoje chuťové poháriky ani tak nedokážete udržať na uzde, skúste sa poobzerať po nejakej inej dobrote, ktorá bude priateľskejšia k vašej línii.

Napríklad biely jogurt s čerstvým ovocím a lyžičkou medu, alebo niekoľko jahôd namočených v horkej čokoláde (minimálne 70 %), alebo ovsené palacinky mierne poliate javorovým sirupom.

Žena si vychutnáva sladký croissant.
Ak sa po tréningu „odmeníte“ sladkou nádielkou, vaša snaha bola vlastne zbytočná. Foto: Shutterstock.

8. Príliš často sa vážite

Ak sa snažíte o redukciu hmotnosti, samozrejme, že je dôležité sa vážiť. Ale nie je dobré vážiť sa príliš často. Je to kontraproduktívne a ak nebudete vidieť pravidelné výsledky, bude to viesť k demotivácii.

Keďže zdravé znižovanie hmotnosti je pomalé, je veľmi pravdepodobné, že viditeľné výsledky sa nedostavia hneď a nebudú hmatateľné po každom jednom tréningu. Najlepšie je určiť si jeden deň v týždni, keď sa budete vážiť pravidelne v rovnakom čase. Vážiť sa častejšie je zbytočné.


Text: Redakcia
Foto: Shutterstock

3/3
Vaše reakcie
Zavrieť reklamu