Ktoré fitnestrendy budú vládnuť v roku 2024?
Každý rok prináša nové trendy v rôznych oblastiach a svet pohybu a zdravia nie je výnimka. Ak patríte medzi ľudí, ktorí chcú byť aj v snahe o aktívny životný štýl „in“, tak toto sú trendy, ktoré by ste mali nasledovať.
V roku 2023 sme sa oklepali z pandémie a hýbali sme sa preto, lebo nám záležalo na duševnom zdraví. Nápoje s označeniami Light a Zero dostali veľkú ranu pod pás. Výrobcovia smart hodiniek stúpli na prvé priečky v rebríčkoch popularity. Aj push-up legíny a proteínové doplnky si zažili svoju chvíľu slávy. Fitnescentrá praskali vo švíkoch a ľudia si na tanier nakladali množstvo rastlinnej stravy.
Čo môžeme očakávať v roku 2024? Pozreli sme sa do krištáľovej gule a zistili, aké trendy z oblasti zdravia a športu sa oplatí nasledovať.
1. 50 odtieňov sily
Ktorý trend je tak trvalo populárny, že prestáva byť trendom? Odpoveďou je silový tréning. Návštevnosť posilňovní bola minulý rok na vzostupe a ani začiatok tohto roka nevykazuje žiadne známky poklesu. Fitnescentrá na celom svete vymieňajú veľkú časť bežného kardiovybavenia za stojany s činkami a závažiami, dokupujú súpravy kettlebellov a stroje na posilňovanie. To preto, aby poskytli dostatok možností a priestoru pre svalovchtivých návštevníkov.
Množstvo cvičebných plánov v aplikáciách, ktoré sú založené na všeobecnom rozvoji svalovej hmoty a zvýšení sily celého tela, sa čím ďalej, tým viac derie do popredia, pretože stále viac ľudí začína chápať dôležitosť silového tréningu. V správe z roku 2023 Gen Z Fitness: Craking the Code sa uvádza, že 64 % cvičencov generácie Z preferuje klasické silové tréningy. Nebránia sa ani vyskúšaniu jogy a pilatesu. Tie zažívajú vzkriesenie a slúžia ako doplnková forma na tonizáciu svalov či zlepšenie mobility a ohybnosti tela.
Správa Cracking the Code uvádza, že v roku 2024 bude okrem posilňovní vzrastať záujem aj o reformer pilates, power jogu či lezecké centrá s umelými stenami a podobne.
2. Vyliečime depresiu pohybom
Vedecký výskum aj neoficiálne dôkazy znovu ukázali, aká užitočná môže byť fyzická aktivita pre duševné zdravie. Bez ohľadu na to, či ide o dlhodobú stratégiu, alebo je to jednorazový liek pre tých, ktorí už zápasia so symptómami porúch duševného zdravia.
Štúdia vedcov z University of South Australia, publikovaná v British Journal of Sports Medicine, ktorá opisuje význam fyzickej aktivity pri zvládaní depresie, úzkosti a stresu, je jedna z najkomplexnejších na túto tému. Výskumníci analyzovali spolu 1 039 štúdií a 128 119 účastníkov. Štúdia potvrdila, že pravidelná fyzická aktivita je prospešná v prevencii a kontrole duševného zdravia. Dokonca je 1,5-krát účinnejšia pri liečbe symptómov depresie a úzkosti ako bežne predpisované lieky, dokonca aj terapie.
V systematickej štúdii z roku 2022 výskumníci analyzovali 15 štúdií o vzťahu medzi cvičením a rizikom depresie. Zistili, že dospelí, ktorí cvičili 4,4 hodiny týždenne, mali o 18 % nižšie riziko depresie v porovnaní s dospelými, ktorí preferujú sedavý spôsob života. Medzitým dospelí, ktorí sa hýbali dvojnásobné množstvo času – 8,8 hodiny týždenne –, mali až o 25 % nižšie riziko vzniku depresie, rovnako v porovnaní ľuďmi, ktorí vedú sedavý spôsob života.
Medzi skvelé spôsoby, ako sa rýchlo cítiť lepšie, patria beh po schodoch, skákanie cez švihadlo, tancovanie alebo skákanie angličákov.