Deväť rád, ako na paniku

5. novembra 2023
Panický záchvat

Únava pandémie, hrôzy vojny na dennom poriadku, ceny skáču ako zmyslov zbavené, prehlbujú sa materiálne rozdiely aj psychické deficity. Súčasná situácia nešetrí nikoho.

Do duší sa vkrádajú obavy, neistota, aj akási čudná podráždenosť – nutkanie nadávať, hodiť do seba poháriky tvrdého, tabletky antidepresív. A panika!

Panika je názov psychickej poruchy odvodený od mena gréckeho boha Pana. Ten číhal v lese na pútnikova s radosťou ich desil. Neobvyklé situácie, ktoré majú na nás negatívny vplyv, často vyvolávajú naše nezvyčajné správanie, prežívame pocity strachu a úzkosti a stávame sa nepraktickými a nevypočítateľnými – panikárime.

Nastupujú strach o život, úzkosť z praktických otázok, ako sú financie, kto sa postará o rodinu, čo budeme jesť, či nás a našich najbližších nezloží choroba… Rôzne nepríjemné prejavy paniky sa môžu objaviť s rôznou intenzitou.

Začína sa to problémami so spánkom, s nechutenstvom, so vzťahmi, ovládne nás negatívne myslenie, nedokážeme zvládnuť hoci len predstavu, že nás ohrozí vážna choroba. Ale prítomné bývajú aj fyzické symptómy ako búšenie srdca, problémy s dýchaním, potenie sa, triašky, hnačky, nevoľnosť, tŕpnutie končatín, bolesti a napätie svalov najmä v oblasti krku a pliec, bolesti, pichanie a pálenie na hrudi. To všetko ničí výkonnosť v práci aj doma.

Príde si len tak

Niekedy strach a úzkosť prerastú až do panických záchvatov. Panický atak je masívny záchvat úzkosti spojený s veľmi intenzívnymi a stupňovanými telesnými symptómami, aké sme už spomenuli. To všetko dohromady v nás dokáže vyvolať veľké obavy, že máme vážny zdravotný problém.

Ľudia, ktorí už panický záchvat prekonali, tento stav opisujú ako najhorší pocit, aký kedy zažili – majú strach o svoj život a pocit, že umrú. Záchvat sa môže dostaviť aj úplne nečakane, alebo počas spánku, väčšinou v jeho prvých hodinách.

Panický záchvať
Panický záchvat môžu sprevádzať aj fyzické symptómy ako búšenie srdca, problémy s dýchaním, potenie sa, triašky, hnačky. Foto: Shutterstock.

15 minút hrôzy

V skutočnosti panický záchvat neohrozuje život a zväčša po štvrťhodine odznie. Dokáže však veľmi negatívne ovplyvniť ďalšie hodiny a dni nielen osoby s panikou, ale aj jej blízke okolie. Ak sa niečo také stane, treba o tom bez obáv povedať svojmu lekárovi, alebo navštíviť psychológa.

Existuje veľa spôsobov, ako sa dá takejto panickej situácii zabrániť. Panické záchvaty nie sú dôsledkom „skutočne“ sa zhoršujúceho zdravotného stavu a neopodstatnený je aj strach, že „bláznime“. Je to prirodzená reakcia tela na množstvo stresových situácií, ktoré sa na seba vrstvia jedna za druhou.

Aj panika sa dá zvládnuť, hoci nie vždy ide o jednoduchý proces a vyžaduje si to špeciálny tréning.

Na ďalších stránkach nájdete 9 tipov, ktoré môžu pomôcť predísť vzniku panických atakov alebo ich zmierniť. >>>

1/3
Zavrieť reklamu