Päť bežeckých stravovacích prikázaní
S našimi piatimi zlatými pravidlami dosiahnete svoju top výkonnosť.
2. Regenerácia po tréningu
Tréneri a športoví výživoví poradcovia dlhé roky tvrdia, že 30 až 90 minút po tréningu musíte niečo zjesť, aby ste maximalizovali regeneráciu. Je však táto plošne akceptovaná rada skutočne tou správnou cestou? Áno, je. Teda v prípade, že je vaším cieľom rýchlo absorbovať a využiť živiny na regeneráciu svalov a doplnenie zásob energie.
Vo všeobecnosti sa uznáva, že vaše potréningové jedlo by malo byť zmesou sacharidov a bielkovín. Treba si však uvedomiť, že takéto dopĺňanie paliva nepotrebujete po každom tréningu, len po tých, ktoré sú obzvlášť dlhé, prípadne intenzívne.
Výskumy naznačujú, že približne 250 kalórií by malo pomôcť doplniť to, čo bežec na tréningu stratil. Dôležitejšie než množstvo kalórií je však to, aby ste jednoducho niečo zjedli. Vysvetľuje sa to tým, že po pretekoch alebo po tréningu je váš apetít potlačený, takže čokoľvek, čo do seba dokážete dostať, sa javí ako dobrá voľba, či to už je športový nápoj, energetická tyčinka alebo sendvič.
V pravidelných intervaloch sa na trhu objavujú nové trendy produkty, ktoré zlepšujú regeneráciu, a o nejakú chvíľu ich nahradia zase nové. Pravda je totiž taká, že ešte nikto neodhalil ten mystický ideálny zdroj potréningového regeneračného paliva. (Zatiaľ) nemáme k dispozícii žiadnu zázračnú superpotravinu, takže sa musíme uspokojiť s kompromismi.
Nebaví vás beh? Ako to prekonať
Ak si za potréningové regeneračné „jedlo“ zvolíte nápoj, jeho výhoda je v tom, že telo ho dokáže rýchlejšie vstrebať. Mnohí bežci siahajú napríklad po čokoládovom mlieku. Vyzerá to však tak, že to nie je úplne ideálnou voľbou, pretože tuky, ktoré obsahuje, spomaľujú proces absorpcie živín. Na trhu je však veľmi veľa produktov, z ktorých si môžete pripraviť nápoj so všetkým, čo potrebujete na regeneráciu.
Vždy však skontrolujte etiketu, či vami zvolený výrobok neobsahuje aditíva, alebo si spravte vlastný organický nápoj, ako je napríklad smoothie z ovocia bohatého na jednoduché cukry, do ktorého pridáte srvátkovú bielkovinu. Ideálny pomer by mal byť 8 až 10 gramov srvátkovej bielkoviny a 32 až 40 gramov sacharidov.
3. Myslite zeleno
Hoci sa výživoví poradcovia v mnohom nezhodnú, v jedno veria všetci: treba jesť viac ovocia a zeleniny, a to každý jeden deň. Keď žijete aktívne, potrebujete kalórie a tekutiny, dôležité však je to, ako tieto kalórie prijmete. Vo všeobecnosti zvyknú v našej strave chýbať vitamíny, minerály, antioxidanty a koenzýmy, ktoré pomáhajú budovať mitochondrie.
Mitochondrie sú obzvlášť dôležité. Potrebujeme im dodávať živiny, pretože sú to malé bunkové elektrárne, ktoré generujú energiu pre svaly, nervy a srdce. A odkiaľ tie dôležité živiny získame? Myslite zeleno – napríklad kel a špenát, ktoré patria medzi potraviny najbohatšie na živiny, sú plné toho, čo bežec potrebuje: vitamínov K, A a C, horčíka (ktorý pomáha redukovať kŕče) a antioxidantov.
Nie je to zase až taká veľká veda. Strava elitných bežcov pozostáva z čerstvých nespracovaných potravín, kvalitných bielkovín, z množstva zeleniny a ovocia. S ničím to však netreba preháňať. Strava by mala byť pestrá a striedma. Žiadny extrém ešte nikdy nikomu neprospel.