Sedem tipov, ako si splniť cyklistické ciele

1. októbra 2023
žena počas jazdy na bicykli pije vodu

Rytmické šliapanie do pedálov až do cieľa výletu je snom každého cyklistu. Športovcom, ktorý v pohode zvládne desiatky kilometrov s úsmevom, sa však nestanete cez noc. Tieto tipy vám pomôžu zistiť, ako si môžete spríjemniť tento krásny šport.

1. Zapíšte, splňte a odškrtnite

Každý potrebuje dlhodobý cieľ, ale ak si na ceste k jeho naplneniu nestanovíte krátkodobé ciele, ktoré vás k nemu dovedú, zistíte, že vám nejaké časti skladačky chýbajú.

Vrchol sezóny sa teraz zdá byť poriadne ďaleko, človek sa ľahko presvedčí, že má ešte dosť času. A práve preto potrebujete krátkodobé ciele, aby ste si mohli každý deň niečo odškrtnúť vo svojom športovom plánovacom diári. Držte sa príslovia Pomaly ďalej zájdeš.

Ako na to?

Je super, že ste sa rozhodli zbaviť sa prebytočných kíl, alebo prejsť na bicykli trasu dlhú 100 kilometrov. Je však nerealistické a zároveň nezdravé, aby ste sa stále upínali len na konečný výsledok. Sústreďte sa na drobné, týždňové posuny a každú nedeľu si dajte cieľ na najbližších 7 dní.

Napíšte si do kalendára na chladničke harmonogram a cieľ na daný týždeň. Napríklad zvládnuť počas týždňa aspoň 30 km na bicykli, ísť dvakrát do posilňovne a počas voľných dní urobiť denne aspoň desaťtisíc krokov.

2. Prekonať sa vedie k výsledkom

Často sa vraví, že profesionálni cyklisti jazdiaci na tej najvyššej úrovni sú tam, kde sú, vďaka genetike a talentu. Samotný talent však z nikoho šampióna nespraví. Je potrebné ho skombinovať s hodinami tvrdej práce, inak to môže skončiť tak, že aj „netalentovaný“ cyklista strčí všetkých do vrecka len preto, že poctivo trénuje.

Inými slovami, najistejšia cesta k úspechu je systematická a konzistentná práca. Mali by ste si uvedomiť, že tak ako pri akomkoľvek inom vytrvalostnom športe, aj pri cyklistike platí, že to, čo ste podcenili na jar, už v lete nedobehnete.

Ako na to?

Už sa vám stalo, že ste zostali doma, pretože ste si ráno pri plánovaní soboty našli výhovorky, ktorými ste ospravedlnili svoju lenivosť? Otočili ste sa počas výjazdu spod kopca, z ktorého by bol nádherný výhľad, len preto, lebo sa vám nechcelo a šli ste si radšej posedieť do kaviarne na námestí? Chyba.

Aj keby ste na ten kopec mali bicykel vytlačiť, je to lepšie, ako to rovno vzdať. Každé prekonanie lenivosti a nechuti vedie k lepším výsledkom.

1/3
Zavrieť reklamu