Muži vs ženy: V čom sa líšia bežci od bežkýň?

22. decembra 2023
ženy vs muži - beh

Detailne sme preskúmali rozdiely v behaní mužov a žien.

Muži

1. Zbytočná súťaživosť

Muži dokážu byť prehnane súťaživí, a to v skupine aj osamote. Azda každý z nás pozná muža, ktorý je podľa vlastných slov kedykoľvek pripravený zdolať maratón (alebo rovno Everest). Bez tréningu. Naozaj. Vy však pamätajte na to, že bežecký tréning musí byť pravidelný a rozumne nastavený, ak chcete vidieť výsledky v podobe sily, vytrvalosti a výkonu. S nikým sa neporovnávajte – je to zbytočné. Namiesto toho sa radšej sústreďte len na seba a svoje vlastné pokroky.

2. Neplánovaná strata hmotnosti

Keď sa dáte na beh, môže sa vám stať, že prídete o kilá, o ktoré ste vôbec prísť nechceli. Ak sa ukáže, že vaša hmotnosť stále klesá, skúste venovať pozornosť tomu, ako sa stravujete, a do vašej tréningovej rutiny zaraďte aj silové tréningy. Tie vám pomôžu udržiavať vo forme svaly, ktoré pri behu nie sú zaťažované.

3. Plánované chudnutie

Pravdaže, úbytok hmotnosti môže byť práve to, kvôli čomu beháte. Vedzte, že behanie je na striasanie neželaných kíl ako stvorené, takže šport ste si vybrali správne. Ak začínate behávať s nadváhou, mali by ste sa uistiť, že vám obuv poskytuje dostatočnú oporu a mali by ste začať zľahka, aby ste neutrpeli nepríjemné zranenie. Vaše telo totiž bude zo začiatku pod poriadnym tlakom, no len čo sa začnete zbavovať tuku, všetko pôjde ľahšie.

4. Silový tréning

Nikde nie je napísané, že keď behávate, máte zanevrieť na posilňovanie. Práve naopak. Vďaka správnemu silovému tréningu budete mať mocnejšie nohy, posilníte si pre bežcov skutočne dôležité svaly stredu tela a vybudujete si pevnú hornú časť tela, ktorú beh priveľmi nezaťažuje. Silový tréning si pritom nechávajte na dni, v ktoré nebeháte, aby ste ani jedno, ani druhé nerobili unavení. Zbytočne by ste sa tak pripravili o možnosť dať zo seba maximum.

5. Nevzdávajte sa iných športov

Ak sa okrem behu venujete aj iným športom, napríklad hrávate futbal či jazdíte na cestnom bicykli, nie je potrebné (ani rozumné) sa ich vzdávať. Namiesto toho ich zakomponujte do vášho bežeckého tréningu. Napríklad taký futbal tiež zahŕňa krátke bežecké úseky vo vysokom tempe, ak ho teda hrávate, vaše bežecké tréningy môžu byť skôr dlhé a v pomalom tempe.

S nikým sa neporovnávajte – je to zbytočné. Foto: Shutterstock.

6. Pozor na zranenia

Pri rozličných športoch hrozia rozličné zranenia, všetky však môžu negatívne ovplyvniť váš bežecký tréning. Ak si pri futbale podvrtnete členok alebo natiahnete sval pri zdvíhaní činiek, mali by ste si dať od behu pauzu dovtedy, kým nebudete celkom v poriadku. Alebo aspoň dovtedy, kým vám neprestane beh spôsobovať bolesti.

7. Odreniny

Mali ste už krvavé bradavky? Nemali? Potom neviete, aké nepríjemné to je. Odreté bradavky sú v podstate výlučne mužským problémom, keďže ženy nosia športovú podprsenku, ktorá im prsia chráni. Mužom môže nesprávne zvolené a po niekoľkých kilometroch prepotené tričko spôsobiť na citlivej koži bradaviek odreniny, a to až do krvi. Vyvarujte sa bolestiam tým, že si bradavky natriete vazelínou alebo prelepíte leukoplastom.

8. Stavte na legíny

Ženy bežkyne odreniny citlivej pokožky takmer nepoznajú, za čo vďačia aj tomu, že sa neboja priliehavého bežeckého oblečenia. Napríklad na trieslach sa im tak netrie koža o kožu a po bežeckom tréningu majú stehná ako nové. Ani vy sa teda nebojte legín, skutočne sa v nich nemusíte cítiť trápne – napokon, nosia ich všetci.

9. Funkčná spodná bielizeň

Ženy potrebujú mať pri behu pod kontrolou prsia, muži zase niečo iné. Niektoré bežecké šortky majú zabudovanú vložku, takže sa môžete vybrať behať naostro, no nie vždy je to dobrý nápad. Rozumná voľba nie sú ani bavlnené boxerky, ktoré neodvádzajú pot. Porozmýšľajte teda nad investíciou do funkčnej bielizne, ktoré poskytuje dostatočnú oporu a udržiava vaše intímne partie v suchu.

10. Hydratácia

Bežci veľmi často zanedbávajú správne dopĺňanie tekutín počas behu aj vtedy, keď práve netrénujú. Muži potrebujú vo všeobecnosti viac vody ako ženy, preto venujte pozornosť farbe vášho moču (svetložltý sú dobré správy, tmavožltý znamená, že máte piť viac).

11. Tvrdohlavosť je hlúposť

Muži skôr ignorujú bolesti a tvária sa, že nič. Ak vás čosi bolí, no vy napriek tomu beháte akoby nič, robíte zle. Koledujete si o vážnejšie a dlhotrvajúce problémy. Napríklad holeň, ktorá vás už nejaký ten čas omína, určite stojí za vašu pozornosť. Ak nezájdete za lekárom, a namiesto toho budete naďalej trénovať, môžete si okrem iného privodiť únavovú zlomeninu. A nemusíte byť žiadny jadrový fyzik, aby ste pochopili, že také zranenie vás z tréningu vyradí na celé mesiace.

Ak vás čosi bolí, no vy napriek tomu beháte akoby nič, robíte zle. Foto: Shutterstock.

12. Víkendový hrdina

Víkendový hrdina je niekto, kto od pondelka do piatka nemá na šport čas a všetko si chce vynahradiť počas dvoch posledných dní týždňa. Prirodzene, víkend prináša celých 48 hodín, počas ktorých sa dajú reálne stihnúť dva bežecké tréningy, jeden futbalový zápas, hodina squashu s kamarátom a túra na Chopok s deťmi.

Otázne však je, či takúto nárazovú záťaž môže ľudské telo zvládnuť bez toho, aby z víkendu odišlo bez zranenia či, minimálne, totálneho vyčerpania. Ak teda patríte k tým ľuďom, ktorí môžu skutočne trénovať len cez víkend, nechcite od seba všetko a hneď. Dajte si na dosiahnutie vysnívaných cieľov viac času.

13. Krv v moči

Ak máte po behu v moči krv, neprepadajte rovno panike. Môže ísť o hematúriu, pri ktorej sa do moču po intenzívnej fyzickej aktivite či pri dehydratácii uvoľnia červené krvinky. V každom prípade by ste však mali navštíviť lekára, aby ste vylúčili vážnejšie zdravotné problémy, mali by ste správne dopĺňať tekutiny a trénovať v intenzite, ktorá je adekvátna vašej kondícii.

14. Dôležitá strava

Na stravu by si mal dávať pozor každý, no v prípade bežcov to platí dvojnásobne. Aby ste mali dostatok sily na tréning aj regeneráciu, je dôležité, čo vkladáte do úst nielen pred tréningom a po ňom, ale celodenne a každodenne.

Namixujte si ten správny koktail živín pozostávajúci zo sacharidov, bielkovín a tukov a budete mať na beh dostatok energie. Upriamte sa najmä na čerstvú zeleninu, ovocie či chudé mäso, obmedzte pitie alkoholu a konzumáciu spracovaných potravín.

15. Zdravé chodidlá

Muži občas zabúdajú na to, že chodidlá nie sú len na parádu, ale bežci sa bez nich skutočne nezaobídu. Po behu sa preto hneď vyzujte z prepotených ponožiek a tenisiek, chodidlá si umyte a dobre vysušte. Pred ďalším tréningom nechajte vyschnúť aj bežecké tenisky a azda netreba pripomínať to, že nový tréning rovná sa nový pár ponožiek.

Podobné články o behu nájdete aj v obľúbenom magazíne Running. Predplatiť si ho môžete hneď teraz pre seba alebo pre svojho obľúbeného bežca/bežkyňu.


Text: Miroslava Belešová
Foto: isifa/shutterstock

3/3
Zavrieť reklamu