Muži vs ženy: V čom sa líšia bežci od bežkýň?

22. decembra 2023
ženy vs muži - beh

Detailne sme preskúmali rozdiely v behaní mužov a žien.

Ženy

1. S čistou hlavou

Ženy musia vo všeobecnosti odolávať väčšiemu tlaku ako ich partneri. Po návrate z práce sa totiž od nich už tradične očakáva starostlivosť o deti aj o perfektný chod domácnosti. Beh je výborný nástroj na vyčistenie hlavy a ak máte v láske spoločnosť, je aj skvelým spôsobom, ako sa socializovať. Behanie v skupine priateľov vám dá možnosť prísť na iné myšlienky a porozprávať sa a tréning vám takto ubehne oveľa rýchlejšie.

2. Bezpečnosť na prvom mieste

Nikdy nebehávajte osamote na tmavých a opustených miestach. Večer sa radšej vyberte do dobre osvetlených častí mesta alebo behávajte so sparing partnerom. V tme sa zaobíďte bez slúchadiel v ušiach, aby ste mali dobrý prehľad o tom, čo sa kde pohne.

3. Chudnutie

Kilami navyše sa zvyknú trápiť skôr ženy než muži a behanie je na ich zhadzovanie ako stvorené. Bez ohľadu na to, či beháte rýchlo alebo pomaly, benefity, ktoré tento šport prináša, sú neodškriepiteľné.

4. Silné telo

Ženám, ktoré sa pravidelne venujú silovému tréningu, nerastú svaly do takej miery ako mužom. Ich telá sa skôr pekne vytvarujú a pri behu dosahujú lepšie výsledky. Preto sa posilňovania nebojte. Určite sa nepremeníte na svalnatého chlapa.

5. Čisto ženské preteky

Mnohí začínajúci bežci sa prihlasujú na preteky preto, aby vyskúšali niečo nové a popasovali sa s výzvou. Ak máte chuť vyskúšať si preteky určené výlučne pre ženy, prihláste sa napríklad na dm ženský beh. Na svoje si prídu úplné začiatočníčky aj pokročilé bežkyne.

6. Zdravotné benefity

Behanie je dobré pre zdravie. To je jasné ako facka. Buďme však konkrétnejší. Beh znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, znižuje krvný tlak aj riziko vzniku cukrovky. Navyše sa ukazuje, že behanie pozastavuje rozvoj rakovinových buniek. Skutočne potrebujete ešte nejaký ďalší dôvod na to, aby ste začali pravidelne behávať?

Beh znižuje riziko vzniku srdcových chorôb, znižuje krvný tlak aj riziko vzniku cukrovky. Foto: Shutterstock

7. Vitamíny a minerály

Pri ochrane kĺbov hrá kľúčovú úlohu glukozamín, no ženy bežkyne si musia dávať pozor aj na dostatočný prísun vápnika a železa. Vápnik sa stará o to, aby boli vaše kosti dostatočne silné, železo padne vhod najmä počas menštruácie.

8. Behom proti bolesti

Behanie je síce azda posledná vec, po ktorej túžite, keď sa zvíjate od bolesti, vedzte však, že práve pohyb vám od bolestí pomôže. Počas behu sa do tela uvoľňujú endorfíny, vďaka ktorým sa cítite skvele. Teda, minimálne dovtedy, kým dobeháte.

9. Pozor na cyklus

Ak vaša menštruácia podozrivo zoslabne alebo o ňu celkom prídete, môže to značiť, že to s tréningami preháňate. Neohrozujete tým pritom len svoju plodnosť, ale aj hustotu kostí. Ak sa teda váš cyklus mení, navštívte radšej lekára.

10. Plánovanie tehotenstva

V prípade, že sa pokúšate počať, radšej berte na nejaký čas bežecké tréningy zľahka. Pretrénovanosť a nízky podiel telesného tuku môžu spôsobiť vynechávanie menštruácie, čo pravdepodobne znamená, že u vás nedochádza k ovulácii.

11. Nebezpečné prehriatie

Ak ste na pravidelný pohyb zvyknuté, nemusíte sa ho vzdávať ani v tehotenstve. Pamätajte však na to, že zdravie dieťatka je prvoradé a všetko teda treba robiť s mierou. Počas tehotenstva si preto dávajte pozor na to, aby ste sa pri behu neprehriali.

12. Keď vám dochádza dych

Počas tehotenstva vám ľahšie dôjde dych. Neznamená to však, že strácate kondíciu. Je to celkom prirodzená zmena, preto prosto načúvajte svojmu telu, trénujte zľahka a v žiadnom prípade neignorujte známky únavy. Investujte do komfortného bežeckého oblečenia, spomaľte a nikdy sa do ničoho nesiľte.

13. Prvá fáza tehotenstva

Počas prvých týždňov tehotenstva vám možno nebude priveľmi do behu. Vaše telo sa vtedy mení, časté sú nevoľnosti a vyčerpanie. Vedzte však, že behanie dokáže od týchto nepríjemných príznakov uľaviť, preto sa oplatí prekonať a ísť si zašportovať. Bežte však v nižšom tempe a neusilujte sa silou-mocou behávať tak často a veľa, ako ste mali vo zvyku. Ak ste však pred počatím nebehávali, tehotenstvo skutočne nie je ten pravý čas s týmto športom začať.

Neusilujte sa silou-mocou behávať tak často a veľa, ako ste mali vo zvyku. Foto: Shutterstock

14. Post partum

Po pôrode sa do ničoho nesiľte, pretože vaše telo je v tomto čase náchylnejšie na zranenia. Uvedomte si, s čím všetkým sa muselo počas posledných mesiacov pasovať. Dajte svojmu telu teda čas na zotavenie a na to, aby sa úplne spamätalo. Nezačnite s behom, až kým nedostanete povolenia od toho najvyššieho – áno, myslíme tým vášho gynekológa.

15. Čistejšia pleť

Pohyb na čerstvom vzduchu má blahodarné účinky na vašu pleť. Počas behu sa zintenzívni cirkulácia krvi, vďaka čomu sa vaša pleť dostáva do rovnováhy. Čerstvý vzduch sa postará o to, aby ste mali zdravú farbu, čo je celkom neporovnateľné s tým, keď sa rozhodnete spotiť vo fitku.

16. Správna výbava

Na beh noste oblečenie, ktoré je naň určené a ktoré vám dobre sadne. Nenoste legíny, ktoré sú vám priveľmi tesné – mohli by ste si privodiť zdravotné problémy. Vyhýbajte sa nepriedušným materiálom a skutočné peklo zažijete v bavlne. Preto je najlepšie zaobstarať si výbavu, ktorá je funkčná a dobre odvádza pot.

17. Kľúčová podprsenka

Dobrá športová podprsenka je azda najdôležitejšou časťou bežeckej výbavy každej ženy. Vyberte si takú, ktorá vašim prsiam poskytne dostatočnú oporu, pritom sa vám však nezarezáva do pliec či chrbta. Podprsenku si vždy pred kúpou vyskúšajte a nehanbite sa v nej chvíľu v skúšobnej kabínke poskakovať. Prsia sú predsa vaša pýcha, takže si ich určite nechcete zničiť.

18. Všetci spolu

Ak máte malé dieťa, investujte do bežeckého kočíka. Okrem seba tak vyvetráte aj vašu ratolesť, nebudete musieť zháňať nikoho na stráženie a strávite spoločný čas kvalitne. Podvečer či skoro ráno sa k vám môže pridať aj váš partner. Nie je nič lepšie, ako si spolu poriadne vyvetrať hlavu.

19. Nechajte odkaz

Z domu nikdy neodchádzajte bez toho, aby ste niekoho neoboznámili s tým, že sa chystáte ísť si zabehať, kam máte namierené a za ako dlho sa zhruba plánujete vrátiť. Ak môžete, noste so sebou mobil. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale faktom je, že človek nikdy nevie, čo sa môže pritrafiť.

Na ďalšej stránke sa dozviete, ako sa líši mužský beh od ženského. >>>

2/3
Zavrieť reklamu