Osem najčastejších chýb po cvičení

6. januára 2023
Po tréningu. Foto: Shutterstock

Aj keď je vaším cieľom „len“ udržať sa vo forme, neničte svoju drinu hlúpymi chybami. Prinášame vám prehľad tých najčastejších, aby vaša námaha skutočne prinášala ovocie.

1. Nemyslíte dopredu

Vyberiete sa do fitka, dáte si do tela a pravdepodobne posledná vec, ktorá vám bezprostredne po tréningu napadne, je plánovať a značiť si do diára ďalší. Zvlášť, keď ste ešte zadýchaná z toho aktuálneho. Ale ak sa nebudete držať dopredu naplánovaného harmonogramu, je veľmi pravdepodobné, že budete tréningy vynechávať a dávať prednosť alternatívnym plánom.

Navyše, ak si naplánujete ďalší tréning zatiaľ čo ste ešte plná endorfínov z predchádzajúceho, vytvoríte si k tréningu pozitívne asociácie a verte, či neverte, pomaly si bez pravidelného cvičenia život ani nebudete vedieť predstaviť.

2. Zostanete v rovnakom oblečení

Keď si idete zaplávať a vyjdete z bazéna, tiež neostávate v mokrých plavkách, tak prečo si na sebe nechávať mokré a prepotené oblečenie z fitka?

Po tréningu sa prezlečte. Foto: Shutterstock
Po tréningu sa prezlečte. Foto: Shutterstock

Vlhké zapotené oblečenie je živnou pôdou pre baktérie, ktoré môžu viesť k nepríjemným podráždeniam. Keď cvičíme, vytvárame telesné teplo a vlhko (vďaka potu) v tých miestach, ktoré baktérie milujú. Počas fyzického zaťaženia telo potom prirodzene vylučuje vodu, ale zároveň aj chemické zlúčeniny, ktoré sa nakoniec rozložia na baktérie. A tie spôsobujú, že vaše oblečenie zapácha.

Nemáte čas na sprchovanie pred cestou domov? Spravte aspoň aké-také opatrenia. Ak sa teda nemôžete opláchnuť, nezabudnite sa vybaviť balíčkom vlhčených obrúskov, aby ste mohli zo seba aspoň čiastočne utrieť potréningový pot. Prezlečte si aspoň spodnú bielizeň a tričko. Zabudnite na bavlnu – siahnite po funkčnom oblečení, ktoré odvádza vlhkosť a bude vás udržiavať v suchu.

1/3
Zavrieť reklamu