Návrat k behu po zranení

18. septembra 2023
Bežecké zranenie

Sedem efektívnych krokov, pomocou ktorých sa spamätáte z nešťastia v podobe bežeckého zranenia deň, týždeň aj niekoľko mesiacov po ňom.

Na svete azda niet bežca, ktorý sa ešte ľahšie či vážnejšie nezranil. Nie každý však vie, ako sa v prípade takejto nepríjemnosti správať. Čítajte ďalej a dozviete sa, čo robiť, aby ste sa k behu mohli vrátiť čím skôr a v plnej sile.

Krok 1: Je zranenie akútne alebo chronické?

Akútne poranenia

Pravdepodobne už dobre viete, ako také akútne poranenie vyzerá. Ide ruku v ruka s neznesiteľnou bolesťou a často sa jedná o zlomeninu, vyvrtnutie, natiahnutie či natrhnutie svalu, väzu alebo šľachy. Ak teda vo vašom prípade ide o poranenie akútne, je nevyhnutné, aby ste začali rovno konať. Prejdite teda priamo ku Kroku 2.

Chronické poranenia

Opakujúce sa či pretrvávajúce poranenia sú o čosi zložitejší problém. Nie vždy je jednoduché ich diagnostikovať, pretože bežcov trápia drobné bolesti v podstate neustále, no tie nemusia prerásť do plnohodnotného zranenia. Faktom však je, že je oveľa pravdepodobnejšie, že vás potrápi chronické poranenie než to akútne.

Vedci z lekárskej fakulty v Hannoveri zistili, že bežci sú až desaťnásobne viac náchylní na zápal Achillovej šľachy z preťaženia ako na jej pretrhnutie. Chronické poranenia sú vlastne poranenia únavové.

Medzi tie najčastejšie patria práve problémy s Achillovou šľachou či menšími šľachami v okolí chodidla a členku. Ďalej nás zvykne potrápiť iliotibiálny syndróm či patelofemorálny syndróm známy ako bežecké koleno. Ako však máte vedieť, že sa preťaženie týka aj vás? Ak sa nedokážete spamätať z jedného tréningu do príchodu druhého, hoci to tak predtým nebolo, zbystrite pozornosť. Môže ísť o signál, že niečo nie je v poriadku.

V takomto prípade k sebe buďte naozaj úprimní a netvárte sa, že nič, ak to tak naozaj nie je. Oklamali by ste akurát tak seba. Ak trpíte bolesťami, ktoré sú porovnateľné s tými, ktoré mávate po náročnom tréningu bežne, nie je sa čoho báť. V prípade, že sú však bolesti väčšie, nebehajte. Veď aj sami dobre viete, že tak by ste sa mohli odpísať na dlhšie, ako je nevyhnutné. V prípade chronických problémov nepotrebujete okamžitý plán na zotavenie ako pri akútnych poraneniach, je však rozumné vyhľadať odborníka, ktorý vám pomôže vrátiť sa k plnohodnotnému tréningu rýchlejšie (Krok 3).

1/7
Najnovšie vydania

RELAX 7/2024

Objednať

RELAX 7/2024

Objednať
Relax na Facebooku
Zavrieť reklamu