Aké benefity prináša beh?
Už asi tušíte, že beh je zdraviu prospešný. Čítajte ďalej.
Choroby pod kontrolou
Beh neslúži len ako dobrá prevencia vzniku určitých ochorení. Rovnako dobre vám pomôže dostať pod kontrolu symptómy už existujúcich zdravotných problémov. Napríklad ľuďom trpiacim cukrovkou II. typu pravidelné cvičenie pomáha mať pod kontrolou krvný cukor a znižuje u nich riziko vzniku srdcovo-cievnych chorôb.
Svaly zaťažované pri behu spotrebúvajú viac glukózy ako počas oddychu, čo vedie k zvýšenej absorpcii cukru a nižšej hladine cukru v krvi. Je celkom evidentné, že cukrovkárom beh prospieva, v každom prípade by však mali byť pri športe pozornejší ako zdraví jedinci.
Cvičenie môže uškodiť imunite
Ľudia užívajúci lieky na znižovanie hladiny krvného cukru by mali byť pozorní pri dávkovaní sacharidov. Je dôležité, aby ich vzhľadom na fyzickú aktivitu prijímali dostatok, aby sa im nestalo, že im hladina krvného cukru prudko klesne. Diabetici by mali byť opatrní aj v užívaní športových nápojov a energetických gélov či tyčiniek. Tie bývajú často doslova napchaté cukrami a sacharidmi, ktoré dokážu dramaticky ovplyvniť hladinu krvného cukru.
Astmatici sú ďalšou skupinou ľudí, ktorým môže pravidelný pohyb nesmierne pomôcť. Aj v tomto prípade však musí byť človek opatrný. Beh pomáha zvyšovať kapacitu pľúc, čo zmierňuje dýchacie problémy. Cvičením vyvolaná astma však môže viesť k zhoršeniu symptómov počas behu a po ňom, čo je znamenie, že by váš lekár mal prehodnotiť, či užívate správne lieky. Ak trpíte astmou, pred tým, než sa pustíte do bežeckého tréningu, vyhľadajte svojho lekára.
Ten by vám mal pomôcť naplánovať objem aj intenzitu tréningu. Pomôcť vám môže aj použitie inhalátora tesne pred behom. Ako sme už spomínali, ten noste vždy so sebou. Aj vážnejšie chorým ľuďom môže pravidelný beh pomáhať. V týchto prípadoch však určite netreba konať na vlastnú päsť – odporúčame vám, aby ste sa predtým, ako sa do behu pustíte, poradili so svojím lekárom.