Pohyb je liekom na všetko

28. decembra 2023

Športovaním sa dokážeme vyrovnať s celým radom fyzických aj psychických problémov. Ale to už asi viete. Poďme si to teraz rozmeniť na drobné.

3. Obrana pred depresiou

Cvičenie stimuluje produkciu sérotonínu, ktorý pozitívne ovplyvňuje náladu.

Pohyb dokáže redukovať stres a má dlhodobý efekt na náladu. Časom sa z hormonálnej odozvy, ktorú takýto pohyb vyvoláva, môže stať efektívna liečba depresie. V jednej štúdii bola u atlétov, najmä vytrvalostných bežcov, zaznamenaná zvýšená koncentrácia tryptofanu, aminokyseliny potrebnej na syntézu sérotonínu, neurotransmitera povzbudzujúceho náladu.

Psychologickí špecialisti zaznamenali významné zlepšenia nálady a zvýšenie sebavedomia spoločne s menším počtom prípadov depresie medzi ľuďmi, ktorí cvičia vonku. Cvičenie a jeho pozitívny vplyv na to, ako vyzeráme a ako nás ostatní vnímajú, sú účinným liekom proti melanchólii.

Cvičenie pomáha zvyšovať sebavedomie a zo štúdií vyplýva, že najmä vtedy, ak cvičíme v skupine.

4. Pevné kosti

Pravidelné posilňovanie pomáha svalom i kostre.

Starnutie si vyberá daň na našich kostiach, kĺboch aj svaloch. Zdravotné stavy a koartritída kĺbov či prirodzený pokles hustoty kostí zvyšujú riziko vážneho zranenia pri pádoch. Pravidelné aeróbne cvičenie dokáže spomaliť pokles hustoty kostí, ktorý prichádza s vekom.

Ako prevencia pred zlomeninami bedrového kĺbu alebo krčka stehennej kosti sa odporúča venovať sa chôdzi minimálne 120 až 300 minút týždenne. Cvičenie tiež pomáha pri prevencii proti artritíde či iným ťažkostiam postihujúcim kĺby, ako sú dna alebo osteoartritída. Mierne aeróbne cvičenie môže byť nápomocné aj pri lepšom zvládaní bolesti pri problémoch s kĺbmi.

2/4
Zavrieť reklamu