Pohyb je liekom na všetko
Športovaním sa dokážeme vyrovnať s celým radom fyzických aj psychických problémov. Ale to už asi viete. Poďme si to teraz rozmeniť na drobné.
Najlepšia reklama na „liečbu“ pohybom prichádza v podobe varovaní: Ak sa nebudete pravidelne hýbať, skončíte s depresiou, letargickí, obézni, so srdcovým ochorením, s nebezpečne vysokou hladinou tuku v oblasti vnútorných orgánov, impotenciou, budete mať problémy so zaspávaním aj s dýchaním a so slabou koncentráciou. Hrozia vám nízke sebavedomie či slabá imunita a náchylnosť na choroby.
Môžete si vybrať! A to je len zopár problémov, ktorým sa dá vyhnúť, ak budeme pravidelne cvičiť. Pohodlie. Väčšine z nás nejde o nič iné. Sedavý životný štýl sa stal našou prirodzenou súčasťou, preto stúpa aj potreba aktívne tráviť deň. Žiadny extrém ale nie je dobrý. Budeme sa musieť opäť naučiť počúvať svoje telo. Cvičenie je o adaptácii, keď vystavujeme svoje telo stresu, ktorému sa musí prispôsobiť.
Čas na odpočinok je ale rovnako potrebný ako samotné cvičenie. Dôležité je nájsť balans medzi pohybom a regeneráciou, len vtedy je cvičenie efektívne z dlhodobého hľadiska. Ideálne je poradiť sa nielen s trénerom, ale v niektorých prípadoch aj so svojím lekárom.
Čo vlastne hovorí veda? Aké výhody môžeme vďaka cvičeniu získať? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
Svrbí vás pokožka pri cvičení?
1. Dobrá nálada
Beh uvoľňuje endorfíny a pomáha k dobrému spánku.
Cvičenie má pozitívny vplyv nielen na silu svalov, množstvo telesného tuku a celkové fyzické zdravie, ale je aj spúšťačom chemických reakcií, ktoré ovplyvňujú hormonálnu odozvu v našom mozgu. Vedci v roku 1990 prišli na to, že existuje spojenie medzi cvičením a pociťovaním eufórie, ktorú spôsobujú uvoľnené hormóny.
Príjemný stav si môžeme navodiť aj inými formami cvičenia, ale k najúčinnejším patrí práve beh. No a ďalší výskum z oxfordskej univerzity potvrdil, že pri skupinovom cvičení sa endorfíny uvoľňujú o čosi rýchlejšie ako pri cvičení osamote.
Endorfíny sú opioidné neuropeptidy, chemické látky podobné opioidom ako morfín alebo kodeín, ktoré tlmia bolesť. V dôsledku toho môže cvičenie prispieť k úľave od bolesti a pomáhať pri relaxácii, ktorá uľahčuje zaspávanie.
2. Zdravé srdce
Chôdza minimálne 150 minút za týždeň znižuje riziko srdcových chorôb.
Aeróbne cvičenie, hoci len v podobe pravidelnej chôdze, spúšťa vaskulárnu adaptáciu, podporuje pružnosť kapilár, uvoľňuje zúženie v oblasti periférneho obehového systému a znižuje tlak. Ale to nie sú všetky príklady toho, ako môže cvičenie významne prispieť k zníženiu rizika kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sú hlavnou príčinou úmrtí na Slovensku.
Ak sa budete venovať aeróbnemu cvičeniu s miernou intenzitou počas týždňa minimálne 150 minút, dokážete znížiť riziko srdcových chorôb i hladinu cholesterolu v tele.