Sára Tichá: Joga posilní nielen telo, ale aj ducha

30. októbra 2023
Sára Tichá, movement & mindfulness lektorka

Joga nebola jej okamžitou láskou. Musela si k nej hľadať cestu dlhšie. Dnes patrí medzi najsledovanejšie slovenské lektorky jogy, má svoju vlastnú appku a vydáva motivačné e-knihy. Sára Tichá nám porozprávala, ako jej joga zmenila život, ako s ňou začať, aj to, čo vás môže joga naučiť.

Oficiálne si movement & mindfulness lektorka. Čo si pod tým máme predstaviť?

To, čo robím, definujem ako osobný rozvoj cez pohyb a mindfulness, teda vedomý prístup k životu. Mojím cieľom je pomôcť ľuďom na ceste k sebe samým a k naplneniu ich potenciálu. Podľa mňa cesta k osobnému rastu nevedie iba cez pohyb, alebo len cez prácu zmyslov, ale cez kombináciu obidvoch praktík.

V mojich lekciách sa človek stretne s modernou interpretáciou klasických učení z jogovej filozofie a s jogovými pohybovými sekvenciami, ktoré vyzývajú praktikujúceho, aby sa hlbšie ponoril do samého seba a spojil so samým sebou na hlbšej úrovni. Aby vykročil zo svojej komfortnej zóny a práve skrz to objavil novú verziu samého seba.

Aká bola tvoja cesta k joge? Kedy si sa rozhodla, že z cvičenia jogy pre vlastné potešenie spravíš svoju prácu a staneš sa lektorkou?

Moja jogová cesta sa začala, keď som mala osemnásť rokov. Dovtedy som hrala takmer celý život tenis, konkrétne od mojich piatich do šestnástich rokov. A práve v dôsledku toho, že som celý život športovala, bolo moje telo trošku krivé a potrebovalo pohyb, ktorý bude rovnomerne zaťažovať obidve strany.

Preto som sa rozhodla pre jogu. V tej dobe ju cvičila moja mama, tak prihlásila aj mňa a môjho brata, ktorý takisto hral tenis. Začala som cvičiť raz týždenne. Nemôžem povedať, že to bola láska na prvý pohľad. Bola som tínedžerka, ktorá sa chcela veľa hýbať, robiť niečo aktívne a zrazu som chodila na veľmi pomalý a špecifický štýl jogy, ktorý sa volá iyengar joga.

To je joga, ktorá pomáha ľuďom s rôznymi zdravotnými problémami a je práve veľmi pomalá. Kladie sa dôraz na to, aby pozície boli držané dlhšiu dobu a boli robené správne. Cítila som, že môjmu telu to robí dobre, po lekcii som sa cítila uvoľnene, ale ako som spomenula, nebola som zo začiatku extra nadšená alebo zapálená.

Po maturite som sa presťahovala do Viedne, kde som v joge pokračovala. Opäť raz za týždeň, ale zvolila som trochu dynamickejší štýl jogy. Cvičenie mi pomáhalo, no stále nenastal ten wow efekt. Ten sa dostavil zhruba po troch rokoch, čo som s jogou začala. Stretla som lektorku Thaliu Sutra a bola som na jej jogovom pobyte.

Instagram will load in the frontend.
==

Táto lektorka má opäť iný štýl jogy a to, ako ho vedela podať, ma absolútne pohltilo. Vtedy som si uvedomila, že joga je niečo, čomu sa chcem venovať. Bolo to preto, že som práve cez tie lekcie, ktoré som s ňou zažila, dokázala objaviť svoju stránku, o ktorej som nevedela, že existuje. Dokázala som urobiť jogové pozície, o ktorých som bola presvedčená, že ich moje telo nikdy nezvládne.

A bolo tam veľké emočné uvoľnenie. Vtedy som si povedala, že budem jogu cvičiť každý deň. To bolo v roku 2015 a ja som cvičila naozaj každý deň. A ako som bola pre to zapálená, jeden kamarát sa ma raz spýtal, či ho budem učiť. To bola moja prvá skúsenosť s vyučovaním jogy, ešte predtým, než som získala certifikát.

Celé to bolo veľmi neformálne, intuitívne a určite by som dnes už tak neučila. Ale čo som vtedy pocítila, bolo nadšenie nielen pre cvičenie, ale aj samotné učenie jogy. Hneď v tom roku som absolvovala lektorský kurz a odvtedy (2015) učím. V tom čase som bola ešte na vysokej škole, čiže to pre mňa bola akoby brigáda. A keďže bol o moje hodiny záujem, po skončení školy som sa rozhodla, že začnem učiť na plný úväzok.

Hovorí sa, že joga spevňuje nielen telo, ale aj ducha. Súhlasíš s týmto tvrdením?

Áno, súhlasím. Cvičenie jogových ásan nás učí veľa vecí, ktoré vieme aplikovať aj mimo jogovej podložky. Pomáha nám kultivovať v sebe mnohé dobré vlastnosti, napríklad trpezlivosť, vytrvalosť, odvahu. Takže aj keď sa človek sústredí iba na cvičenie ásan, teda na fyzický aspekt jogy, tak to ovplyvňuje nielen fyzickú stránku, ale aj tú energetickú a duševnú.

Mnohí berú jogu len ako cvičenie a nezaoberajú sa jeho prepojením na psychickú stránku. Ako to vnímaš? Dá sa to oddeliť?

V dnešnej dobe – a predovšetkým na Západe – sa joga často redukuje na fyzický aspekt. Neprekvapuje ma to, pretože to vychádza z našej kultúry. Na Západe sme menej vedení k spiritualite ako ľudia z východných krajín. Keďže nám spiritualita nie je taká blízka, ľudia sa jej často boja, alebo ju odsudzujú, zatiaľ čo v Indii vyrastajú s povedomím o rôznych energiách v tele, o meditácii, o tom, ako myšlienky tvoria realitu, ako sa spojiť s rôznymi silami, s niečím, čo nás presahuje, čo je väčšie ako naše individuálne bytie.

U nás to tak nemáme. So mnou to na začiatku bolo rovnaké. Mojou inšpiráciou pre jogu boli práve jej fyzické benefity. Ale po nejakej dobe sa to prehuplo a začala som sa zaujímať aj o hlbšie aspekty cvičenia. Myslím si, že najdôležitejšie je s jogou začať bez ohľadu na motiváciu, ktorá vás k nej priviedla.

Ja pevne verím v to, že aj keď sa chce človek naučiť stáť na rukách a to je jeho motivácia, aby vkročil do jogového štúdia, po nejakej dobe sa na neho prilepia aj iné aspekty jogy, ktoré sa začnú postupne prehlbovať.

Či sa to dá oddeliť? Áno aj nie. Možno si to vedome vieme rozdeliť, ale podvedome to je neoddeliteľné. Aj tie jemnejšie efekty jogovej praxe začnú časom vplývať na človeka a na jeho energetické telo. Neostane iba pri tých svaloch a kĺboch, ale odrazí sa to aj na duševnom zdraví.

Sára Tichá, movement & mindfulness lektorka Sára Tichá, movement & mindfulness lektorka Sára Tichá, movement & mindfulness lektorka

Robíš jogové kurzy po celom svete aj online. Ako vlastne funguješ? Kde je tvoja základňa?

Od roku 2019 bývam v Prahe. Praha je moja základňa, ale nie je to miesto, kde by som prevažne učila. Pred rokom 2020 som učila v Prahe, robila som workshopy v rôznych európskych krajinách, ale aj v USA. Ako prišiel covid, veľká časť mojej práce sa presunula do online priestoru.

Spustila som online lekcie, učila som cez livestream a minulý rok som vytvorila vlastnú aplikáciu na jogu, ktorá sa volá Satistudio, kde nájdete vopred nahrané lekcie, jogové kurzy aj livestream lekcie. Čiže veľa fungujem online.

Okrem toho sa momentálne najviac sústreďujem na jogové tréningy. Minulý rok sme s kamarátkou Lenkou Minárikovou otvorili jogovú školu a ponúkame kurzy pre ľudí, ktorí sa chcú stať učiteľmi jogy, aj pre tých, ktorí už učiteľmi sú, ale hľadajú nadstavbové kurzy.

Párkrát do roka usporadúvam niekoľkodňové kurzy a jogové pobyty. Pravidelné lekcie v štúdiách momentálne nerobím, keďže dosť cestujem. Stále mám veľa klientov v Rakúsku, chodím tam viackrát do roka kvôli kurzom pre učiteľov, alebo na jogové festivaly.

1/4
Zavrieť reklamu