Tehotenstvo a beh. Ktoré živiny sú dôležité pre budúce mamičky?
Je beh počas tehotenstva bezpečné hobby? Pozrime sa spolu na to, ako v ňom pokračovať bez rizika.
Je jasné, že rozhodnutie založiť si rodinu prichádza ruku v ruke s viacerými vážnymi otázkami. Je toto rozhodnutie správne? Podarí sa mi otehotnieť? Bude naše dieťa zdravé? Bežkyne, ktoré sa rozhodli stať matkami, však trápi ešte čosi – je v poriadku behať, ak chce žena počať? A je v behu zdravé pokračovať, keď je žena tehotná? Koľko kilometrov možno týždenne nabehať? Treba tréning nejako upraviť? Môžete si vydýchnuť – s behom nemusíte prestať.
Nevieme vám však poradiť presný počet kilometrov, ktorý môžete pri snahách o počatie nabehať. Ženy sa navzájom totiž veľmi rôznia – jednej sa podarí otehotnieť počať tvrdej prípravy na bežecké preteky, zatiaľ čo inej robí problém už aj „obyčajných“ tridsať kilometrov týždenne. Kým sa však neukáže opak, radíme vám, aby ste rátali s tým, že ste plodné.
Running radí: Odpovede na otázky bežcov začiatočníkov #6
Ak je váš menštruačný cyklus pravidelný, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudete musieť vašu bežeckú rutinu meniť. Zamyslieť nad zmenou by ste sa mali v prípade, že sa vám nedarí otehotnieť, čo pre ženy do 35 rokov znamená jeden rok neúspešného snaženia. Keďže šanca, že počnete, sa so stúpajúcim vekom znižuje, staršie ženy majú na metódu pokus – omyl menej času.
Vo veku od 35 do 40 rokov by ste teda mali konzultovať svoje neúspešné snaženie už po šiestich mesiacoch snaženia. Ženy po štyridsiatke by sa mali začať zaujímať po troch mesiacoch.
Nepravidelná menštruácia
Ak je váš menštruačný cyklus nepravidelný, možno by ste mali prehodnotiť svoje stravovacie aj bežecké návyky. Jednoducho povedané, aby ste otehotneli, vaše telo musí nadobudnúť pocit, že je bezpečným miestom na zvládnutie gravidity.
Dôležitým faktorom je v tomto prípade zdravá hmotnosť. Hoci podváhu definuje BMI nižšie ako 18,5, mnohé ženy, ktorých BMI je na spodnej hranici normálu (okolo 20), musia pribrať nejaké to kilo, aby sa im podarilo počať. Problém otehotnieť však môžete mať, aj keď trpíte nadváhou. V takom prípade vám beh vyslovene odporúčame.
Možno však máte ideálne BMI, no jednoducho u vás nedochádza k ovulácii. V takom prípade vám môže lekár odporúčať pauzu od behu. Veľmi dobre chápeme, že je to ťažké, no v takomto prípade nevyhnutné. V snahe o počatie dokážu urobiť zázraky už drobné zmeny, ako nepatrný prírastok na hmotnosti či malé zníženie objemu nabehaných kilometrov.
Čo ak nie je problémom cyklus? Ak je vaša menštruácia presná ako hodinky, no ani po niekoľkomesačnej snahe sa vám nedarí počať,na vine môže byť skutočne beh. Ukazuje sa totiž, že ženy, ktoré pravidelne cvičia, majú v luteálnej fáze cyklu nižšiu hladinu progesterónu. Táto fáza nasleduje po ovulácii a počas nej sa výstelka maternice pripravuje na zahniezdenie vajíčka.
Hoci sa váš menštruačný cyklus môže javiť ako úplne normálny, možno nevedomky negatívne ovplyvňujete svoju schopnosť počať a vynosiť dieťa. To však, našťastie, nebýva veľmi častým problémom. Ženám s pravidelnou menštruáciou sa skutočne nezvykne odporúčať, aby akokoľvek menili svoju tréningovú rutinu.
Je totiž pravdepodobnejšie, že za niekoľkomesačnou neschopnosťou počať sú skôr iné problémy ako beh. Počatie však nie je len o žene. Mal by teda aj prehodnotiť svoje bežecké či iné športové návyky aj váš partner? Cvičenie môže skutočne ovplyvňovať tvorbu spermií.
Problematické je športovanie v horúčavách, cyklistika je výnimočne nebezpečná, pretože sú pri nej semenníky tlačené k telu, čo ich prehrieva. V každom prípade však faktom zostáva, že kvalita spermií sa dá otestovať veľmi jednoducho.
Čo ak treba behať menej?
U väčšiny žien beh neovplyvňuje ich schopnosť počať, nie je teda dôvod tréning obmedzovať. Pre súťaživé bežkyne, ktoré dostali od lekára príkaz behať menej, však môže byť toto obdobie náročné, a to predovšetkým na psychiku. Nedarí sa vám počať, zároveň však nemôžete poriadne robiť ani to, v čom ste taká dobrá – nemôžete naplno behať.
V tomto období vám môže pomôcť doplnkový tréning, jóga či meditácia. Tieto činnosti odbúrajú stres, ktorého sa za normálnych okolností zvyknete zbavovať počas dlhého behu. Netreba navyše zabúdať ani na to, že obeť v podobe skresania tréningu je len dočasná. Je veľmi pravdepodobné, že keď sa vám otehotnieť podarí, budete sa môcť k behaniu vrátiť.
Pravidelné cvičenie počas tehotenstva sa dokonca odporúča. Netreba však zabúdať na hlas vášho tela a načúvať mu na dennej báze. Ak vám radí, že máte spomaliť, urobte tak. Každá žena je iná a to isté platí aj o každom tehotenstve. Niektoré budúce mamičky behávajú takmer do pôrodu, iné s behom prestávajú pomerne skoro po počatí, pretože sa jednoducho necítia tak komfortne, ako by chceli.
10 vecí, ktoré v tehotenstve prekvapia bežkyne
Päť živín, ktoré sú dôležité (nielen) pre tehotné bežkyne nájdete na ďalšej stránke. >>>