Ako zvýšiť plodnosť a šancu na bábätko?  

3. apríla 2025
tehotenstvo

Farmaceutka radí, čo by mali užívať ženy aj muži. 

Na ceste za vytúženým bábätkom sa s neplodnosťou stretáva každý piaty až šiesty pár a toto percento stále rastie. Keď sa ženám s partnermi dlhšie nedarí otehotnieť, prichádza množstvo otázok a obáv. Zamýšľajú sa nad tým, čo robia zle, či majú ešte nejakú šancu na otehotnenie alebo sa dá nejako podporiť plodnosť.

Vedeli ste, že až 50 % žien má genetickú poruchu a nevedia kyselinu listovú metabolizovať na vstrebateľnejšiu formu na L-metylfolát? Poradíme vám, ktoré doplnky výživy môžu plodnosť páru výrazne zvýšiť, aké metódy merania plodných a neplodných dní poznáme a rozoberieme si aj niekoľko mýtov, ktoré o plodnosti kolujú.  

Za posledné roky sa zmenilo vnímanie neplodnosti –  ženy aj muži sa začínajú viac pýtať a hľadajú si o tejto téme rôzne informácie. Veľa párov sa pred návštevou odborníka či špecializovanej kliniky alebo popri nej príde poradiť do lekární. Lekárne častejšie navštevujú ženy, ktoré nehľadajú pomoc len pre seba, ale pýtajú sa aj na partnera a to, ako sa dá podporiť jeho plodnosť.  

Výživové doplnky na podporu plodnosti 

Pre ženy je vhodné začať užívať na zvýšenie šance na otehotnenie kyselinu listovú. Môžu ju užívať aj v prípade, ak im už bola diagnostikovaná neplodnosť. Telo si nevie samo vytvoriť kyselinu listovú, a preto je nutné pridať ju napríklad formou stravy – kyselinu listovú nájdete v listovej zelenine, banánoch, malinách, jahodách, cvikle, strukovinách, mliečnych výrobkoch či orechoch.

Kyselina listová sa musí metabolizovať do podoby, ktorá je lepšie vstrebateľná. Najčastejšou formou je L-metylfolát, ktorý je pridávaný do prípravkov podporujúcich plodnosť. Dôvodom je, že až 50 % žien má genetickú poruchu a nevedia kyselinu listovú metabolizovať na L-metylfolát. Kyselina listová je pritom základom nielen pri plánovaní tehotenstva, ale aj v prvom trimestri tehotenstva. 

Ďalším dôležitým doplnkom výživy pre ženy je železo. Na trhu sú produkty, ktoré obsahujú vysoko vstrebateľné železo spolu s vitamínom C. Ich výhodou je, že nezaťažujú tráviaci trakt. Železo je možné dostať tiež v tekutej forme s príjemnou chuťou. Možnosťou je užívať aj komplexné prípravky – v jednej tabletke sú okrem kyseliny listovej aj ďalšie dôležité zložky podporujúce plodnosť ako zinok, selén či vitamíny B a E.  

Základom z výživových doplnkov pri podpore mužskej plodnosti je bylinka kotvičník, ktorý upravuje hormonálnu rovnováhu u mužov a podporuje vitalitu. Dôležitými vitamínmi pre mužov sú taktiež zinok, selén, vitamín E, ženšen či koenzým Q 10. Ženám aj mužom pomôže zvýšiť plodnosť aj bylinka damiána. Zaujímavosťou je, že v minulosti bola používaná ako afrodiziakum.  

radosť z pozitívneho tehotenského testu
Pre ženy je vhodné začať užívať na zvýšenie šance na otehotnenie kyselinu listovú. Foto: Shutterstock.

Ako merať plodné a neplodné dni 

Žena si vie odmerať svoje plodné dni meraním bazálnej teploty. Bazálna teplota je teplota tela počas spánku, respektíve ihneď po prebudení. Ako na meranie? Po prebudení si ihneď odmerajte telesnú teplotu digitálnym teplomerom. V čase ovulácie dochádza k zvýšeniu bazálnej teploty približne o 0,5 °C. Je dôležité, aby ste telesnú teplotu merali v rovnaký čas. Táto metóda nie je príliš presná, preto je vhodné kombinovať ju s inými metódami.

Presnejšie dokážu určiť ovuláciu ovulačné testy. Test spočíva v stanovení hladiny luteinizačného hormónu v moči. Ovulačný test sa robí tak, že testovací prúžok sa na pár sekúnd ponorí do vzorky moču a následne sa vyhodnocuje. Ak vyjde žene pozitívny test, znamená to, že najbližšie 2 – 4 dni sú najvhodnejším obdobím na oplodnenie vajíčka. 

Ďalšou známou metódou na meranie plodnosti je hlienová metóda. Sleduje sa pri nej výtok z krčka maternice. Výtok je pred ovuláciou redší a číry, po ovulácii zhustne a má bielu farbu. Nie je to najspoľahlivejšia metóda, pretože hlien sa môže zameniť za výtok z infekcie. Plodné dni určí najspoľahlivejšie gynekológ – pomocou ultrazvukového vyšetrenia folikulov je možné stanoviť čas ovulácie v predstihu.  

Zaujíma vás toho viac k téme plodnosti? Vypočujte si nový videoseriál lekární Dr. Max, v ktorom tri odborníčky prinášajú cenné a praktické rady pre všetky páry snažiace sa o bábätko.  

Mýty a fakty 

1. Po vysadení antikoncepcie nemôžem otehotnieť 

Jednou z najčastejších otázok, ktoré ženy zaujíma, je, ako majú skončiť s antikoncepciou. Koluje mýtus, že ak ju ženy užívajú, nemôžu po jej vysadení otehotnieť. Opak je však pravdou – ak ženy vysadia hormonálnu antikoncepciu, tak práve počas prvých 3 mesiacov je najvyššia šanca ženy na otehotnenie. Dôvodom je, že ovulácia rastie. Ak ide o nehormonálnu antikoncepciu, plodnosť ženy sa môže posunúť až o 6 mesiacov. 

2. Bylinkové čaje zaručene podporia otehotnenie 

Traduje sa, že ženy otehotnejú rýchlejšie po pití čajov z rôznych byliniek, napríklad zo šalvie, z alchemilky. Niektoré bylinky majú určite efekt na plodnosť, je však potrebné dať si pozor, ktoré áno a ktoré nie. Myslite na to, že pri pití týchto čajov môžete byť už tehotná a nemusíte o tom vedieť – kým niektoré bylinky plodnosť podporujú, iné v tehotenstve škodia. Príkladom je šalvia, ktorá spôsobuje sťahy maternice a môže vyvolať krvácanie a v neskoršom štádiu tehotenstva potrat. Alchemilka okrem plodnosti pomáha aj na gynekologické problémy.  

3. Vaginálna bylinná náparka pomôže zvýšiť šance na otehotnenie 

Ženy si chcú zvýšiť šance na otehotnenie aj s takzvanou vaginálnou bylinnou náparkou. Jej princíp spočíva v tom, že ženy si mix byliniek zalejú vriacou vodou. Následne si sadnú na špeciálne doštičky, ktoré majú v strede dierky. Para, ktorá stúpa cez dierky smerom k vagíne, má liečivé účinky. Je potrebné dať pozor, aby horúca para nespôsobila popálenie. Náparka sa neodporúča, ak majú ženy akútnu infekciu, menštruáciu či otvorenú ranu.  

radosť z pozitívneho tehotenského testu
Traduje sa, že ženy otehotnejú rýchlejšie po pití čajov z rôznych byliniek, napríklad zo šalvie, z alchemilky. Foto: Shutterstock.

tatiana demianová, Dr. Max

Odborníčka:

Mgr. Tatiana Demianová 

Farmaceutka z lekárne Dr. Max v Banskej Bystrici 



Text: Tatiana Demianová 
Foto: isifa/Shutterstock.sk, archív autorky 

1/1
Zavrieť reklamu