Aké benefity prináša beh?
Už asi tušíte, že beh je zdraviu prospešný. Čítajte ďalej.
Prevencia zdravotných problémov
Možno vás k behu nemotivujú kilogramy navyše. Zdravá hmotnosť nie je ani zďaleka jediné, čo vám môže pravidelný beh priniesť. Mnohé zo zdravotných benefitov behania súvisia skôr s prevenciou ochorení, ktoré prichádzajú so starnutím. S vekom nám rednú kosti, svaly slabnú a sme vystavení väčšiemu riziku vzniku rakoviny či cukrovky.
Faktom zostáva, že nejestvuje žiadny zázračný liek proti starnutiu, no ďalším faktom je to, že ak sa o svoju fyzickú kondíciu človek stará od mladosti, vo vyššom veku sa mu to len zúročí. Pravidelný pohyb možno vnímať ako dôchodkové sporenie. Čím viac sa budete snažiť a čím skôr so snažením začnete, tým lepšie sa budete vo vyššom veku mať.
Medzi orgány, ktoré starnutie ovplyvňuje najviac, patrí srdce. Preto sa s vekom zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb, infarktu či angíny. Šance, že sa vám spomínané ochorenia vyhnú, zvýšite pravidelným posilňovaním srdcového svalu prostredníctvom aeróbnej aktivity. Srdce sa posilňuje tým, že sa striedavo zvyšuje a znižuje srdcový pulz.
Tepny sú nútené rozširovať sa a zužovať, a toto ich udržiava elastické. Cvičenie zlepšuje cirkuláciu krvi, čo pomáha predchádzať krvným zrazeninám, ktoré vedú k porážkam či infarktom. V dnešnej dobe predstavuje veľký problém aj cholesterol, ktorého vysoké hodnoty zapríčiňujú zvyšovanie hladiny tuku v krvi, čo vedie k ochoreniam srdca.
Ako sa ukazuje, beh pomáha zvyšovať hladinu dobrého (HDL) cholesterolu, ktorý pomáha prenášať tuk naspäť do pečene, kde sa spracúva. Ak vás trápi vysoká hladina cholesterolu, mali by ste upraviť svoj jedálniček a pomôcť si aj pravidelným pohybom. Zlý stav je v tomto prípade možné napraviť a čím skôr sa do nápravy pustíte, tým lepšie pre vás.
Behanie nepomáha chrániť len dobré zdravie vášho srdca. Zlepšuje vašu obranyschopnosť, pretože zvyšuje hladinu bielych krviniek v organizme. Lepšia imunita neznamená len to, že vás bude obchádzať nachladnutie a chrípka. Vďaka nej minimálne oddialite nábeh oveľa vážnejších ochorení, akými sú rakoviny či diabetes.
Rovnako platí aj to, že vďaka dobrej obranyschopnosti sa dokážete lepšie a rýchlejšie spamätať z chorôb, pôrodu či, napríklad, operácie. Z pravidelného pohybu benefitujú aj vaše pľúca. Beh ich núti nasávať a vytláčať vzduch rýchlejšie, čo časom zvyšuje kapacitu pľúc, čo zase znamená vyššiu efektivitu práce.
4 tipy, ako vydržať behať a udržať si krásu a mladosť
Ak fajčíte (čo vám rozhodne neodporúčame, ak to s behom myslíte vážne), behanie vám pomôže napraviť časť škody, ktorú ste svojím zlozvykom napáchali. Ak ste sa fajčenia nadobro vzdali, beh pomôže zahladiť po ňom stopy na pľúcach a zníži riziko vzniku pľúcnych ochorení.
Pravidelný pohyb robí dobre aj astmatikom, keďže kapacita pľúc sa pri ňom prirodzene zvyšuje a symptómy ochorenia sa zmierňujú. Ak trpíte astmou, pripomíname vám, aby ste nikdy neodchádzali behať bez svojho inhalátora. Istota je istota.
V neposlednom rade je beh cvičením, ktoré zaťažuje pohybový aparát. Tým pomáha zvyšovať hustotu kostí, čím ich robí silnejšími a menej náchylnými na zlomeniny. Pravidelné behanie dokáže oddialiť nástup osteoporózy, ktoré sa spája so starnutím a znižujúcou sa hustotou kostí, slúži ako prevencia zranení a únavových zlomenín a učí telo lepšie absorbovať nárazy.
Všetky spomínané zdravotné benefity vedú k dlhšiemu a zdravšiemu životu a s behom nie je dôvod prestať ani vo vyššom veku.