Aké benefity prináša beh?

22. októbra 2023

Už asi tušíte, že beh je zdraviu prospešný. Čítajte ďalej.

Veľa šťastia, málo stresu

Nie je azda žiadnym prekvapením, že beh prospieva aj ľudskej duši, nielen telu. Je napríklad dokázané, že cvičenie pomáha redukovať stres, ktorý je v dnešnej uponáhľanej dobe každodennou súčasťou našich životov. Pri športe si robíte čas na seba, môžete si vyčistiť hlavu a chvíľu sa nezaoberať ničím iným než pohybom vpred.

Práve preto mnohí ľudia preferujú beh po pracovnej dobe. Pomáha im ľahšie preklenúť priepasť medzi zamestnaním a rodinou. Pri cvičení sa v mozgu zvyšuje hladina serotonínu, chemikálie, ktorá sa stará o dobrú náladu. Serotonín sa rovnako zasluhuje aj o to, že ste v práci produktívnejší, pretože k problémom vďaka nemu dokážete pristupovať s jasnou, chladnou hlavou a riešenia nachádzate bez stresu.

Pravidelné cvičenie preto často predpisujú lekári pacientom s úzkostnými stavmi či trpiacimi stresom. Rozhodnutia, ktoré urobíte počas behu alebo po ňom, sú kvalitnejšie, pretože pri pohybe prúdi do mozgu viac krvi, čo bystrí vašu pozornosť a zvyšuje vašu duševnú výdrž.

Bežkyňa.
Nie je azda žiadnym prekvapením, že beh prospieva aj ľudskej duši, nielen telu. Foto: Shutterstock.

Dvoma najbežnejšími duševnými poruchami na svete sú nespavosťdepresia. Behanie často dokáže pomôcť pri oboch. Ak vás trápi depresia, vašu náladu dokážu dostať pod kontrolu doslova magické endorfíny, ktoré sa pri behu uvoľňujú do tela.

Jednou z príčin vzniku depresie môže byť nedostatok sebavedomia a nízke sebahodnotenie. Beh je založený na dosahovaní stanovených cieľov, čo v preklade znamená, že sa usilujete pri behaní čosi dosiahnuť. Vďaka progresu a viditeľným výsledkom sa cítite viac motivovaní aj v iných oblastiach života.

Máte prosto dôkaz o tom, že ste schopní dosiahnuť čokoľvek, čo si vaša myseľ zaumieni. Nespavosť sa nelieči ľahko, keďže ju zapríčiňuje hneď viacero vecí. Cvičenie však v každom prípade dokáže uvoľniť telo a príjemne ho unaviť, čo človeku pomáha zaspať.

Ranný beh môže pomôcť odbúrať únavu z prebdenej noci, čo má pozitívny vplyv na výkon počas pracovného dňa. Ak ste však unavení priveľmi, kvalita vášho behu nebude taká dobrá a to isté bude platiť pre vašu bežeckú techniku, čo môže viesť až k zraneniam. Večerný beh pomáha upokojiť myseľ po namáhavom dni v práci a telo príjemne unaví.

Určite však pamätajte na to, že bezprostredne po behu sa človek cíti nabudený a srdcový pulz je zrýchlený. Behať choďte teda najneskôr tri hodiny pred plánovaným spánkom. Rovnako nezabúdajte na to, že po rovno behu by ste mali doplniť telu energiu, aby ste nejedli tesne pred spaním. To by mohlo zaťažiť vaše trávenie a zaspávanie len sťažiť.

Pravidelný beh je kľúčom k príťažlivejšiemu vzhľadu, čo sa tiež podieľa na lepšej nálade, vyššom sebavedomí a podobne. Lepšia cirkulácia krvi sa postará o zdravšiu a žiarivejšiu pleť, pohybom sa zbavíte kilogramov navyše a vytvarujete si telo. Ak ste so svojím telom už spokojní, uvidíte, že budete ešte spokojnejší.


Text: Miroslava Belešová / Running
Foto: Shutterstock

5/5
Zavrieť reklamu