Štyri metódy prerušovaného pôstu. Ktorá bude vyhovovať vám?

30. septembra 2023
Prerušovaný pôst

Existuje hneď niekoľko rôznych metód prerušovaného pôstu. Ich spoločným menovateľom je to, že deň alebo týždeň rozdeľujú na obdobie jedla a obdobie pôstu. Počas pôstu máte dve možnosti – nejete nič, alebo jete veľmi málo.

Metóda 16 : 8 (muži), 14 : 10 (ženy)

Väčšina z nás sa prirodzene postí každý večer a počas spánku. Je to vlastne jednoduché – stačí predĺžiť fázu hladovania o niekoľko hodín. Pri tomto spôsobe 16 hodín denne držíte pôst, vo zvyšných ôsmich si môžete dopriať jedno, dve, tri alebo viac jedál.

Môžete to urobiť tak, že posledné jedlo si dáte o ôsmej večer, raňajky vynecháte a o dvanástej sa naobedujete. Do ôsmej môžete jesť a potom nasleduje opäť šestnásťhodinové okno do ďalšieho obeda, počas ktorého je dovolené piť vodu, kávu, nesladený čaj alebo iné nekalorické nápoje. Dôležité je dodržiavať rovnaký čas, kedy budete jesť, aby ste si nerozhádzali hormonálny systém.

Avšak pozor! Osem hodín, počas ktorých môžete jesť, neznamená, že zjete všetko, čo vám príde pod ruku. Aj v tejto fáze je dôležité jesť zdravo. Nemusíte hneď prechádzať na vegetariánsku, vegánsku či paleo stravu, jedlá na vašom tanieri by však mali obsahovať dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny.

Kedy alebo čo si dáte počas svojho okna na jedlo, by malo závisieť aj od toho, kedy cvičíte. V dňoch, keď máte tréning, sú sacharidy dôležitejšie ako tuk. Počas dní odpočinku by mal byť príjem tukov vyšší. Spotreba bielkovín by mala byť vyššia počas každého dňa a mala by tvoriť väčšinu vášho kalorického príjmu. Ak ešte nie je čas na jedlo a vás prepadne hlad, môžete siahnuť aj po proteínovom koktaile alebo tyčinke. Ale s mierou.

Na fastfood a polotovary radšej zabudnite. V čase stravovacieho okna sa takisto neodporúča konzumácia príliš veľkého množstva ovocia. Zdatnejší pôstnici si môžu čas hladovania predĺžiť v pomere 18/6 či 20/4, keď sa je jedno veľké jedlo večer. V tomto prípade je dôležité zloženie jedla, ktoré musí obsahovať dostatok živín, a tiež jeho čas, čo treba zosynchronizovať so svojimi cirkadiálnymi rytmami.

Počas 18- či 20-hodinového pôstu môžete zjesť niekoľko porcií surového ovocia alebo surovej zeleniny, bielkovín, alebo vypiť čerstvú šťavu. Nie každému musí vyhovovať nočné jedenie. Je to len na vás. Tento pôst môže byť dobrou prípravou na 24-hodinový pôst.

Prerušovaný pôst / Intermittent Fasting

Metóda 5 : 2

Veľmi obľúbený systém prerušovaného pôstu, ktorý sľubuje pekné výsledky, je metóda 5 : 2. Päť dní v týždni sa stravujete ako zvyčajne (avšak vyvážene a pestro) a počas ďalších dvoch dní obmedzíte svoj príjem na 400 (ženy) až 500 (muži) kalórií denne. Je jedno, kedy si zvolíte dni s menším príjmom kalórií.

Niekomu vyhovuje víkend, iným sa, naopak, víkendy spájajú s chutným obedom alebo dobrou večerou v reštaurácii a hladujú radšej v pracovných dňoch. Dni bez jedla môžu (ale nemusia) ísť za sebou. Na uľahčenie dodržiavania dní na začiatku pôstu s nízkym kalorickým príjmom môžete jedlo nahradiť koktailmi.

24-hodinový pôst

Jeho podstatou je, že raz alebo dvakrát v týždni si dáte 24 hodín bez jedla – od večere jedného dňa po večeru nasledujúceho dňa. Je to spôsob, ako obmedziť celkový počet prijatých kalórií bez obmedzenia toho, čo jete.

Tento spôsob je pre začiatočníkov pomerne náročný. Vyskúšajte si preto najprv prvé dve alternatívy a ak v nich budete doma, môžete vyskúšať aj tretiu. Bez prípravy sa určite na „dvadsaťštvorku“ nevrhnite.

Metóda Ako to cítim

Pri tejto metóde počúvate svoj organizmus. Vynecháte jedlo z času na čas, keď necítite hlad, ste zaneprázdnení alebo nemáte čas na prípravu raňajok, obeda či večere. Viac ako pri iných metódach si treba dávať pozor na prejedanie sa.

Nedoháňajte zameškané. Vaša obedová porcia nemôže pokryť aj chýbajúce raňajky. Ak neviete ovládnuť vlčí hlad, táto metóda pravdepodobne nebude pre vás to pravé orechové.


Text: RELAX
Foto: Shutterstock

1/1
Zavrieť reklamu